Bratislava - Předseda slovenského parlamentu a koaliční Slovenské národní strany Andrej Danko dnes kritizoval postup ukrajinské tajné služby, že předstírala vraždu ruského opozičního novináře Arkadije Babčenka, aby odhalila údajné ruské iniciátory zločinu. Podle Danka případ mohl vyústit k eskalaci napětí v rusko-ukrajinském konfliktu.
"Dotklo se mě, že hodnota lidského života byla znevážena jednáním, jehož pozadí sice může být ušlechtilé, ale celkový dojem je katastrofální. Ukrajina má zájem být členem Evropské unie. Překročila (fingováním vraždy novináře) hranici. Je to hanebné, nehorázné a nedůstojné," řekl novinářům Danko. Předstírání vraždy novináře označil také za cynismus největšího stupně a za divadlo.
Danko, který se netají vstřícným postojem k Rusku a který loni vystoupil s projevem v dolní komoře ruského parlamentu, uvedl, že z pozice šéfa slovenské sněmovny bude ve zmiňované záležitosti předstíraní vraždy novináře "důrazně protestovat" u svého partnera na Ukrajině. "Pokud je do takové show zapojen i státní orgán, považuji to za nedůstojné," řekl šéf slovenské sněmovny.
Podle Danka Slovensko po dosud nevyšetřené únorové vraždě slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky citlivě vnímá informace o zabití novinářů v jiné zemi. Dodal, že předstírání vraždy Babčenka znevážilo práci novinářů.
Postup ukrajinských úřadů v kauze již ve středu ostře kritizovala například mezinárodní organizace Reportéři bez hranic.
Související
"S tím parazitem jsem zatočil." Muž najatý na vraždu Babčenka popsal detaily konspirace
Stoltenberg se zlobí na Ukrajinu: Kauza Babčenko může podkopat důvěru v média
Arkadij Babčenko , Andrej Danko , Ukrajina , Slovensko
Aktuálně se děje
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
včera
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
včera
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
včera
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
včera
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
včera
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
včera
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
včera
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
včera
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
včera
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
22. března 2026 21:51
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
22. března 2026 21:02
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
22. března 2026 19:54
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
22. března 2026 19:19
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
Česká výprava atletů se konečně dočkala medaile z halového světového šampionátu. V sobotu se o ni v polské Toruni postarala čtvrtkařka Lordes Gloria Manuel, která si navíc doběhla pro tu nejcennější z nich, když závod na 400 metrů ovládla osobním rekordem, tedy v čase 50,76 sekundy. Jedná se tak pro ni o první výrazný seniorský úspěch, kterým tak navázala na svůj titul juniorské mistryně světa.
Zdroj: David Holub