Bratislava - Politická krize na Slovensku ještě není u konce. Prezident Andrej Kiska odmítl jmenovat novou vládu ve složení, které mu navrhla současná koalice. Pokud má být obnovena důvěra společnosti ve státní instituce, je podle Kisky třeba klást na obsazení kabinetu vysoké nároky.
Kiska dnes novinářům řekl, že dosavadního vicepremiéra Petera Pellegriniho, kterého minulý týden pověřil sestavením příštího kabinetu, požádal o předložení nového návrhu do pátku.
"Musí (Pellegrini) přesvědčit, že nová vláda přinese změny, které očekáváme. Musí vytvořit stabilní vládu, jejíž obsazení, a to především osoby ministra či ministryně vnitra, dokáže uklidnit napjatou atmosféru ve společnosti," řekl Kiska.
Tříčlenná koalice se dohodla na vytvoření nového kabinetu po demisi dosavadního premiéra Roberta Fica, který rezignoval minulý týden v zájmu vyřešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Koalice, která má ve sněmovně většinu, navrhovala v 15členném kabinetu změnu na pěti postech; kromě výměny premiéra také nástupce Pellegriniho ve funkci vicepremiéra pro investice a informatizaci a dále nové ministry vnitra, spravedlnosti a kultury.
Koalice do čela resortu vnitra navrhla Jozefa Ráže mladšího, syna známého zpěváka a lídra kapely Elán. Ráž mladší je v současnosti generálním tajemníkem úřadu slovenského ministerstva zdravotnictví.
V souladu se slovenskou ústavou je na rozhodnutí hlavy státu, koho jmenuje premiérem. Nový kabinet by měl podle Kisky přesvědčit veřejnost nejen o tom, že chce vyšetřit vraždu Kuciaka a jeho přítelkyně, ale i podezření na působení organizované zločinu, o kterých reportér psal.
"Poslední, co dnes potřebujeme, jsou další nekonečné diskuse a podezření o tom, kdo byl s kým na motorkách a oslavách narozenin nebo další spekulace o personálních propojeních," řekl Kiska. Zjevně tak reagoval na informace slovenských médií, že Ráž se dobře zná s dosavadním ministrem vnitra Robertem Kaliňákem, s nímž ho spojuje záliba v motocyklech. Už v roce 2011 zveřejnil server pluska.sk fotografii z oslav Kaliňákových čtyřicátin, na níž oba muži spolu s dalšími pózují za motocyklem.
Prezident má podle slovenských médií také výhrady k setrvání Jána Richtera (Směr-SD) na postu ministra sociálních věcí a k návrhu jmenovat poslance Ficovy strany Směr-sociální demokracie Richarda Rašiho vicepremiérem.
Desetitisíce demonstrantů v ulicích slovenských měst se ale nechtějí spokojit s další vládou na dosavadním trojkoaličním půdorysu a požadují předčasné volby. Organizátoři demonstrací dnes potvrdili, že protesty budou pokračovat i tento pátek, například na bratislavském náměstí SNP od 17:00 SEČ.
18. května 2026 13:31
Kallasová, Merkelová, Seagal nebo Depardieu? Evropa hledá vyjednavače pro Rusko
Související
Historie slovenských prezidentů má jednu anomálii. Mandát za 31 let obhájil jediný
Historie slovenských prezidentů: Jen jeden obhájil mandát, další pracoval na benzince
Andrej Kiska , vláda SR , Slovensko , Peter Pellegrini , Jozef Ráž mladší , Robert Kaliňák
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Počasí potěší milovníky léta. Nejtepleji má být o víkendu
včera
Británie oplakává zesnulou vojačku. Tragédie se stala na show ve Windsoru
včera
Detaily záchrany lebky svaté Zdislavy. Experti prozradili podrobnosti
včera
Feri si pobyt ve vězení neprodlouží. Soudce vysvětlil své rozhodnutí
včera
Stalo se před 490 lety. Král Jindřich VIII. nechal popravit svou manželku
včera
Česká diplomacie tragicky přišla o pracovníka. Zahynul v Chile
včera
Výhled počasí do poloviny června. Jeden problém se má prohlubovat
včera
MS v hokeji: Lotyšsko porazilo Německo. Slovinci nenavázali na senzaci s Čechy
včera
Suej-fen-che. Město, které Západu hýbe žlučí, narušuje vliv sankcí a upevňuje rusko-čínské vazby
včera
Svět může zažít nejsilnější El Niño v historii už letos. Letní teploty zřejmě v nadcházejících letech zlámou rekordy
Aktualizováno včera
V Praze se srazil autobus s tramvají. Aktivován traumaplán, záchranka povolala velkokapacitní vůz Fenix
včera
WHO poprvé v historii vyhlásila stav veřejného ohrožení před zasedáním. Epiemie eboly může trvat roky
včera
Putin by mohl války na Ukrajině litovat, měl říct Si Ťin-pching Trumpovi
včera
Sedmnáctá epidemie eboly vyvolává v Africe paniku. Neexistující očkování situaci dramaticky zhoršuje
včera
Ebola se šíří rychleji, než jsme odhadovali, přiznává WHO. O většině nakažených ještě lékaři neví
včera
Spojené státy prodlouží dočasné pozastavení sankcí na export ruské ropy
včera
V Británii se ve velkém začíná mluvit o návratu do EU
včera
Trump odložil plánovaný vojenský úder na Írán
včera
Prodávají své děti, aby přežili. Afghánistán se potácí na hraně hladomoru
včera
Počasí bude o víkendu letní. Teploty začnou atakovat tropickou třicítku
Příští víkend přinese do České republiky velmi teplé a slunečné počasí, které bude ideální pro venkovní aktivity.
Zdroj: Libor Novák