Mariano Rajoy

Katalánsko, Barcelona /Španělsko/

Obliba socialistů ve Španělsku od změny vlády roste

Madrid - Socialista Pedro Sánchez se stal španělským premiérem, když parlament 1. června vyslovil nedůvěru vládě jeho předchůdce Mariana Rajoye z Lidové strany (PP). Jak ukazují průzkumy, od té doby popularita Socialistické strany roste.
Mariano Rajoy

Španělsko má oficiálně nového premiéra i vládu

Madrid - Ve španělském úředním věstníku dnes vyšly dva královské dekrety. Jedním se prohlašuje za odvolanou dosavadní vláda premiéra Mariana Rajoye, které v pátek poslanci vyslovili nedůvěru, a druhým jmenuje panovník Felipe VI. novým španělským premiérem Pedra Sáncheze.
Mariano Rajoy

Španělský parlament shodil vládu. Poprvé od roku 1975

Madrid - Španělští poslanci dnes poprvé od pádu diktatury v roce 1975 vyslovili nedůvěru vládě. Šéfa lidovců Mariana Rajoye, který byl premiérem od prosince 2011, vystřídá v čele kabinetu lídr socialistů Pedro Sánchez. Ten byl v dnes schváleném návrhu na vyslovení nedůvěry vládě uveden jako nový premiér. Podle španělských médií se jeho ceremoniál převzetí úřadu u krále Felipeho VI. uskuteční asi v sobotu.
Mariano Rajoy

Rajoy skončí v čele Španělska, už blahopřál vůdci opozice

Madrid - Španělský premiér Mariano Rajoy dnes v dolní komoře parlamentu už před hlasování o vyslovení nedůvěry vládě popřál šéfovi socialistů Pedru Sánchezovi jako budoucímu ministerskému předsedovi. Již ve čtvrtek dalo několik stran najevo, že návrh socialistů na Rajoyovo odvolání dnes podpoří. Hlasování, které se mělo konat až po poledni, bylo posunuto na 11:00 SELČ.
Vlajky států

Rajoy v problémech: Opoziční politik Sánchez má dostatek hlasů, aby sesadil španělskou vládu

Madrid - Lídr španělských socialistů Pedro Sánchez shromáždil dostatek hlasů pro vyslovení nedůvěry vládě lidoveckého premiéra Mariana Rajoye. Sánchez na dnešním zasedání parlamentu slíbil dialog s katalánskou separatistickou vládou i to, že bude respektovat již částečně schválený rozpočet. Těmito dvěma sliby přesvědčil nerozhodnuté baskické a katalánské nacionalisty, díky nimž může v pátek parlament odhlasovat odvolání Rajoyovy vlády, píší španělská média.
Mariano Rajoy

Rajoy se nevybíravě hájil před poslanci, socialisty označil za inkvizitory

Madrid - V dolní komoře španělského parlamentu se dnes strhla bouřlivá debata, kterou musela její předsedkyně Ana Pastorová několikrát přerušit. Španělský premiér Mariano Rajoy na pravidelném zasedání poslanců ke kontrole činnosti vlády obhajoval svou Lidovou stranu (PP) čelící korupčnímu skandálu. Kvůli němu čeká Rajoye v pátek hlasování o nedůvěře jeho vládě. Socialisty, kteří návrh na odvolání vlády podali, označil Rajoy za inkvizitory.
Mariano Rajoy

Ustojí španělská vláda hlasování o nedůvěře? Poslanci začnou jednat ve čtvrtek

Madrid - Španělští poslanci budou jednat o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Mariana Rajoye tento čtvrtek a pátek. Informoval o tom dnes deník El Mundo s odvoláním na vedení dolní komory španělského parlamentu. Návrh podali opoziční socialisté kvůli korupční kauze bývalých regionálních politiků vládní Lidové strany (PP). Jde už o druhý návrh na vyslovení nedůvěry Rajoyově kabinetu od jeho ustavení v listopadu 2016 a o čtvrtý takový návrh od pádu diktatury v zemi v roce 1975. Zatím všechny návrhy na vyslovení nedůvěry španělské vládě byly zamítnuty.
Mariano Rajoy

Španělsko se řítí do další politické krize? Socialisté chtějí sesadit vládu

Madrid - Španělská opoziční Socialistická strana dnes podala návrh na vyslovení nedůvěry menšinové vládě Lidové stany (PP). Reaguje tak na rozhodnutí soudu, podle kterého lidovci profitovali z korupční sítě zahrnující bohaté firmy a regionální stranické organizace, napsala agentura AP. Soud v největším korupčním skandálu v zemi za poslední desetiletí odsoudil k vysokým trestům téměř tři desítky regionálních funkcionářů PP a samotná strana dostala vysokou pokutu.
Španělsko, Madrid

Vládní lidovci ve Španělsku jsou prolezlí korupcí, padly velmi vysoké tresty

Madrid - Španělský soud dnes vynesl rozsudky v největším korupčním skandálu posledních desetiletí, který otřásá pozicí vládnoucí Lidové strany (PP) premiéra Mariana Rajoye. Bývalý pokladník strany Luis Bárcenas dostal v takzvané kauze Gürtel 33 let za korupci a další finanční zločiny. Sama strana byla odsouzena k zaplacení pokuty přes 245.000 eur (6,3 milionu Kč) za to, že profitovala z korupční sítě zahrnující bohaté firmy a regionální stranické organizace. Informovala o tom španělská média.
Mariano Rajoy

ETA bude i po konci usilovat o nezávislost. Rajoy slibuje pomstu

Madrid - Teroristická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) dnes ukončila svou více než půlstoletí trvající existenci, během níž připravila o život přes 820 lidí. Španělský premiér Mariano Rajoy v reakci na zprávu o jejím rozpuštění prohlásil, že zločiny této organizace nezůstanou nepotrestány. Asociace reprezentující oběti označila oznámení za frašku a vyzvala k důslednému potrestání všech zločinů ETA.
Španělská policie

Španělská politička kradla v obchodě, po zveřejnění videa rezignuje

Madrid - Premiérka španělského autonomního regionu Madrid Cristina Cifuentesová opouští svou funkci po sérii skandálů, která vyvrcholila zveřejněním videa z krádeže v supermarketu. Rezignaci oznámila dnes s odůvodněním, že nechce poškozovat stranu ani obyvatele regionu španělské metropole. Politička vládnoucí Lidové strany (PP) čelila tlaku na odstoupení již kvůli neoprávněnému používání magisterského titulu.
Mariano Rajoy

Falešné akademické tituly politiků hýbají Španělskem. Hrozí pád vlády?

Madrid - Ve Španělsku se rozhořel skandál kolem falešných vysokoškolských titulů mezi politiky, týká se i zástupců vládnoucí Lidové strany (PP) premiéra Mariana Rajoye. Podle agentury AFP byla dnes donucena upustit od svého magisterského titulu premiérka autonomního regionu Madrid Cristina Cifuentesová a jeho neoprávněné užívání vzápětí přiznal i mluvčí PP Pablo Casado.

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy