Barcelona - Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont by dnes na zasedání parlamentu mohl vyhlásit nezávislost Katalánska na Španělsku. Policie kvůli možným problémům zaujala strategické pozice u sídla zákonodárného sboru a uzavřela i nedaleký park.
Podle agentury Reuters je v parku, v němž parlament stojí, vidět jen ozbrojené příslušníky katalánské policie, nikoli federální. Španělská policie totiž zasahovala v den referenda a při střetech bylo zraněno na 900 lidí. K parlamentu je na dnešek svolána další manifestace, která má začít v 18:00 a jejímž heslem bude "Dobrý den, republiko".
Pro nezávislost se 1. října při zhruba 43procentní účasti vyslovilo podle místních úřadů přes 90 procent hlasujících. Madrid se snaží odtržení nejbohatšího regionu země o velikosti Belgie zabránit ústavní cestou. Španělský premiér Mariano Rajoy pohrozil pozastavením autonomie Katalánsku v případě, že Puigdemont dnes nezávislost vyhlásí.
Španělský ministr hospodářství Luis de Guindos dnes řekl, že doufá, že vyhraje zdravý rozum a že se Puigdemont zdrží vyhlášení nezávislosti. Jeho vládu obvinil z "radikalismu a nezodpovědnosti", protože vyvolala současnou krizi. "Nejedná se zde o ano nebo ne pro nezávislost, ale o neposlušnost vůči zákonu. Právě zákon je základem pro soužití nejen ve Španělsku, ale také v Evropě," prohlásil ministr v Lucemburku, kde dnes jednají ministři financí EU.
Agentura AP s odvoláním na nejmenovaný zdroj z katalánského parlamentu napsala, že vedení parlamentu vzalo na vědomí výsledek referenda, ale prozatím nehodlá tento výsledek postoupit k další parlamentní proceduře. Parlament začátkem září schválil zákon o přechodu k samostatnému státu, který měl začít platit v případě, že by se Katalánci vyslovili pro nezávislost. Podle něj mohl parlament vyhlásit nezávislost do 48 hodin po zveřejnění konečných výsledků referenda. Tento zákon však zablokoval španělský ústavní soud.
Mluvčí EK dnes k dotazu, jak komise zareaguje v případě vyhlášení katalánské nezávislosti, řekl, že komise "vyzvala všechny zúčastněné strany, aby tuto konfrontaci co nejrychleji ukončily a začaly jednat".
Související
Pod svícnem je největší tma. Katalánský lídr se nečekaně ukázal v Barceloně a znovu zmizel
Volby v Katalánsku: Stoupenci nezávislosti ztrácejí většinu v parlamentu
Katalánsko , Španělsko , referendum , Policie Španělsko , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Za zatčením Andrewa zřejmě stojí britská skupina Republic. Přiznejte, proč jste ho chránil, tlačí na krále
před 1 hodinou
Policie zatkla Andrewa v den jeho narozenin. Teď může prohledat jeho sídlo
před 2 hodinami
Počet obětí válku v Pásmu Gazy byl výrazně vyšší, než se uvádělo, odhalila studie
před 2 hodinami
Trump stojí na prahu životního rozhodnutí. Američanům dodnes nevysvětlil, proč by chtěl zaútočit na Írán
před 3 hodinami
Bratr britského krále, bývalý princ Andrew, byl zatčen policií
před 4 hodinami
Větrné elektrárny jsou pro hlupáky, prohlásil Trump. Shodou v době, kdy polovina Evropy postaví obří centrum
před 5 hodinami
CNN: Americká armáda může zaútočit na Írán už o víkendu
před 5 hodinami
Jihokorejský exprezident Jun Sok-jol byl odsouzen na doživotí
před 6 hodinami
Trump pochválil Macinku za ostudný střet s Clintonovou
před 7 hodinami
Počasí o víkendu: Silné mrazy vystřídá výrazné oteplení
včera
OBRAZEM: Olympijská atmosféra v Miláně
včera
Vyvolávají sociální sítě závislost u dětí záměrně? Zuckerberg poprvé v historii skončil před soudem
včera
Česká ženská biatlonová štafeta bojovala o nečekanou medaili. Přišla o ni v posledním úseku
včera
Do čtvrtfinále olympijského hokejového turnaje postoupily Německo, Švýcarsko a Švédsko
včera
Plány na deportaci migrantů dostávají jasné obrysy. Evropské státy pracují na zřízení prvních center
včera
Češi byli blízko nečekanému postupu do semifinále. S hvězdnou Kanadou prohráli až v prodloužení
včera
Metnar podpořil snížení hranice trestní odpovědnosti
včera
Rusko chce diktovat, které země mohou být v NATO
včera
Psychiatrickou léčebnu v Bohnicích zachvátil tragický požár. Jedna osoba zemřela
včera
Jsou na stejném seznamu jako teroristé. Soudci ICC přišli o kreditní karty i Google účty
Soudci Mezinárodního trestního soudu (ICC) čelí bezprecedentnímu tlaku poté, co na ně administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila tvrdé sankce. Kanadská soudkyně Kimberly Prostová, která léta rozhoduje o případech válečných zločinů a genocidy, se náhle ocitla na stejném seznamu jako teroristé nebo členové organizovaného zločinu. Tento krok označila za přímý a flagrantní útok na nezávislost jedné z nejvýznamnějších soudních institucí světa.
Zdroj: Libor Novák