Měli bychom přijmout opatření na pomoc párům stejného pohlaví, volá Kiska

Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska dnes vyzval k tomu, aby byla na Slovensku přijata opatření, která by odstranila překážky, jimž na Slovensku čelí páry stejného pohlaví v běžném životě. Slovensko na rozdíl od České republiky a dalších zemí například nezavedlo registrovaná partnerství osob stejného pohlaví.

Podle prezidentské kanceláře tak Kiska učinil při dnešním setkání se zástupci občanského sdružení Iniciativa Inakosť, která hájí práva osob jiné než heterosexuální orientace.

„Je v zájmu všech, abychom odstraňovali zbytečné překážky a problémy, kterým musejí čelit páry stejného pohlaví v každodenním životě. Právní systém k nim bývá často doslova krutý při lidsky normálních záležitostech, jakými je například nemožnost vystupovat jako blízká osoba, přístup k informacím o zdravotním stavu, praktické otázky spojené s bydlením, děděním a podobně," uvedl slovenský prezident.

Debata o zajištění alespoň minimálního standardu právní ochrany pro osoby žijící mimo manželský svazek podle něj skončila referendem o zákazu adopcí osobami stejného pohlaví a o dalších otázkách ohledně ochrany tradiční rodiny. Zmiňovaný plebiscit, kterému na katolickém Slovensku předcházela vyhrocená kampaň, ztroskotal v roce 2015 na nízké účast.

Nastal prý čas nejen na debatu o problémech párů stejného pohlaví, ale i na schválení příslušných opatření. „Uvítal bych, abychom o tom tématu diskutovali lidsky, se vzájemnou úctou a pochopením. Tato diskuse by nyní měla skončit přijetím konkrétních opatření, která by odstranila ty největší překážky, s nimiž se dnes (páry mimo manželský svazek) setkávají," uvedl Kiska.

Související

Zuzana Čaputová a Petr Pavel

Historie slovenských prezidentů: Jen jeden obhájil mandát, další pracoval na benzince

Slováci budou nejpozději začátkem dubna vědět jméno svého šestého prezidenta. Od roku 1993 se v paláci vystřídalo o dvě hlavy státu více než v České republice. Důvod je jednoduchý: pouze jediný prezident na pozici vydržel dvě volební období. EuroZprávy.cz vám nyní přinášejí seznam všech, kteří nejbližšímu sousedovi Česka vládli. 

Více souvisejících

Andrej Kiska Slovensko Homosexuálové

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenská policie reaguje na požár v Pardubicích

I na Slovensku je kauza podezřelého pátečního požáru v Pardubicích velkým tématem. Tamní policie neví o jakékoliv souvislosti události se Slovenskem, kde by momentálně nemělo hrozit jakékoliv nebezpečí. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie vyšetřuje požár v Pardubicích pro podezření z terorismu.

Policie prozradila novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích

Na místě pátečního požáru v Pardubicích pokračuje policejní vyšetřování. Práci již dokončili pyrotechnici, které vystřídali kriminalisté. V případu panuje podezření ze spáchání teroristického útoku. V pátek se dokonce sešla Bezpečnostní rada státu. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tanker, ilustrační fotografie.

Česko je mezi zeměmi, které chtějí chránit lodě v Hormuzském průlivu

Česko je mezi zeměmi, které chtějí zajišťovat bezpečnost tankerů v Hormuzském průlivu, jímž proudí do světa cenná ropa. Vyplývá to z informací zahraničních médií. Washington ostatně naznačil, že o zajištění bezpečného lodního provozu v průlivu by se měly starat státy, které ho využívají. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Norská princezna Mette-Marit (autor fotky: Frankie Fouganthin)

Norská princezna zápasí s vážnou nemocí. Čeká ji transplantace

Jedna z evropských královských rodin se obává o svou prominentní členku. Zdravotní stav norské korunní princezny Mette-Marit, která se dlouhodobě potýká s chronickou plicní fibrózou, se znovu zhoršil. Informoval o tom web Topky.sk, který se odvolává na zahraniční zpravodajské agentury. 

včera

Andrej Babiš

Babiš vyzval zbrojařské firmy k maximálnímu zabezpečení areálů

Premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s vyšetřováním pátečního požáru v Pardubicích vyzval zbrojařské firmy, aby své areály co možná nejlépe zabezpečily. V případu panuje podezření ze spáchání teroristického útoku. Stupeň ohrožení terorismem se pro tuto chvíli nemění a zůstává na druhém ze čtyř. 

včera

včera

včera

včera

Modžtaba Chámeneí

Nový vzkaz mladého Chameneího. Otce označil za mučedníka

Nový íránský duchovní vůdce Modžtaba Chameneí se znovu ozval. U příležitosti oslav perského nového roku zveřejnil obsáhlý vzkaz, který odvysílala státní televize. Vrací se v něm k úmrtí svého otce. Zároveň tvrdí, že Írán neútočil na Turecko a Omán. 

včera

včera

Chuck Norris

Zemřel legendární akční herec Chuck Norris

Z USA dorazila zpráva, které se nechce moc věřit. Ve věku 86 let zemřel legendární akční herec Chuck Norris. O úmrtí informovala jeho rodina. Norrise, který v březnu oslavil 86. narozeniny, dobře znali i čeští televizní diváci. 

včera

Budeme si pamatovat, že jste zbabělci, vzkázal Trump členům NATO

Americký prezident Donald Trump se opět pustil do členských zemí NATO kvůli jejich neochotě pomoci se znovuotevřením Hormuzského průlivu. Trump obvinil spojence ze zbabělosti. Podle jeho slov se nechtějí zapojit ani v okamžiku, kdy je válka na Blízkém východě v podstatě vyhraná. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy