Paříž - Francouzská policie zvažuje nasazení speciálního označovacího spreje proti maskovaným vandalům, kteří během jinak poklidných demonstrací vyvolávají násilné střety a ničí majetek. Neviditelná chemická látka bez barvy a zápachu se přidá do slzného plynu či vodních děl. Při zásahu pořádkových sil proti násilníkům ulpí na kůži a oblečení, napsal francouzský časopis L'Express.
"Potom stačí, aby vyšetřovatelé podezřelé jedince poslali pod UV lampu, a případně se objeví stopy spreje," citoval časopis nejmenovaného odborníka z výzkumného kriminalistického ústavu četnictva. Látka navíc zůstává na kůži po dobu tří až čtyř týdnů. Na oblečení vydrží dokonce měsíce a nelze se jí zbavit ani opakovaným vypráním.
Podle experta by tak vandalům nebylo nic platné, že používají kapuce, sluneční brýle a rukavice a po činu se rychle převlečou a vmísí do davu. "Stačí, aby se jen několik centimetrů jejich kůže dostalo do kontaktu s látkou, a později bude možné je usvědčit," uvedl kriminalista.
To, že se k různým manifestacím přidávají vandalové, kteří demolují městský mobiliář, auta nebo obchody a vyvolávají násilnosti, je ve Francii častým jevem. Nebývale silně se to projevilo v úterý při prvomájovém průvodu, který v Paříži svolaly odbory. Asi 1200 zahalených radikálů plenilo restaurace, rozbíjelo výlohy a házelo zápalné lahve. Přepadli také autosalon, zdemolovali autobusovou zastávku, podpálili bagr, stejně jako jedno auto a motorku. Policie zatkla asi 200 lidí.
Související
Na francouzském ostrově najelo auto do davu lidí. Řidič křičel Alláhu Akbar
Novinky v případu krádeže šperků v Louvru. Policie dosáhla pokroku
Aktuálně se děje
včera
Rusové zaútočili u ukrajinského pobřeží na dvě zahraniční lodě
včera
Rozhodnuto. Posádka ISS se poprvé v historii kvůli zdravotním problémům vrací na Zemi
včera
Mrtvých v Íránu je už 650. Chameneí slaví vítězství nad nepřáteli
včera
Z nitra EU přichází důrazné varování: Pokud Trump silou převezme Grónsko, bude to definitivní konec
včera
Grónsko brání dvě psí spřežení, vysmívá se Trump. Pořádně se plete
včera
NATO v reakci na zvyšující se aktivitu Ruska a Číny v polárních oblastech řeší bezpečnost v Arktidě
včera
Jsme připraveni na válku, odpovíme drtivou silou, vzkazuje Írán Trumpovi
včera
Turek na ministerstvu usedne. Stal se vládním zmocněncem pro Green Deal
včera
Le Penová bojuje o kandidaturu. Soud rozhodne, jestli se může stát prezidentkou
včera
Předpověď počasí se naplní. Meteorologové varují před ledovkou, bude silná
včera
Motoristé řeší, kam s Turkem. Možná pro něj našli místo
včera
Vězněn bez soudu, mučen od CIA. Údajný terorista dostal tučné odškodné, na svobodu ho přesto nepustili
včera
Kuba jako další Trumpův cíl? Pohrozil jí kompletním zastavením dodávek ropy
včera
Britové vyvinou pro Ukrajinu balistickou střelu. Nightfall bude zasahovat cíle hluboko v Rusku
včera
Vojenský zásah není jedinou možností. Jaké kroky USA zvažují v Íránu?
včera
Protesty v Íránu mají stovky mrtvých, Trump zvažuje vojenský zásah
včera
OBRAZEM: Pohádková Praha pod sněhem. Východ slunce, běžky na Karlově mostě i bruslení ve Stromovce
včera
Předpověď slibuje teplejší zimní počasí i problémy kvůli ledovce
11. ledna 2026 21:52
Loučil se i Biden. V USA pohřbili předčasně zesnulou vnučku Kennedyho
11. ledna 2026 20:56
Trenérské změny v Anglii. Rudí ďáblové skoncovali s Amorimem, do Chelsea jde kouč z Francie
Po londýnské Chelsea se krátce po Novém roce rozhodli rozloučit se svým trenérem i v Manchesteru United. Tam se o budoucnosti portugalského stratéga Rúbena Amorima hovořilo už dlouhou dobu, nakonec klubové vedení sáhlo ke krajnímu řešení až po více než roce od doby, kdy se Amorim objevil na lavičce poprvé. Nadále tak v klubu pokračuje hledání ideálního nástupce, který by dokázal navázat na legendárního Sira Alexe Fergusona. Během prvního pracovního týdne nového roku pak přišla i zpráva o novém trenérovi Chelsea. Tím se podle předpokladů stal dosavadní kouč francouzského Štrasburku Angličan Liam Rosenior.
Zdroj: David Holub