Londýn - Šéf britské diplomacie Boris Johnson patří k podporovatelům koordinovaného sobotního úderu proti Sýrii v reakci na útok ve městě Dúmá u Damašku. Pokud vláda Bašára Asada opět použije chemické zbraně, bude Británie se svými spojenci zkoumat různé možnosti. V rozhovoru pro BBC se také ostře vyjádřil na adresu Ruska.
"Když se podíváte, co Rusko (v minulosti) podniklo, a nejen v této zemi, v Salisbury - útoky na televizní stanice, demokratické procesy, důležitou národní infrastrukturu -, tak samozřejmě musíte být mimořádně opatrní," řekl Johnson pro BBC. Odkazoval tak na březnovou otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala na jihu Anglie.
Johnson také řekl, že si ohledně úspěchu úderu západní koalice na Sýrii nedělá iluze, neboť ruské síly na něj byly pravděpodobně upozorněny dopředu. Mohly tak svého spojence varovat ohledně cíle útoků, takže vláda v Damašku mohla své chemické zbraně včas přestěhovat.
Na dotaz, zda má Asad stále chemické zbraně, Johnson řekl: "Nemohu na tuto otázku odpovědět. Údery na tři důležité cíle byly jasně úspěšné," řekl jen. Hlavním cílem operace bylo podle ministra ukázat, že použití chemických zbraní nelze tolerovat. "Svět konečně řekl 'A dost'," uvedl Johnson.
V současné době není podle něj na stole žádný návrh na další úder. "Asadův režim díky bohu zatím nebyl tak šílený, aby spáchal další útok chemickými zbraněmi," poznamenal šéf britské diplomacie.
V deníku The Daily Telegraph Johnson v sobotu mimo jiné napsal, že nad použitím chemických zbraní nelze přivírat oči. Britská premiérka Theresa Mayová ale kvůli spojenecké operaci čelí kritice opozice, která soudí, že předsedkyně vlády se měla o operaci poradit s parlamentem. Johnson k tomu dnes řekl, že vláda si souhlas parlamentu nevyžádala, neboť bylo potřeba, aby akce byla "rychlá a účinná". Pro takový postup navíc existuje mnoho precedentů, dodal Johnson.
Související
Boris Johnson k Evropě: Trump se vás jen snaží šokovat
Mohla válka na Ukrajině skončit po pár měsících? Svět obrací zrak k Johnsonovi, Zelenskyj ho brání
Boris Johnson , Bašár Asad , útok Západu na Sýrii (14.4.2018) , Velká Británie , Chemické zbraně , Rusko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počet obětí zemětřesení ve Venezuele dvojnásobně vzrostl
před 2 hodinami
Do nejvyššího mrakodrapu v čínském Pekingu narazilo letadlo
před 2 hodinami
Zavřené školy, stovky mrtvých, výpadky proudu. Počasí dál sužuje západ Evropy
před 3 hodinami
Počasí, jaké Česko nepamatuje. Meteorologové vydali návod, jak zvládnout nadcházející víkend
před 4 hodinami
EU navrhuje o rok prodloužit ochranu pro ukrajinské uprchlíky. Vyjma těch s brannou povinností
před 4 hodinami
Počasí trápí i hasiče. Požáry hrozí v dalších oblastech, platí nové varování
před 5 hodinami
Extrémní počasí dál sužuje Evropu. Francie zakazuje alkohol, Británie hlásí rekordní výjezdy sanitek
před 5 hodinami
Jižní Korea plánuje vycvičit půl milionu „dronových válečníků“
před 6 hodinami
Venezuelu možná nezasáhla dvě zemětřesení, ale jedno masivní. Experti popsali, proč je v tom obrovský rozdíl
před 7 hodinami
Evropa zažívá největší vlnu veder v historii. Bez globálního oteplování by nikdy nenastala, zjistili vědci
před 8 hodinami
Jak urychlit rozšiřování EU? V srdci Unie se rodí nový plán
před 8 hodinami
Írán zaútočil na nákladní loď v Hormuzském průlivu
před 9 hodinami
Po zemětřesení ve Venezuele jsou už stovky mrtvých a tisíce zraněných. Zpod trosek zní volání o pomoc
před 11 hodinami
Počasí: Předpověď na víkend ukazuje, kde mohou teploty překročit čtyřicítku už v sobotu
včera
Babiš zatrhnul Mrázové cestu na konferenci o Ukrajině. Naštvala ho
včera
Venezuela vyhlásila zónu katastrofy. Na místo zemětřesení míří záchranné týmy
včera
Policie hledá lupiče z pošty na Semilsku. Peníze si odvezl na motorce
včera
Vedro zkomplikuje i cestování. Cestující ve vlacích dostali několik doporučení
včera
Policii kvůli ozbrojenému učiteli zburcoval někdo z jeho blízkých. Muž čelí obvinění
včera
Tropické počasí a extrémní zátěž pro organismus. Meteorologové opět varují
Extrémně vysoké teploty se očekávají v Česku podle nové výstrahy, která platí do neděle. Meteorologové nově zvýšili stupeň nebezpečí na většině území postupně až na extrémní. V platnosti zůstává i varování před požáry.
Zdroj: Jan Hrabě