
Vídeň - Rakouský ministr vnitra Herbert Kickl hodlá vytvořit novou policejní "jednotku na ochranu hranic". Byla by nasazena v případě opakování situace z roku 2015, kdy po takzvané balkánské stezce přes Rakousko putovaly statisíce migrantů.
Kickl ve vládě kancléře Sebastiana Kurze reprezentuje protiimigrační Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ). "Určitě se nesmí opakovat rok 2015. Proto jsem vydal pověření, aby se vybudovala jednotka na ochranu hranic. Cílem je, aby bylo možné během několika hodin zajistit řádnou ochranu hranice," uvedl v rozhovoru pro list Tiroler Tageszeitung.
Nová pohotovostní jednotka policie by podle něj mohla "v případě potřeby zajistit hraniční přechod" a kontrolovat totožnost lidí, kteří by se přes něj snažili projít. "Prosté posílání lidí dál se nebude opakovat," ujistil ministr.
Kickl sám sebe v rozhovoru označil za zastánce "spořádané azylové politiky". "Ochrana vnějších hranic EU, ochrana státní hranice, investovat v zemích původu uprchlíků, do země pouštět co možná nejméně uprchlíků a u lidí, kteří potřebují zvláštní ochranu, najít cestu, jak je k nám dopravit legálně, ale za našich podmínek a kritérií," vyčetl ministr své zásady v migrační politice. "Zároveň zvýšíme počet deportací," dodal.
Minulý týden upoutal Kickl pozornost svým návrhem, aby se žadatelé o azyl v budoucnosti ubytovávali "koncentrovaně" ve větších střediscích. Opoziční politici jeho slova označili za "jazyk nacionálního socialismu". Domněnku, že slovo zvolil záměrně s odkazem na nacistické koncentrační tábory, Kickl ale odmítl.
Související

Rakouská policie zadržela Čecha. Byl ozbrojený a tvrdil, že se cvičí v přežití

Při nehodě na rakouské dálnici zasahovali i čeští záchranáři. Deset zraněných
Rakousko , Policie Rakousko , uprchlíci , hranice , Herbert Kickl
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 1 minutou

Nafta v Česku je nejlevnější od loňského ledna, zlevňuje i benzin
před 1 minutou

EU našla shodu na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie
před 3 minutami

Ukrajinci přiznali, že Rusové u Bachmutu opět postoupili
Aktualizováno před 20 minutami

Ruský otec odsouzený v souvislosti s obrázkem dcery byl zadržen v Minsku
před 31 minutami

Pobrexitový paradox: Britové mají větší důvěru v EU než ve svůj parlament
před 43 minutami

Papež se nejspíš zotaví do Velikonoc, klinika je v obležení novinářů
Aktualizováno před 43 minutami

Ředitelka základní školy měla falešný diplom. Teď jí hrozí osm let vězení
před 1 hodinou

Prezident Pavel tři týdny po inauguraci navštívil Senát
před 1 hodinou

Tchaj-wan očekává méně tvrdou reakci Číny na schůzku prezidentky v USA
před 1 hodinou

V USA se při výcviku srazily dva vojenské vrtulníky
před 3 hodinami

Předpověď počasí na víkend: Může ještě sněžit, ačkoliv bude nad nulou
před 3 hodinami

Velikonoce 2023: Suverénně nejdražší v historii. Češi utratí o 30 % více než loni a o 50 % více než průměrně v letech 2016 až 2022
před 3 hodinami

Brazilský exprezident Bolsonaro se vrací do vlasti, řekl, že opozici vést nechce
před 3 hodinami

Hrdina Hotelu Rwanda, Paul Rusesabagina přiletěl do USA
před 3 hodinami

Firma vyrobila karbanátek z dávno vyhynulého mamuta
před 4 hodinami

Izrael podle syrských státních médií zaútočil raketami v oblasti Damašku
před 4 hodinami

Startují veletrhy zaměřené na zahradnictví a interiérový design v Praze
před 4 hodinami

Mrtvého člověka vytáhli z Labe u Chvaletic. Jde o pohřešovaného mladíka?
před 4 hodinami

Putin chce přijet do Turecka, otevře jadernou elektrárnu od Rosatomu
před 4 hodinami
Britský král Karel III. slíbil prohlubovat vztahy mezi Londýnem a Berlínem
Britský král Karel III. chce ještě více posílit vztahy své země s Německem. Dnes večer to řekl na státním banketu, který na úvod jeho návštěvy Německa uspořádal německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Ten upozornil na význam německo-britského přátelství, i když Spojené království již není součástí Evropské unie.
Zdroj: ČTK