Kdo nechce uprchlíky, je hned rasista? Rebel Zelených sepsul Merkelovou a nabídl řešení

Berlín - Rebel německých Zelených Boris Palmer (45) dnes v Berlíně představil knihu o migraci nazvané: Nemůžeme pomoci všem. Kancléřka Angela Merkelová (CDU), ani další politici by o migraci podle něj neměli moralizovat, ale měli by se pragmaticky soustředit na řešení konkrétních problémů.

"Na morální politice není vůbec nic špatného, špatné je moralizovaní v politice," míní primátor jihoněmeckého univerzitního města Tübingen. "Je v tom velký rozdíl. Jedna věc je, jak jednám sám; to by měla být věc morálky. Druhá věc je, jak mluvím s ostatními," říká s tím, že i kancléřka Merkelová v minulosti svými vyjádřeními napomohla ke zjednodušenému černobílému dělení na ty dobré a na ty špatné.

Není přitom podle něj možné, aby někteří politici nebo média každého, kdo kritizuje aspekty migrační politiky, označili za rasistu nebo neonacistu. Sám Palmer se kvůli svým postojům, které jsou často stavěny do kontrastu s otevřenou uprchlickou politikou Zelených, stal mnohokrát terčem kritiky.

"Jako problém vnímám to, že někdy deportujeme lidi, kteří se snaží integrovat, ale pocházejí z nesprávných zemí, a jiné, kteří třeba spáchali zločiny, tu necháváme, protože jsou ze správných zemí," uvedl Palmer.

Řešením by podle něj bylo zvýšit motivaci uprchlíků, aby se skutečně integrovali, třeba tím, že ti, co budou mít dobré školní nebo pracovní výsledky, budou mít větší šanci v zemi zůstat.

Určitý systém pobídek by podle něj mohl alespoň z části vyřešit i problém s tím, že většina uprchlíků do Německa přichází bez pasu nebo jiných osobních dokumentů. "Všichni, i uprchlíci, reagují přirozeně na stimuly. Proto je jasné, že když mají větší šanci zůstat v zemi bez pasu, tak ho odhodí. Takoví jsme prostě jako lidé," je přesvědčen Palmer. Chování migrantů by se podle něj ale dalo změnit, kdyby díky držení pasu dostali třeba lepší ubytování nebo se o něco zvýšila jejich šance na získání azylu.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Německo Boris Palmer (německý politik) Angela Merkelová

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

Varování lékařů se naplnila. Jižní Amerikou se masivně šíří horečka dengue, na vině jsou i změny počasí

V Brazílii aktuálně dochází k neobvykle rychlému šíření hemoragické horečky dengue. Za první dva měsíce tohoto roku bylo potvrzeno více než milion případů tohoto virového infekčního onemocnění, informovala v pátek agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy