Berlín – Němečtí poslanci mohou navštívit vojenskou základnu u tureckého města Konya, na níž slouží vojáci z Německa. Turecko s touto cestou souhlasí, informovala dnes německá diplomacie.
Skupina poslanců by měla základnu navštívit 8. září se zástupkyní generálního tajemníka NATO Rose Gottemoellerovou. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na dopis německého ministra zahraničí Sigmara Gabriela předsedovi parlamentního výboru pro obranu.
„Turecký ministr zahraničí souhlasil s tímto návrhem," napsal Gabriel. Se zástupkyní generálního tajemníka NATO by mělo na základnu jet až sedm členů parlamentního výboru. Zatím ale není jasné, kteří poslanci by to měli být. Ankara měla podle agentury Reuters v minulosti námitky proti účasti poslanců strany Levice (Die Linke).
Turecko návštěvu poslanců na základně Konya minulý měsíc odmítlo. Někteří poslanci na to reagovali požadavkem, aby Berlín své vojáky ze základny u města Konya úplně stáhl. V červnu schválil německý parlament přemístění zhruba 260 německých vojáků z turecké základny Incirlik do Jordánska. Důvodem byly opakované zákazy Ankary pro německé poslance k návštěvám základny.
Němečtí vojáci rozmístění v Turecku, které je hlavním spojencem NATO v oblasti, jsou součástí sil bojujících proti teroristické organizaci Islámský stát (IS).
Vztahy mezi oběma zeměmi se v posledním roce prudce zhoršily. Může za to mimo jiné tvrdý postup Ankary vůči jejím skutečným i domnělým odpůrcům po loňském pokusu části armády o puč. Další diplomatická roztržka vypukla poté, co německá města zakázala tureckým vládním politikům agitovat před dubnovým referendem o změnách ústavy na německém území. Turečtí politici, včetně prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pak opakovaně německé praktiky přirovnali k nacistickým.
Související
Opatrnost Německa po druhé světové válce je pryč. Rodí se nová nejsilnější armáda v Evropě
"Nežijeme v době míru." Německo chce vytvořit nejsilnější armádu v Evropě, 18leté pošle na prohlídku
Německá armáda , Německo , Turecko
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Cena ropy po Trumpově oznámení opět poskočila. Znovu překonala hranici 100 dolarů za barel
před 1 hodinou
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 2 hodinami
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 2 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 2 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
před 10 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 11 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
včera
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
včera
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
včera
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
včera
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
Česká politická scéna zažívá další vlnu napětí mezi Pražským hradem a vládní koalicí. Hlavním tématem nedělní diskuse v pořadu Partie Terezie Tománkové se stal otevřený konflikt ohledně zahraniční politiky a role prezidenta Petra Pavla. Vládní zmocněnec pro klimatickou krizi Filip Turek v debatě ostře kritizoval hlavu státu a prohlásil, že jelikož prezident s vládou nespolupracuje, kabinet mu hodlá tento přístup oplácet stejnou mincí.
Zdroj: Libor Novák