Londýn - Pokud bude Írán dodržovat jadernou dohodu z roku 2015, bude se jí podle britského ministra zahraničí Borise Johnsona řídit také Británie. USA musejí objasnit svůj další postup vůči Íránu, sdělil Johnson v reakci na úterní rozhodnutí amerického prezidenta od dohody odstoupit.
Johnson požádal Írán, aby na tento krok Washingtonu reagoval umírněně. V íránském parlamentu se dnes pálila papírová verze americké vlajky a konzervativní politici se domnívají, že Írán už dohodou není vázán. Íránští poslanci chtějí záruky zbývajících signatářů dohody, k nimž patří také Londýn, aby Teherán dohodu považoval stále za platnou.
Šéf britské diplomacie řekl, že Británie se ze všech sil snažila USA v dohodě udržet. Rozhodnutí Washingtonu na britském pohledu na dohodu nic nezmění.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii, která je pověřená kontrolovat plnění dohody s Íránci, dnes znovu potvrdila, že Teherán závazky v otázce jaderné technologie neporušuje.
Johnson řekl, že je teď na USA, aby vyjasnily, co navrhují ve vztahu k Íránu. Trump tvrdí, že dohoda je od základu špatná a nebrání Íránu vyvíjet zbrojní technologii.
Související
Boris Johnson k Evropě: Trump se vás jen snaží šokovat
Mohla válka na Ukrajině skončit po pár měsících? Svět obrací zrak k Johnsonovi, Zelenskyj ho brání
Boris Johnson , Velká Británie , jaderná dohoda s Íránem , Írán
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Evropská unie představila plán na boj s energetickou krizí
před 3 hodinami
Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu
před 4 hodinami
Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou
Aktualizováno před 5 hodinami
OBRAZEM: Klempíř se bojí studentů? Tisíce demonstrujících vyrazily do ulic, ministr za nimi nepřišel
před 6 hodinami
Lufthansa kvůli cenám paliva ruší 20 000 letů. Počítejte se zdražením, varují další aerolinky
před 6 hodinami
Rusku hrozí nová revoluce. A přijde už na podzim, varoval ve Státní dumě šéf komunistů
před 7 hodinami
Je potřeba sledovat kroky vlády, aby se veřejnoprávní média nestala závislá na politicích, vyzval Pavel
před 8 hodinami
Ministerstvo financí zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
před 9 hodinami
Slovensko a Maďarsko daly zelenou dalším protiruským sankcím, státy souhlasí s půjčkou 90 miliard eur Ukrajině
před 10 hodinami
Írán tvrdí, že lodě v Hormuzském průlivu před útokem varoval. Británie tvrdí opak
před 11 hodinami
V Hormuzském průlivu dochází od rána k útokům na lodě. Situace je nejhorší od roku 1990
před 12 hodinami
Česko obnovuje dotace pro Agrofert
před 13 hodinami
Ukrajina obnovila čerpání ropy ropovodem Družba na Slovensko
před 14 hodinami
Proč Trump prodloužil příměří s Íránem? Za vším může stát zmatený Chameneí
před 14 hodinami
Trump opět otočil, prodloužil příměří s Íránem. Je to lest, myslí si Teherán
před 16 hodinami
Výhled počasí do poloviny května. Sucho se má prohlubovat
včera
StarDance může vypuknout. Složení párů už není tajemstvím
včera
Mužská bundesliga zažila premiéru. Poprvé klub vedla žena, stálou trenérkou se ale nestane
včera
Na pravou míru. Policie uklidňuje, přepadení ve Varech si někdo vymyslel
včera
První letošní tornádo bylo na Jičínsku. Meteorologové shánějí informace
V Česku bylo zdokumentováno první letošní tornádo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí. Vyskytlo se na Jičínsku, bylo slabé a nezpůsobilo žádné větší škody.
Zdroj: Jan Hrabě