Londýn - Mezinárodní dohoda s Íránem o jeho jaderném programu má jisté mezery, ale je nejlepším způsobem, jak Teherán odradit od získání jaderné zbraně. Shodli se na tom v telefonickém rozhovoru britská premiérka Theresa Mayová, francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová. O jejich telefonátech dnes informoval úřad britské premiérky v tiskové zprávě. O jaderné dohodě hovořil dnes telefonicky také Macron s íránským prezidentem Hasanem Rúháním.
Íránský prezident Macronovi zopakoval, že v žádném případě nebude jednat o změně dohody, kterou Teherán uzavřel se světovými mocnostmi v roce 2015. Oba se shodli, že ustanovení dohody budou zachována. Ve více než hodinovém rozhovoru Macron podle Elysejského paláce navrhl, aby se diskutovalo i o íránských balistických raketách, o jeho jaderném programu po roce 2025 a o roli Íránu v krizi na Blízkém východě.
O jaderné dohodě s Íránem hovořila o víkendu s Macronem telefonicky i britská premiérka Mayová, které na toto téma po telefonu diskutovala i s německou kancléřkou Merkelovou. "Hovořili o důležitosti íránské jaderné dohody jako o nejlepším způsobu, jak zabránit tomu, aby měl Írán jadernou zbraň," uvádí se v prohlášení úřadu britské premiérky. "Shodli se, že existují důležité otázky, které dohoda nepokrývá a o nichž je třeba hovořit, jako například o balistických střelách či o tom, co se stane, až platnost dohody vyprší," píše se také v tiskové zprávě.
V oddělených telefonátech Mayové s Macronem a s Merkelovou se politici také shodli, že budou nadále úzce spolupracovat mezi sebou i s USA na tom, jak řešit řadu výzev, které Írán může představovat.
Dohodu s Íránem uzavřely světové mocnosti (Rusko, Čína, Německo, Británie, Francie, EU a USA) v roce 2015 ještě za předchozího prezidenta Baracka Obamy. Současný prezident Donald Trump ji kritizuje a zvažuje za USA její vypovězení navzdory nesouhlasu ostatních signatářů. Trump by měl rozhodnout do dvou týdnů.
Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton dnes v rozhovoru s televizí Fox News řekl, že americký prezident se ještě v této věci nerozhodl. Podle Boltona Trump promýšlí návrh, s nímž přijel tento týden do Bílého domu prezident Macron. Francouzský prezident podle agentury AFP navrhl zachovat současnou dohodu jako jeden ze čtyř pilířů budoucího dokumentu. Další pilíře by se měly týkat období po roce 2025, kdy některá ustanovení dosavadní dohody vyprší, a také by se měly týkat balistických raket.
S Trumpem tento týden hovořila v Bílém domě i Merkelová, která poté na společné tiskové konferenci uvedla, že dohoda s Íránem není dokonalá. Nicméně také zdůraznila, že dohoda je pro Evropu důležitá.
Související
Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili
Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky
Theresa Mayová , Írán , Angela Merkelová , Emmanuel Macron , USA (Spojené státy americké) , Jaderné zbraně , Hasan Rúhání
Aktuálně se děje
včera
Zelenskyj poslal Trumpovi naléhavý dopis
včera
Rusko by mohlo na NATO zaútočit do roka, obává se EU
včera
Vyzbrojte zaměstnance, protivzdušnou obranu si zaplaťte. Rusko vyzvalo banky, aby se o bezpečnost staraly samy
včera
Extrémní počasí spaluje Evropu. Brutální připomínka klimatické krize, varuje OSN
včera
Trump se snaží zajistit, aby po konci v úřadu nemohl být vyšetřován
včera
Kongo devastují bomby i ebola. Situace je kritická, do země poletí ředitel WHO
včera
NASA zveřejnila podrobnosti o chystané základně na Měsíci
včera
Ministerstvo zdravotnictví posílilo pravomoci praktiků. V těchto případech nahradí specialisty
včera
Žádné dohody ohledně Hormuzského průlivu jsme nedosáhli, oznámil Írán
včera
EU stále neví, kdo by měl komunikovat s Ruskem. Neshodla se ani, jestli jednat chce
včera
Trumpova Rada míru nemá na účtu ani dolar. Dosud přitom vůbec nic neudělala
včera
Rekordní výhra Čecha v Eurojackpotu. Činí téměř tři miliardy korun
včera
Muniční iniciativa má nový problém, přiznal prezident Pavel
včera
Český tým začal s Kanadou dobře, favorité ale nakonec potvrdili svou roli
včera
Žádná dohoda, ale memorandum. Američané a Íránci se ani tak stále nedohodli
včera
Tropické počasí sužuje Evropu. Bude to častější, upozorňují experti
26. května 2026 21:58
Policie řeší nevídaný podvod. Žena z Táborska uvěřila, že jí píše Depp
26. května 2026 21:04
Zemřel legendární jazzman Sonny Rollins. Dvakrát zahrál i v Česku
26. května 2026 19:57
Praktici budou předepisovat více léků. Novinka začne platit od července
26. května 2026 19:21
Církev prozradila, jak dále naloží s lebkou svaté Zdislavy
Církev prozradila, jaký bude další osud lebky svaté Zdislavy, která se v květnu na krátkou dobu ocitla v rukou zloděje. Vzácná relikvie má být vystavena pouze při sobotní pouti. Následně se vrátí do hrobu. Oznámil to pražský arcibiskup Stanislav Přibyl.
Zdroj: Jan Hrabě