Budapešť – Do parlamentních voleb v Maďarsku zbývají necelé dva týdny. Favoritem zůstávají strany současné vládní koalice pod vedením premiéra Viktora Orbána.
Volby se konají v neděli 8. dubna. Podle dnes zveřejněného průzkumu by volební koalice Orbánovy strany Fidesz a Křesťanskodemokratické lidové strany (KDNP) vicepremiéra Zsolta Semjéna by podle průzkumu podpořilo 52 procent voličů, kteří se už rozhodli k volbám jít. Fidesz a výrazně menší KDNP společně vládnou již od roku 2010.
Na druhém místě by skončila krajně pravicová strana Jobbik, která by získala 15 procenty hlasů. V minulých volbách v roce 2014 získala téměř 21 procent hlasů a v končícím volebním období byla druhou nejsilnější opoziční stranou.
Třetí místo by s 11 procenty obsadila společná levicová kandidátka Maďarské socialistické strany (MSZP) a strany Dialog za Maďarsko (Párbeszéd). Po osmi procentech by získaly Demokratická koalice (DK) a ekologicky zaměřená strana LMP.
Pětiprocentní hranici by podle průzkumu institutu Nézöpont nepřekročilo hnutí Momentum, které vešlo ve známost především úspěšnou peticí, jíž dosáhlo stažení kandidatury Budapešti na pořádání letních olympijských her v roce 2024.
Související
Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem
Ropa má znovu proudit Družbou od konce dubna, oznámil Zelenskyj
Aktuálně se děje
před 46 minutami
StarDance hlásí návrat tanečnice, která doprovázela Zárubu
před 1 hodinou
Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu
před 2 hodinami
Speed Marathon je tady. Policie odhalila, kde bude zítra měřit
Aktualizováno před 3 hodinami
Havlíček už nebude ministrem průmyslu. Chystá se zajímavá změna
před 4 hodinami
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
před 4 hodinami
Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj
před 5 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Nejtepleji má být kolem květnových svátků
před 6 hodinami
Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem
před 7 hodinami
Statisícové škody, případů přibývá. Policie varovala před zločiny na internetu
před 8 hodinami
Ropa má znovu proudit Družbou od konce dubna, oznámil Zelenskyj
před 9 hodinami
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
před 10 hodinami
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
před 11 hodinami
Babiš usměrnil Turka. Motorista chtěl mluvit do účasti prezidenta na summitu NATO
před 12 hodinami
Neshody mezi Íránem a USA. Problém je v obohacování uranu
před 12 hodinami
Pokus o vraždu v plzeňské věznici. Případ řeší kriminálka
před 13 hodinami
Vance mluví o pokroku v jednáních s Íránem, obvinil ho ale z ekonomického terorismu
před 14 hodinami
Babiš nechápe, proč by prezident měl být členem delegace na summitu NATO
včera
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
včera
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
včera
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
Premiér Andrej Babiš (ANO) po zasedání vlády informoval o dalších krocích jeho kabinetu k zachování konkurenceschopnosti českého a evropského průmyslu. Babiš se rozhodl napsat dopis do Bruselu. Vláda zároveň schválila návrh novel zákonů o cestovních dokladech a o občanských průkazech nebo novelu nařízení vlády o stanovení částek životního minima a existenčního minima.
Zdroj: Jan Hrabě