Paříž/Brusel – Málokoho to napadlo, ale podle kritiků je to nyní jasné – největším anti-EU zastáncem je ve skutečnosti francouzský prezident Emmanuel Macron. Na jednu stranu se tváří, že dělá vše, co je v jeho silách, aby evropský blok zmodernizoval, ve skutečnosti však jeho návrhy unii rozvracejí.
Již od svého zvolení se Macron rád předvádí jako šampion Evropy. Slibuje, že udělá Unii silnější než kdy dřív, ale ne každý mu to věří. Po půl roce úřadování hlasy kritiků sílí. Vše, co francouzský prezident předvádí, mají ve skutečnosti ochránit tamní trh, přičemž eurozóna je neustále ve větším risku. Macron využívá toho, že Velká Británie odchází z Unie a do karet mu samozřejmě hraje i německá politická krize, jako utržený z řetězu tak může zavádět „reformy“ podle svých představ.
"Dokud byla Británie v Evropské unii, došlo k rozdělení práce s tím, že Spojené království bylo hlasem volného obchodu a obhájce jednotného trhu," řekl Nicolas Véron, analytik z think-tanku Bruegel v Bruselu. "Odchod Velké Británie ale mění tuto hru, Nizozemsko a Skandinávie přebírají její úlohu, zatímco Francie dominuje jako lídr," dodává.
A zatímco společnost Macrona chválí za jeho ambiciózní přístup k Evropě - vyzývá ke společné evropské "strategické kultuře", pokud však jde o obchod a jednotný trh, francouzský prezident přijal opatření, která jeho kritici popisují jako postavení bariér pro další členské země EU, ale s příklonem k tomu, co nejvíce chránit francouzské zájmy.
Macronova kritika volného obchodu není ničím novým. Jako ministr hospodářství byl proti tomu, aby se do Evropy dováželi čínské ocelové výrobky, ale také umožnil řadu zahraničních převzetí francouzských společností, což znamenalo konec intervenčních ideologií svého předchůdce Arnauda Montebourga. V květnu dokonce zablokoval italské převzetí loděnic STX ve východní Francii a dočasně je znárodnil.
Macron totiž dokázal, že chce rozbít tabu o nacionalizaci, a v tomhle ohledu zachází mnohem dále než jeho socialistický předchůdce. V lidech to pak vyvolává obavu, zda evropský může pod záminkou „strategických“ důvodů zablokovat jakékoliv převzetí, které je jim proti srsti. "Francouzský prezident Emmanuel Macron chce oživit staré francouzské ambice, tedy chce ochránit velké množství francouzských firem od nařízení EU," uvedl Fritz Bolkestein, bývalý evropský komisař pro vnitřní trh, cla a daně.
Odborníci se shodují, že se Macron snaží ochránit trh vlastní země i za cenu toho, že by tím ohrozil jednotný evropský trh a na jeho rozhodnutí tak doplatí ostatní Evropany. To samozřejmě odporuje nařízením Evropské unie, nicméně v Bruselu je teď málokdo ochotný se francouzskému prezidentovi postavit. A i když jeho tendence jsou v Evropě špatně vnímané, Francouzi mu za ně mohou spíše poděkovat, protože chrání jejich zájmy.
"Myslím, že jednotný trh je tak ze všech stran poškozen," řekl švédský poslanec Jasenko Selimovic. "Jedná se o vážný problém, protože pokud nemůžete přesunout lidi po celé Evropské unii, nemůžete ani stěhovat komodity ani služby a toto je definováno jako jeden z hlavních problémů v případě brexitu," odkazuje poslanec na skutečnost, že by Emmanuel Macron rád ochránil Francii před nájezdy sezonních pracovníků z východní Evropy.
Podporovatelé i kritici se přou o to, co vlastně Macron zamýšlí. Z každé strany totiž padají spolehlivé a přijatelné argumenty, pravdou tak je, že každá skupina může mít vlastně pravdu. Je možné, že francouzský prezident má pouze dobré úmysly, které však nejsou důsledné a ve finále tak mohou ohrozit evropský trh. Na druhou stranu, může mu mít někdo za zlé, že jako francouzský prezident bude o něho vždy na prvním místě Francie?
Aktualizováno před 8 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
Související
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
Francouzský jaderný deštník u expertů narazil. Sloužit má jako pojistka, pokud selže jednotné evropské odstrašení
Emmanuel Macron , EU (Evropská unie) , Francie
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
před 8 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 8 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
včera
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
včera
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
včera
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
včera
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
včera
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
včera
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
včera
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
včera
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
V Maďarsku právě probíhají klíčové parlamentní volby, na které upírá zrak celá Evropa. Důležitost tohoto hlasování podtrhuje i fakt, že na regulérnost a transparentnost celého procesu dohlíží rekordní počet mezinárodních pozorovatelů. Podle údajů Národní volební kanceláře (NVI) bylo registrováno zhruba devět set zahraničních expertů, což je srovnatelné s počtem z minulé volby před čtyřmi lety.
Zdroj: Libor Novák