Madrid - Španělští poslanci budou jednat o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Mariana Rajoye tento čtvrtek a pátek. Informoval o tom dnes deník El Mundo s odvoláním na vedení dolní komory španělského parlamentu. Návrh podali opoziční socialisté kvůli korupční kauze bývalých regionálních politiků vládní Lidové strany (PP). Jde už o druhý návrh na vyslovení nedůvěry Rajoyově kabinetu od jeho ustavení v listopadu 2016 a o čtvrtý takový návrh od pádu diktatury v zemi v roce 1975. Zatím všechny návrhy na vyslovení nedůvěry španělské vládě byly zamítnuty.
Nynější návrh na vyslovení nedůvěry vládě podali socialisté minulý týden v pátek, jenom den poté, co soud v Madridu vynesl dlouholeté tresty vězení pro dvě desítky bývalých regionálních politiků a funkcionářů PP. Trestných činů korupce a podvodů se podle nepravomocného rozsudku dopustili v letech 1999 až 2009. Straně uložil soud pokutu za to, že z korupční sítě profitovala. Strana obvinění odmítla s tím, že o činech jednotlivců nevěděla.
Premiér v pátek za návrh na vyslovení nedůvěry kritizoval šéfa socialistů (PSOE) Pedra Sáncheze, který se podle Rajoye snaží jen získat premiérské křeslo. Španělská vláda lidovců je ale už několik měsíců terčem kritiky i od strany Ciuadadanos, která Rajoyův menšinový kabinet dosud podporovala a která je nyní podle průzkumů nejsilnější stranou v zemi.
Strana Ciudadanos kvůli korupční kauze vyzvala v pátek Rajoye, aby přistoupil na dohodu a vypsal předčasné volby, jinak že předloží svůj návrh na vyslovení nedůvěry. Premiér dnes výzvu liberálů odmítl a uvedl, že hodlá setrvat v čele země po celé čtyřleté funkční období, tedy až do roku 2020.
Předčasné volby nelze vypsat předtím, než se projedná podaný návrh socialistů. Ten předpokládá, že dočasným premiérem by se stal jejich šéf Sánchez, který by posléze vypsal předčasné volby. Neuvádí se v něm ale, kdy by tak učinil. Podle ústavy návrh na vyslovení nedůvěry vládě musí obsahovat i jméno kandidáta na nového premiéra.
Vyslovení nedůvěry Rajoyově vládě iniciovala už loni v červnu radikálně levicová strana Podemos a její šéf Pablo Iglesias. Návrh byl zamítnut.
Pro přijetí návrhu na vyslovení nedůvěry vládě je potřeba absolutní většina hlasů, tedy 176 poslanců. Socialisté, kteří mají 84 křesel, mají zatím podporu strany Unidos Podemos (67) a valencijské koalice Compromís (čtyři poslanci), dohromady tedy 155 hlasů.
Podporu socialistického návrhu na vyslovení nedůvěry zvažují podle svého předsedy Alberta Rivery rovněž Ciudadanos, pokud by Rajoy nezměnil názor na předčasné volby. Podmínkou však podle Rivery je, aby Sánchez nebyl přechodným premiérem a nečinily se ústupky vůči Katalánsku. S 32 hlasy liberálů by byl při hlasování v parlamentu Rajoyův pád zpečetěn.
Podle španělského deníku ABC by i bez Ciudadanos stačilo PSOE získat na svou stranu katalánské separatisty (17) a baskické nacionalisty z PNV (pět křesel), čímž by měli 177 hlasů.
Předseda Baskické národní strany (PNV) Andoni Ortuzar o víkendu uvedl, že návrh socialistů podpoří, pokud budou souhlasit s jednáním o novém státoprávním uspořádání. PNV neprosazuje odtržení od Španělska, ale volá po novém autonomním statutu pro Baskicko i pro Katalánsko.
Nový katalánský premiér Quim Torra podmínil podporu Sánchezovi mimo jiné požadavkem na propuštění katalánských politiků z vazby, kde jsou už několik měsíců kvůli obvinění ze vzpoury. Té se měli dopustit mimo jiné uspořádáním referenda o nezávislosti Katalánska.
Související

Klíčový nástroj selhal. Algoritmus vyhodnotil, že oběti domácího násilí hrozí jen střední riziko, za tři týdny zemřela

Otázka nasazení vojáků na Ukrajině tříští Evropu. Proti jsou další státy
Aktuálně se děje
před 47 minutami

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz
před 1 hodinou

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU
před 1 hodinou

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?
před 2 hodinami

Je to trochu jinak, než předpokládali. Meteorologové upřesnili bouřkovou výstrahu
před 2 hodinami

Vatikán kvůli masivnímu zájmu mění pravidla za chodu. S papežem se loučí desetitisíce lidí
před 3 hodinami

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?
před 4 hodinami

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem
před 4 hodinami

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde
před 5 hodinami

Políček Trumpovi: Québec se chtěl odtrhnout, kvůli Trumpovi raději zůstane součást Kanady
před 5 hodinami

Klíčovou stanici metra uzavřela voda. Cestující musí přestupovat jinde
před 6 hodinami

Musk v Trumpově vládě končí. Vrací se do značně poškozené Tesly
před 7 hodinami

Zelenskyj po brutálním nočním útoku Ruska ukončil návštěvu Jižní Afriky
před 8 hodinami

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil
před 8 hodinami

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat
před 8 hodinami

Do Vatikánu se sjíždí desítky tisíc lidí z celého světa. Na rozloučení s papežem čekají hodiny
před 9 hodinami

Osamělý boj papeže Františka s extrémním počasím: Nebál se o planetu, ale o přežití lidstva
před 10 hodinami

Trump obvinil Zelenského z prodlužování války: Zabíjení pokračuje kvůli němu
před 11 hodinami

Počasí tento týden nepřinese jen bouřky. Ženou se deště i mrazíky
včera

Zelenskyj se v sobotu možná setká s Trumpem. Kvůli mírovým jednáním čelí masivnímu tlaku i na Ukrajině
včera
Nic v ruce nemáte, přijdete o celou Ukrajinu, vzkázal Zelenskému Trump
Prezident Spojených států Donald Trump se ostře vymezil vůči ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Podle něj svými výroky o Krymu pouze prodlužuje válku, která už si vyžádala nespočet obětí. Trump v příspěvku na sociální síti Truth Social uvedl, že Ukrajina nemá žádnou vyjednávací sílu a Zelenskyj by měl přestat brzdit cestu k mírové dohodě, která je podle jeho slov „na dosah“.
Zdroj: Libor Novák