Řím/Brusel - Evropu a potažmo celý svět před necelými dvěma lety přímo šokoval výsledek britského referenda o vystoupení z EU a zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Poté, co se po mírném otřesu politická situace stabilizovala, přichází na řadu další palčivý problém. Itálie, třetí nejsilnější ekonomika eurozóny, bude mít vládu složenou z extremistů a populistů. S čím vším by měl nyní Brusel počítat? Informoval o tom server Politico.eu.
Během předvolební kampaně lídr Ligy Severu Matteo Salvini opakovaně sliboval, že hodlá ignorovat směrnice EU týkající se maximálně 3 % deficitu státního rozpočtu. Pokud by se jej pokusil realizovat, italský státní rozpočet by to pravděpodobně vyšlo na 6 % HDP. Nezapomínejme, že italský zahraniční dluh je velmi vysoký, a pomalu a jistě se blíží úrovni Řecka. Odmítání fiskální politiky EU by mohlo zhoršit vztahy mezi Bruselem a Římem, což potvrdila i britská banka Baclays ve svém pondělním prohlášení, která doporučila nekompromisní přístup EU, pokud jde o neplnění směrnic EU ze strany Itálie.
2. MigraceLiga Severu slibuje tvrdý postup vůči ilegálním přistěhovalcům a upřednostňování zájmů italských občanů, pokud jde o přístup k zaměstnání a ke státním bytům. Hnutí pěti hvězd je vůči migrantům sice mírnější, ale jeho předseda Luigi Di Maio se několikrát nevybíravě vyjádřil na adresu neziskových organizací pomáhajících uprchlíkům ve vodách Středozemního moře. Di Maiovými slovy se jedná o námořní taxíkáře.
3. RuskoJednou z prvních obětí vlády Hnutí pěti hvězd a Ligy Severu se pravděpodobně stanou sankce EU vůči Ruské federaci. V dubnu se například Salvini nechal slyšet, že chce zrušit ekonomických sankcí vůči Moskvě, které výrazným způsobem poškozují italskou ekonomiku. Své sympatie vůči Rusku vyjádřila Liga Severu už loňský rok, kdy podepsala spolupráci s Putinovým Jednotným Ruskem. Odpor k protiruským sankcím vyjádřilo i Hnutí pěti hvězd. Zda však svým závazkům obě strany dostojí, se plně projeví na červnovém hlasování Evropské komise o znovuobnovení sankcí vůči Rusku.
5. Volný trhItalská vláda populistů a extremistů znepokojuje také příznivce volného trhu. Hnutí pěti hvězd například v minulosti kritizovalo dohodu CETA mezi EU a Kanadou, které vyjednala současná italská vláda. Liga Severu zase šla do voleb se sloganem "Italové na prvním místě" - inspirováno Trumpovým heslem "America first". Salvini slibuje ochranu zájmů sicilských zemědělců proti dosavadní zemědělské politice EU.
"Evropa radši dováží pomeranče z Maroka a rajčata z Tuniska a o olivovém oleji nemluvě!," takto Salvini hájil zájmy Italů z převážně zemědělského jihu. 6. EurovolbyItalská vláda složená z Ligy a z Hnutí pěti hvězd spolu s rakouskou vládou lidovců a svobodných může posílit i další euroskeptické a extremistické strany v blížících se volbách do Evropského parlamentu - šéfku francouzské krajní pravice Marine Le Penovou, lídra nizozemské Strany pro svobodu Geerta Wilderse, českou krajně pravicovou stranu SPD a další.
Související
Princezna Kate září na návštěvě Itálie. Poradce vysvětlil, čím je důležitá
Zlomový moment po vítězství nad nemocí. Princezna Kate se chystá do Itálie
Itálie , Hnutí pěti hvězd , Luigi di Maio (Hnutí pěti hvězd) , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
včera
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
včera
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
včera
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
včera
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
včera
Taxikář střílel v Poleradech. Pro raněného letěl vrtulník, případ řeší policie
včera
Medardovské počasí dorazí se zpožděním, potvrdili meteorologové
včera
Kuba je na suchu. Ropná blokáda USA nechala zemi v kritickém stavu
včera
Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU
včera
Počet mrtvých po zemětřesení na Filipínách překročil tři desítky
včera
Trump vyzval Írán a Izrael k okamžitému zastavení palby. Ukončili jsme operaci, reagoval Teherán
včera
Obama byl zděšen, Washington měl Londýn za neschopný. Nová kniha odhaluje, jak USA reagovaly na brexit
včera
EU slaví, Rusko zuří. V Arménii zvítězila ve volbách vládnoucí proevropská strana
včera
Pavel z jednání vlády po pár minutách odešel. Povede delegaci na OSN
včera
Si Ťin-pching dorazil na návštěvu Severní Koreje. Experti vysvětlují, proč přiletěl za Kimem
včera
Zelenskyj se sešel s evropskými lídry. Definovali pět základních podmínek pro příměří
včera
Netanjahu Trumpa neposlechl. Izraelská armáda zahájila bombardování Íránu
včera
Filipíny zasáhlo silné zemětřesení. Počet mrtvých roste
včera
Počasí se příští víkend ochladí, mohou se objevit deště i bouřky
7. června 2026 21:44
Arménci dali Rusku košem. Ve volbách jasně vyhrává strana premiéra Pašinjana, ukazují odhady i první výsledky
V arménských parlamentních volbách přesvědčivě vede vládnoucí strana Občanská smlouva současného premiéra Nikola Pašinjana. Podle prvních odhadů výsledků zveřejněných bezprostředně po uzavření volebních místností získalo premiérovo uskupení 56,7 procenta hlasů. Hlavní opoziční blok Silné Arménie vedený rusko-arménským oligarchou Samvelem Karapetjanem výrazně zaostal, když podle těchto prognóz obdržel pouhých 17,5 procenta hlasů. Oficiální předběžné výsledky plánuje Ústřední volební komise zveřejnit v pondělí.
Zdroj: Libor Novák