Londýn – Britská premiérka Theresa Mayová včera prohlásila, že v odvetě za útok na bývalého agenta Sergeje Skripala vyhostí z Velké Británie třiadvacet ruských diplomatů. V parlamentu se jí dostalo podpory napříč politickým spektrem. Až na jednu výjimku.
V parlamentní demokracii, kde funguje rozdělení moci mezi opozici a vládu, je vzácné, aby se politici na něčem shodli tak jasně, jako se britští poslanci včera shodli na podpoře kroků premiérky Mayové.
Ta členům parlamentu oznámila, že není nejmenších pochyb o tom, že za útokem na Skripala stáli Rusové. Připomněla též způsob, jakým byl útok proveden a uvedla, že chemická látka k němu použitá je desetkrát nebezpečnější než nervový plyn sarin.
Za premiérku se postavili jak zahraniční spojenci, tak domácí politici. Mayovou jednohlasně podpořila široká škála politiků od jejich vlastních konzervativců přes liberály, skotské nacionalisty až po labouristy. S výjimkou Jeremyho Corbyna. Ten zpochybňoval zapojení Rusů do útoku a nabádal Mayovou, aby dala přednost diplomatickým jednáním.
Během jeho diskusních příspěvků na něj konzervativní poslanci pokřikovali „hanba“ a kritiky se Corbyn dočkal i z řad vlastní labouristické strany. Někteří komentátoři dokonce tvrdí, že by současná situace mohla opět oživit staré spory mezi labouristy a ve straně by mohlo proti Corbynovi vzniknout silné opoziční hnutí.
Britští komentátoři také říkají, že Corbyn Therese Mayové prokázal velkou službu, protože jí pomohl sjednotit britskou politickou scénu. Co lepšího si může premiérka čelící brexitu a vlastní vnitrostranické opozici přát.
Zdá se navíc, že si Corbyn svým postojem zadělal na velké budoucí problémy. „Corbyn není vhodný pro to, aby vládl této zemi a mnoho labouristů s námi souhlasí“ nechal se slyšet jeden z konzervativních poslanců. Labouristický poslanec a exministr Ben Bradshaw pak v parlamentu směrem k Mayové prohlásil, že „většina z nás (labouristů) plně podporuje váš postoj“.
Jaký je tedy výsledek včerejšího parlamentního jednání pro Jeremyho Corbyna? Vůdce labouristů se ocitl opuštěn vlastní stranou. Jeden z labouristických poslanců k vývoji ve straně řekl:“Jeremy Corbyn je nebezpečný muž a lidé kolem něj jsou nebezpeční lidé. Je rizikem pro národní bezpečnost. Rozhodně nemluví za mě.“.
Související
Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili
Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky
Theresa Mayová , Jeremy Corbyn , Velká Británie , Sergej Skripal , Chemické zbraně
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
před 1 hodinou
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
před 2 hodinami
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
před 3 hodinami
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
před 4 hodinami
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
před 4 hodinami
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
před 5 hodinami
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
před 6 hodinami
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
před 8 hodinami
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
před 9 hodinami
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
před 10 hodinami
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
před 11 hodinami
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
před 13 hodinami
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
před 14 hodinami
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 15 hodinami
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
Oznámená blokáda průlivu Báb al-Mandab ze strany jemenských Hútíů přichází v pro trh s ropou nejsložitější možnou chvíli. Tito íránští spojenci hrozí uzavřením klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu, v němž se provoz ropných tankerů v posledním období výrazně zpomalil. Přestože povstalci vyhlášenou blokádu zatím fakticky nevymáhají, už samotná hrozba přiměla některá plavidla k opuštění plánů na plavbu směrem na jih z Rudého moře.
Zdroj: Libor Novák