Brusel - Jediným partnerem pro dialog zůstává Španělsko, po Evropskou unii se po dnešním hlasování katalánského parlamentu o nezávislosti nic nemění. V reakci na dnešní katalánské vyhlášení nezávislosti to uvedl předseda Evropské rady Donald Tusk.
Jde o první reakci z horních pater EU na dnešní krok regionálního parlamentu, který schválil rezoluci o katalánské nezávislosti. Doufám, že španělská vláda dá přednost síle argumentu před argumentem síly," doplnil na twitteru šéf summitů EU jen krátce před tím, než v Madridu španělský Senát rozhodl o dočasném omezení katalánské autonomie.
Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani upozornil, že deklaraci katalánské nezávislosti nikdo v EU neuzná. Podle šéfa europarlamentu Tajaniho je deklarace nezávislosti porušením vlády práva, španělského ústavního pořádku i zákonů o katalánské autonomii, které jsou všechny součástí unijního právního rámce.
"Nyní je více než kdy dříve potřeba obnovit zákonnost jako základ pro dialog a zajistit svobody a práva katalánských občanů," uvedl Tajani v prohlášení pro média.
O zavádění konkrétních opatřeních vůči Katalánsku bude v příštích hodinách a dnech rozhodovat španělská vláda. Ta má zasednout už dnes večer.
Zástupci EU se v minulých dnech a týdnech k dění ve Španělsku vyjadřovali jen neradi a zdrženlivě. Opakovaně ale upozorňují na potřebu udržení vlády práva a zdůrazňují, že Madrid má právo na své straně.
Katalánští zastánci samostatnosti se přitom neúspěšně snažili zajistit si právě EU jako prostředníka v dialogu s madridskou vládou. Situací se příliš nezabývali ani šéfové států a vlád evropského bloku na svém posledním summitu minulý týden.
Evropské země autonomii neuznává
Dnešní deklaraci o vytvoření samostatného Katalánska neuznává ani německá vláda. Berlín v oficiálním stanovisku ke kroku katalánského parlamentu rovněž vyjádřil podporu jasnému postoji španělského premiéra Mariana Rajoye ohledně zajištění a obnovy ústavního pořádku.
Spolková vláda sleduje s obavami vyhrocení situace, vyvolané "dalším porušením ústavy ze strany katalánského parlamentu", uvedl mluvčí německé vlády Steffen Seibert. "Suverenita a územní celistvost Španělska jsou a zůstanou nedotknutelné," zdůraznil Berlín s tím, že jednostranně vyhlášená nezávislost Katalánska tyto principy narušuje. "Spolková vláda takové vyhlášení nezávislosti neuznává," stojí v prohlášení.
Německá vláda rovněž "podporuje jasný postoj španělského ministerského předsedy ohledně zaručení a obnovy ústavního pořádku". Berlín také vyjádřil naději, že účastníci sporu využijí všech možností k dialogu a ke snížení napětí.
Podobná prohlášení dnes vydala také britská, italská i francouzská vláda. Úřad britské premiérky Theresy Mayové v prohlášení uvedl, že rezoluce je založena na lidovém hlasování, které španělský ústavní soud označil za nelegální, a vyslovil se pro zachování jednoty země. Francouzský prezident Emmanuel Macron novinářům řekl, že španělský premiér Mariano Rajoy má jeho podporu a zůstává jeho jediným politickým partnerem. Naproti tomu skotská separatistická vláda uvedla, že postoj katalánské vlády chápe a respektuje.
Související
Polsko začne v reakci na válku v Íránu zastropovat ceny paliv a razantně sníží daně, oznámil Tusk
Pokud Ukrajina padne, polská nezávislost bude ohrožena, varoval evropské lídry Tusk
Donald Tusk , Španělsko , EU (Evropská unie) , Katalánsko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
OBRAZEM: Takhle Zemi lidstvo ještě nevidělo. Mise Artemis II přepsala dějiny kosmonautiky
před 2 hodinami
Ministr zahraničí nemůže zakázat prezidentovi zastupovat zemi, řekl studentům Pavel
před 3 hodinami
Írán vyzval občany, aby chránili infrastrukturu vlastním tělem. Kolem elektráren tvoří lidské řetězy
před 4 hodinami
„Jsem vám k službám.“ Maďarskem otřásá nový skandál, Orbán nabízel Putinovi naprostou oddanost
před 4 hodinami
EU se snaží potlačit maďarský lid, protože nemá v oblibě lídra, který stojí za občany, perlí Vance v Budapešti
před 5 hodinami
Celá civilizace dnes večer zemře, prohlásil Trump. USA útočí na ostrov Charg, Izrael likviduje íránskou dopravní síť
před 6 hodinami
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na středu
před 7 hodinami
Vance přistál v Maďarsku. Zlatý věk, událost desetiletí, nešetří chválou Orbánovi lidé
před 7 hodinami
Orbán je trnem v oku Evropské unie. Do voleb vkládá velké naděje
před 8 hodinami
The Times: Modžtába Chameneí je v kritickém stavu neschopen řídit zemi. Írán mu chystá hrob
před 9 hodinami
Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV. Po srážce s kamionem je mnoho zraněných
před 10 hodinami
Do voleb v Maďarsku zbývá necelý týden. Trump posílá Orbánovi silnou zbraň
před 10 hodinami
Co bude po vypršení ultimáta? Írán ustoupit nehodlá, Trumpa staví do parové pozice
před 11 hodinami
Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump
před 13 hodinami
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
včera
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
včera
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
včera
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Aktualizováno včera
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
včera
Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky
Írán měl jako první odpovědět na pákistánský návrh mírové dohody. Teherán ho sice odmítl, o diplomatické řešení konfliktu ale evidentně stojí. Přišel totiž s vlastním protinávrhem. Vyplývá z něj, že Íránci nestojí o příměří, ale o dohodu, která rovnou a jednou provždy ukončí boje.
Zdroj: Lucie Podzimková