ETA bude i po konci usilovat o nezávislost. Rajoy slibuje pomstu

Madrid - Teroristická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) dnes ukončila svou více než půlstoletí trvající existenci, během níž připravila o život přes 820 lidí. Španělský premiér Mariano Rajoy v reakci na zprávu o jejím rozpuštění prohlásil, že zločiny této organizace nezůstanou nepotrestány. Asociace reprezentující oběti označila oznámení za frašku a vyzvala k důslednému potrestání všech zločinů ETA.

"Mohu sdělit, že dnes, 3. května ve 14:00, ETA přestala existovat," řekl novinářům ředitel Centra pro humanitární dialog (HD) David Harland, který podle agentury AFP přečetl text označený jako poslední prohlášení ETA. Mimo jiné se v něm uvádí, že bývalí členové organizace budou nadále usilovat o nezávislé Baskicko. HD v posledních letech fungovalo jako prostředník mezi ETA a veřejností.

Různé nepotvrzené zprávy o rozpuštění teroristické skupiny se objevovaly již od poloviny dubna, španělská média zveřejnila dopis potvrzující konec organizace podepsaný značkou ETA ve středu. Premiér Rajoy na něj reagoval odmítnutím jakékoli shovívavosti.

"Ať ETA udělá, co udělá, nenajde žádnou možnost pro beztrestnost svých zločinů. ETA může oznamovat své rozpuštění, ale její zločiny nezmizí, stejně jako neskončí akce justice, která je bude vyšetřovat a potrestá je," řekl dnes španělský premiér ve městě Logroňo na severu Španělska. Zprávy zástupců ETA, kteří se mimo jiné v dubnu omluvili civilním obětem a avizovali několik symbolických kroků k ukončení činnosti, označil Rajoy za propagandu.

Také ministr spravedlnosti Juan Ignacio Zoido už ve středu řekl, že ETA bude muset za své zločiny zaplatit.

Už v roce 2011 oznámila ETA, že s konečnou platností zastavila svůj ozbrojený boj za nezávislost Baskicka, a loni v dubnu prohlásila, že se vzdá všech svých zbraní.

Minulý měsíc zástupci ETA zveřejnili také prohlášení, v němž se tato organizace omluvila za způsobené utrpení a požádala civilní oběti svého boje o odpuštění. Mnozí kritizovali, že ETA odděluje civilní a jiné oběti. Terčem jejích útoků, které začaly v roce 1961 a skončily v roce 2010, byli politici, soudci, vojáci či policisté.

Podle španělské Asociace obětí terorismu je dění kolem konce ETA snahou o pozitivní sebeprezentaci, která má přesvědčit veřejnost, že její členové byli "hodní hoši". Asociace v dnešním prohlášení vyzvala k důslednému vyšetření všech zločinů ETA. Podle médií jde o více než 300 útoků či vražd.

Šéf baskické regionální vlády Iňigo Urkullu označil organizaci ETA za příčinu bolesti a utrpení Basků a dodal, že ETA neměla nikdy vzniknout. "Tady nejsou vítězové a poražení. Všichni jsme prohráli," popsal éru ETA v dnešním vydání listu El País.

Členové organizace se ani po jejím rozpuštění nehodlají vzdát boje za nezávislé Baskicko a vnímají svůj národ jako utlačovaný. "Bývalí členové a členky ETA budou pokračovat v boji za nezávislé, sjednocené a socialistické Baskicko," píše se rovněž v dnešním prohlášení ETA. Cílem má být podle dokumentu ústava Baskického státu.

V pátek by se měla na jihu Francie v obci Cambo-les-Bains konat slavnostní konference k ukončení existence organizace. Přijít by na ni měli podle španělského tisku zástupci baskických stran, například Arnaldo Otegi, který stojí v čele baskické separatistické koalice Bildu. Představitelé regionální vlády Baskicka ani Navarry se na tuto akci nechystají.

Související

Soud pro lidská práva Štrasburk

Belgie musí odškodnit potomky oběti ETA, nevydala atentátnici

Belgie musí odškodnit potomky jedné z obětí baskické separatistické organizace ETA, protože před několika lety odmítla vydat podezřelou z atentátu. Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Svůj verdikt zdůvodnil tím, že Belgie nespolupracovala se Španělskem při vyšetřování a odsouzení podezřelé ženy, která dodnes žije v Belgii. Informovala o tom v úterý španělská média.
Josu Ternera

Ve Francii byl zatčen baskický terorista hledaný 17 let

Ve francouzských Alpách byl dnes zatčen historický vůdce baskické separatistické organizace ETA José Antonio Urrutikoetxea, známý jako Josu Ternera. Informují o tom španělská média. Na útěku byl roku 2002, zodpovídat se má před soudy mimo jiné z atentátu na kasárna španělské policie v Zaragoze v roce 1987, při němž zemřelo 11 lidí. ETA loni oficiálně zanikla.

Více souvisejících

eta - teroristé Španělsko Mariano Rajoy

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

včera

včera

včera

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy