Madrid/Brusel - Šéf katalánského parlamentu Roger Torrent a uprchlý katalánský expremiér Carles Puigdemont dnes museli změnit místo své bruselské schůzky kvůli chystanému zásahu španělských úřadů.
Na předsedu katalánské vlády kandiduje opět Puigdemont, jemuž ale v případě návratu do vlasti hrozí zatčení kvůli obvinění za jeho snahy o nezávislost Katalánska.
Ke způsobu Puigdemontovy kandidatury na úřad premiéra Katalánska se dnes ani jeden z politiků po schůzce v Bruselu nevyjádřil. "Ideální by byla osobní účast," řekl Puigdemont. "Jsou ale i jiné možnosti a žádnou z nich nevylučujeme," dodal katalánský expremiér podle deníku El País. Osobní účast Puigdemonta nevyloučil ani Torrent. "Mou úlohou je naplánovat zasedání parlamentu s kandidátem, kterého bude chtít většina poslanců, a to je premiér Puigdemont," řekl novinářům v Bruselu Torrent.
Španělské úřady dnes až "do odvolání" uzavřely katalánské zastoupení v Bruselu. Důvodem podle deníku La Vanguardia bylo zabránit schůzce Torrenta s Puigdemontem. Katalánské zastoupení v Bruselu je dosud jediné, které španělská vláda po říjnovém převzetí přímé správy nad Katalánskem neuzavřela. Ač šéfa zastoupení Amadeua Altafaje z funkce sesadila, stejně jako celou katalánskou vládu.
"Je to rozhodnutí, které přijala odpovědná osoba, a nezdá se mi špatné," uvedl dnes ráno španělský premiér Mariano Rajoy ve španělském rozhlase. Reagoval na otázku stran plánovaného zásahu proti schůzce Torrenta a Puigdemonta v Bruselu.
Mluvčí katalánského expremiéra Joan Maria Piqué před katalánským zastoupením v Bruselu novinářům posléze řekl, že nebyl vpuštěn do budovy. Podle něj ale španělské úřady nemají právo schůzce zabránit. "Tohle není španělské území, je to území belgické," řekl Puigdemontův mluvčí. Později oznámil, že schůzka se uskuteční v sídle Evropské svobodné aliance (EFA). Puigdemont podle deníku El País označil záměr Madridu zabránit schůzce na "nedůstojný".
Torrent chce dnes s Puigdemontem jednat o způsobu jeho kandidatury na úřad předsedy katalánské vlády. Puigdemont je totiž s celou svou bývalou katalánskou vládou ve Španělsku obviněn ze vzpoury a v případě návratu mu hrozí zatčení. Španělská média tento týden spekulovala, že Puigdemont by se také mohl tajně vrátit do Barcelony. V okamžiku, kdy vstoupí na půdu katalánského parlamentu, ho totiž policie nemůže zatknout bez souhlasu předsedy tohoto parlamentu.
Související
Pod svícnem je největší tma. Katalánský lídr se nečekaně ukázal v Barceloně a znovu zmizel
Na Sardinii zadrželi a následně propustili bývalého katalánského premiéra Puigdemonta
Carles Puigdemont , Katalánsko , Španělsko , Belgie , Mariano Rajoy
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 1 hodinou
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 1 hodinou
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 2 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 3 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 3 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 4 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 4 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 5 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 7 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
Král Karel III. výslovně odsoudil "ruskou agresi" během státní návštěvy německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. Panovník slíbil, že obě země jsou připraveny "posílit Evropu" proti hrozbě další ruské agrese a že obě národy "stojí" při Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák