Bratislava - Šéf krajně pravicové slovenské strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba bude v listopadových krajských volbách obhajovat post předsedy (hejtmana) Banskobystrického kraje.
Kotlebovo vítězství v roce 2013 bylo největším překvapením krajských voleb na Slovensku. Na rozdíl od minulosti budou hejtmani nově voleni pouze v jednom kole, zvítězí tedy kandidát s nejvyšším počtem získaných hlasů.
Kotleba se netají sympatiemi k válečnému slovenskému státu, který byl pod silným vlivem nacistického Německa. Opakovaně se také vymezil vůči členství Slovenska v EU a NATO a v minulosti organizoval protiromské pochody. V úřadu například odmítl podepsat přidělení schválených dotací na kulturní projekt o extremismu nebo na organizaci divadelního festivalu.
Nejvyšší politici Slovenska na oslavách výročí Slovenského národního povstání v Banské Bystrici dříve v tomto týdnu vybídli k porážce krajní pravice v letošních krajských volbách. Prezident Andrej Kiska označil Kotlebu za fašistu.
Podle posledního průzkumu veřejného mínění agentury Focus by Kotleba v přímé volbě hejtmana skončil na druhém místě těsně za podnikatelem a nezávislým kandidátem Jánem Lunterem, kterého již podpořily dvě vládní strany.
Související
Banská Bystrica bude mít prezidenta. Jasno je už po prvním kole
PŘEHLEDNĚ: Kdo se uchází o post prezidenta Slovenska?
Marián Kotleba , Lidová strana Naše Slovensko , volby na Slovensku , extremismus
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Detaily výbuchu v Moskvě: Bombu do restaurace přinesla žena, mezi mrtvými je jeden z hostů
před 1 hodinou
Trump znepokojil svět. Kvůli válce s Íránem varuje před návratem Velké hospodářské krize
před 3 hodinami
Právo na opravu je tady. Rozbité spotřebiče už nemusíte vyhazovat, výrobci je musí opravit
před 4 hodinami
Ukrajina sestřelila od začátku války téměř půl milionu ruských raket a dronů
před 5 hodinami
Nůžky se rozevírají. Kongo čelí masivnímu šíření eboly, Uganda hlásí úspěšné zvládnutí nákazy
před 6 hodinami
Bílý dům se opřel do Sáncheze. Pokud chcete proti Španělsku zakročit, podpoříme vás, vzkázal Evropě
před 8 hodinami
Trump: Odvolal jsem úder proti Íránu. Měl být tak silný, že ho svět nezažil od konce druhé světové
před 9 hodinami
Počasí: Extrémní teploty budou pokračovat, vlna veder se příští týden vrátí
včera
V kavárně v Moskvě došlo k výbuchu. Na místě údajně slavili ruští hlavouni
včera
Jak má probíhat odzbrojení Pásma Gazy? Bílý dům chce začít do měsíce, podle expertů jde o práci na rok
včera
Coca-Cola, Mondelēz, Danone, Ferrero a další firmy bojkotují snahy o potlačení obezity, varuje WHO
včera
Počasí: Moravu zasáhly silné bouřky, mohou padat kroupy
včera
Proti FIFA se bouří světové fotbalové organizace. Současný způsob řízení je neudržitelný, vzkazuje UEFA
včera
Rusko mění strategii. Místo energetické infrastruktury si na Ukrajině vybírá nový typ cílů
včera
Záchranáři převezli na Bulovku ženu s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc
včera
Jak překonali migranti opevněnou hranici? Proč zamířili zrovna do Ceuty? Otázky, na které se ptá celý svět
včera
Španělsko odsoudilo reakci EU na příliv migrantů. Sánchez si stěžuje von der Leyenové na sobeckost a ignoraci
včera
Proč jsou útoky na Kyjev navzdory krytům tak ničivé? Na vině je hned několik faktorů
včera
Není to jen válka. Klimatická krize je pro globální ekonomiku stále větší hrozbou
včera
Nedostali jídlo ani bydlení. Většina migrantů se ze španělské enklávy vrátila zpět do Maroka
Španělské úřady čelí nevídané migrační krizi na severoafrickém pobřeží, kde do španělské enklávy Ceuta během pouhých dvou dnů pronikly desítky tisíc lidí. Od čtvrtka překročilo hranici odhadem padesát až šedesát tisíc migrantů, což vyvolalo chaos v celém regionu. Situace si vyžádala nejméně padesát sedm obětí na životech, přičemž většina z nich utonula při nebezpečném pokusu překonat hraniční zátaras po moři i po souši. Do pátečního večera se však většina příchozích začala sama vracet na marocké území, jelikož v malé enklávě nenašli stravu ani přístřeší.
Zdroj: Libor Novák