Chorvatsko v kleštích: Jeho vstup do OECD blokují Slovinsko i Maďarsko

Budapešť - Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová při dnešní návštěvě Maďarska nedosáhla žádné změny na odmítavém stanovisku Budapešti ke vstupu Chorvatska do Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Maďarské ministerstvo zahraničí minulý týden v pátek oznámilo, že Budapešť nepodpoří žádost Záhřebu o přijetí do OECD. Jako důvod přitom uvedlo postoj Chorvatska ke společnosti MOL a k jejímu šéfovi Zsoltu Hernádimu.

Kitarovičová v reakci označila tuto zprávu Budapešti za nepříjemné překvapení. Maďarská diplomacie ho oznámila nedlouho poté, co slovinský premiér Miro Cerar pohrozil Chorvatsku, že Lublaň nepodpoří jeho vstup do OECD kvůli tomu, že Záhřeb nerespektuje verdikt Mezinárodního arbitrážního soudu, který v územním sporu obou zemí ohledně Piranského zálivu rozhodl ve prospěch Slovinska.

Chorvatská prezidentka dnes o problému jednala s premiérem Viktorem Orbánem i s prezidentem Jánosem Áderem. Mluvčí maďarského premiéra Bertalan Havasi po schůzce uvedl, že Orbán a Kitarovičová potvrdili stanoviska vyjádřená dříve.

Chorvatsko vydalo na Hernádiho zatykač. Obviňuje ho, že výměnou za získání kontroly skupiny MOL nad chorvatskou energetickou firmou INA podplatil deseti miliony eur (261 milionů korun) někdejšího chorvatského premiéra Iva Sanadera.

Sanader byl už kvůli tomu v Chorvatsku v minulosti odsouzen, ale ústavní soud verdikt zrušil a nařídil nový proces, který byl přerušen kvůli vyčkávání na stanovisko Soudního dvora EU. Hernádiho maďarské soudy obvinění v tomto případě zprostily.

Související

Více souvisejících

Chorvatsko oecd Kolinda Grabarová-Kitarovičová Maďarsko Slovinsko MOL (maďarská síť benzinek)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Po ruském útoku na Oděsu je nejméně pět mrtvých včetně kojence. Úřady vyhlásily den smutku

Rusové v noci na sobotu zaútočili na jihoukrajinské město Oděsa. Mezi několika mrtvými je také tříměsíční dítě. Administrativa oblasti na jihu Ukrajiny vyhlásila neděli 3. března za den smutku. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy