Madrid/Barcelona/Brusel - Španělský soudce dnes rozhodl o kauci 100.000 eur (2,6 milionu Kč) pro šest zadržovaných bývalých členů katalánské vlády, ale ve vazbě bez možnosti kauce ponechal čtyři členy separatistického hnutí - někdejšího vicepremiéra Oriola Junquerase, dva aktivisty separatistických organizací ANC a Ómnium a rovněž bývalého katalánského ministra vnitra Joaquima Forna.
Sedm bývalých ministrů a Junqueras stejně jako Jordi Cuixart a Jordi Sánchez z ANC a Ómnium byli zadrženi kvůli prosazování nezávislosti Katalánska. Vazbu na bývalé členy vlády soud uvalil 2. listopadu.
Soudce Pablo Llarena dnes při obhajování svého rozhodnutí řekl, že se uvidí, zda je Junquerasův slib o dodržování španělského zákona opravdový. Llarena sdělil v krátkém prohlášení, že se rozhodl nepovolit čtveřici kauci. Podle něj sice není pravděpodobné, že by se skupina pokusila ze Španělska odjet, ale hrozí, že bude pokračovat v trestné činnosti.
Soud v Belgii dnes odložil na 14. prosince rozhodnutí o tom, zda vydá do Španělska bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a čtyři exministry. Puigdemont, Lluís Puig, Clara Ponsatíová, Meritxell Serretová a Toni Comín jsou v Belgii již několik týdnů. Rozhodnutí ohledně případného vydání padne přesně týden před klíčovými katalánskými volbami, v nichž pětice usiluje o znovuzvolení.
Madrid na 21. prosinec vypsal předčasné regionální volby. Průzkumy dávají největší šanci na vítězství straně Republikánské levice Katalánska (ERC), jejíž kandidátku vede Junqueras. Kampaň začíná oficiálně o pondělní půlnoci. Junqueras a další uvěznění politici minulý týden sdělili, že už nebudou usilovat o jednostranné vyhlášení nezávislosti svého regionu.
Související
Pod svícnem je největší tma. Katalánský lídr se nečekaně ukázal v Barceloně a znovu zmizel
Volby v Katalánsku: Stoupenci nezávislosti ztrácejí většinu v parlamentu
Katalánsko , Španělsko , Carles Puigdemont , Belgie , volby ve Španělsku
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
před 2 hodinami
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
před 3 hodinami
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
před 4 hodinami
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
před 5 hodinami
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
před 6 hodinami
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
před 7 hodinami
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
před 8 hodinami
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
před 9 hodinami
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
před 9 hodinami
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
před 10 hodinami
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
před 11 hodinami
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
před 12 hodinami
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
před 13 hodinami
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
před 13 hodinami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 14 hodinami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 15 hodinami
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 16 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.
Zdroj: David Holub