Madrid - Katalánský parlament ve středu schválil zákon o plebiscitu, konat se má 1. října. Madrid chce hlasování zabránit. Španělský generální prokurátor už připravuje obvinění některých katalánských politiků.
Pro zákon o referendu zvedlo ve středu ruku 72 poslanců, 11 se jejich hlasování zdrželo. Opoziční poslanci odešli ze sálu.
Generální prokurátor José Manuel Maza dnes novinářům řekl, že jeho úřad chce katalánské poslance za odhlasování zákona obvinit z trestného činu. Obžalováni mají být i členové katalánské vlády za to, že umožnili debatu o zákonu a hlasování. Katalánští politici by mohli být obžalováni z neposlušnosti, zneužití moci a zpronevěry.
Katalánská vláda dnes zahájila přípravy na uspořádání říjnového hlasování. Požádala radnice jednotlivých měst, aby do 48 hodin prostřednictvím e-mailu poskytly seznamy míst, kde se bude moci hlasování konat.
Španělská vláda se dnes sešla na mimořádném zasedání a premiér Mariano Rajoy řekl, že kabinet požádá ústavní soud, aby proti katalánskému zákonu zakročil. Vláda také pohrozila soudním stíháním všech, kdo se budou podílet na organizaci referenda. "Referendum o sebeurčení se konat nebude," sdělil premiér. Ústavní soud už oznámil, že změnil svůj dnešní program, aby mohl rozhodnout o požadavku vlády.
Rajoy také upozornil starosty katalánských měst, že je jich povinností znemožnit jakoukoli činnost zaměřenou na přípravu referenda. "Nikdo vás nemůže nutit jednat nelegálně," řekl. Přijetí zákona označil za "nepřijatelný akt neposlušnosti".
Mluvčí katalánské vlády Jordi Turull dnes ujistil, že se referendu konat bude. "Uspořádáme ho, i když bude sněžit nebo foukat vítr, protože je to smlouva mezi námi a občany Katalánska," řekl.
Související
Pod svícnem je největší tma. Katalánský lídr se nečekaně ukázal v Barceloně a znovu zmizel
Volby v Katalánsku: Stoupenci nezávislosti ztrácejí většinu v parlamentu
Katalánsko , Španělsko , Mariano Rajoy , referendum
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
včera
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
včera
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
včera
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
včera
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
včera
Moravec trvá na neplatnosti doložky. ČT tvrdí, že uplatňuje sankce
včera
Britové při Trooping the Colour oslavili narozeniny krále. Letos mu bude 78 let
včera
Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou
včera
Policie obvinila strojvedoucího, který řídil opilý. Nadýchal přes dvě promile
včera
Čech už má výhru v Eurojackpotu na svém kontě. Daň putuje do státní kasy
včera
Trumpa k odvolání útoků na Írán přesvědčili lídři zemí Perského zálivu
včera
Předpověď počasí pro vodáky. Medard pomohl, brzy se však oteplí
včera
Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný
včera
Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci
včera
Dohoda by otevřela Hormuzský průliv, přiznal Teherán. Rozhodnutí ale nepadlo
včera
Vražda v Praze. Případ se stal na Chodově, policisté zadrželi muže
včera
Počasí: Do Česka se příští týden vrátí tropické teploty
12. června 2026 21:08
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
Německé ozbrojené síly se musí nacházet v plné bojové pohotovosti nejpozději do roku 2029, jelikož reálně hrozí ozbrojený konflikt s Ruskou federací. Na berlínském leteckém veletrhu ILA to prohlásil náčelník generálního štábu Bundeswehru, generálporučík Christian Freuding.
Zdroj: Libor Novák