Španělsko se řítí do další politické krize? Socialisté chtějí sesadit vládu

Madrid - Španělská opoziční Socialistická strana dnes podala návrh na vyslovení nedůvěry menšinové vládě Lidové stany (PP). Reaguje tak na rozhodnutí soudu, podle kterého lidovci profitovali z korupční sítě zahrnující bohaté firmy a regionální stranické organizace, napsala agentura AP. Soud v největším korupčním skandálu v zemi za poslední desetiletí odsoudil k vysokým trestům téměř tři desítky regionálních funkcionářů PP a samotná strana dostala vysokou pokutu.

Návrh socialistů na vyslovení nedůvěry vládě, který podepsalo 84 poslanců, předpokládá, že premiérem by se stal Sánchez, který by posléze vyhlásil volby. Socialisté svůj návrh zdůvodnili tím, že Sánchez má "vyvést Španělsko z bahna korupce, do kterého zemi vrhla strana PP".

Soud v největším korupčním skandálu v zemi za poslední desetiletí odsoudil k vysokým trestům téměř tři desítky regionálních funkcionářů vládní strany. Mezi nimi je mimo jiné i bývalý pokladník lidovců Luis Bárcenas, který si má za korupci a další finanční zločiny odsedět 33 let ve vězení. Nejvyšší trest 51 let vězení dostal podnikatel Francisco Correa, který měl být hlavním organizátorem rozsáhlé korupční sítě. Verdikty nejsou pravomocné, odsouzení se mohou odvolat k nejvyššímu soudu.

Lidová strana dostala ve čtvrtek za profitování z korupce pokutu přes 245.000 eur (6,3 milionu korun). Vedení lidovců už ve čtvrtek oznámilo, že se proti verdiktu odvolá, neboť "v žádném z případů o činech nevědělo".

Liberální strana Ciudadanos, která je podle některých průzkumů nyní nejsilnějšjí stranou v zemi, dnes oznámila, že se k návrhu socialistů nepřidá. Ale vyzvala Rajoye k předčasným volbám, jinak podá svůj vlastní návrh na vyslovení nedůvěry.

"Pokud Rajoy neprosadí předčasné volby, jsme připraveni podat vlastní návrh na vyslovení nedůvěry (vládě) s cílem uspořádat volby," uvedl dnes jeden ze členů Ciudadanos José Manuel Villegas.

Podporu případnému návrhu na vyslovení nedůvěry vlády ve čtvrtek přislíbil lídr radikálně levicové strany Podemos Pablo Iglesias. Pro podporu svého návrhu musí socialisté získat nejméně 175 hlasů ve 350členném Kongresu poslanců. Socialistická strana má přitom v kongresu 84 mandátů a Podemos 67.

Premiér Rajoy dnes volání po předčasných volbách odmítl a kritizoval i návrh na vyslovení nedůvěry vládě. "Hlasování o vyslovení nedůvěry jde proti politické stabilitě, kterou naše země potřebuje a proti ekonomickému oživení. Je to špatné pro Španělsko," řekl Rajoy na tiskové konferenci.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Mariano Rajoy

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy