Berlín - Předseda české Poslanecké sněmovny Radek Vondráček se dnes setkal se šéfem Spolkového sněmu Wolfgangem Schäublem, Německý politik při té příležitosti navrhl, aby země visegrádské čtyřky (V4) mohly uspořádat společné jednání s Německem a Francií.
Vondráček po jednání českým novinářům řekl, že oba se shodli na tom, že by rádi prohloubili spolupráci obou parlamentů. "Visegrádská skupina (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) používá s úspěchem ten formát V4 plus, že vždy je k jednání přizvána ještě jiná země," poznamenal Vondráček, podle něhož by bylo dobré uspořádat takovou schůzku s Německem.
"Zajímavou myšlenku přednesl pan Schäuble, ať si to zvážíme, že by bylo zajímavé zkusit formát Visegrád plus dva, a že by byla přizvána i Francie," uvedl s tím, že by to mohlo mít pozitivní dopady na spolupráci v Evropě.
Hlavním bodem dnešního jednání byla právě evropská témata a časté názorové rozdíly mezi zeměmi na západě a východě Evropské unie. "Jsem rád, že jsme se shodli, že je velice důležité, aby nedocházelo ke sporům mezi východní a západní částí Evropské unie," podotkl Vondráček, podle něhož by Česko mohlo být mostem mezi názory obou stran.
Bývalý německý ministr financí Schäuble se podle Vondráčka zajímal o aktuální situaci v Česku. Když mu Vondráček vysvětlil, že jednou z variant je koalice hnutí ANO a ČSSD podpořená při hlasování důvěrou komunistů, tak byl Schäuble "překvapený, že je to v podstatě dost levicové uskupení". Prý to ale samozřejmě respektuje.
Související
Zrušení zákazu ruských médií? Vondráčkovy výroky mě nezajímají, řekl Babiš Politicu
Babišova minulost se řešit nepřestává. Lipavský se kvůli ní střetl s Vondráčkem
Radek Vondráček (ANO) , Wolfgang Schäuble , Německo , Vláda ČR
Aktuálně se děje
před 21 minutami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 1 hodinou
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 2 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
Čtvrteční počasí může způsobit problémy v dopravě, zejména v brzkých ranních hodinách, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha sice nebyla vydána, ale na některých místech se může vyskytnout ledovka.
Zdroj: Jan Hrabě