Berlín - Velvyslanec USA v Německu Richard Grenell v rozhovoru pro ultrakonzervativní server Breitbart News řekl, že chce posílit konzervativní síly napříč Evropou. Protože tak silná politická vyjádření diplomatů nejsou obvyklá, Berlín požaduje od Washingtonu vysvětlení.
"Myslím, že zvolení Donalda Trumpa posílilo jedince a lidi, aby mohli říct, že zkrátka nemohou dovolit politické třídě, aby určovala před konáním voleb, kdo zvítězí a kdo by měl kandidovat," řekl Grenell.
"V Evropě je mnoho konzervativců, kteří mě kontaktovali, aby mi řekli, že mají pocit, že dochází k obrodě," uvedl dále diplomat. "Rozhodně chci posílit jiné konzervativce napříč Evropou, jiné lídry," dodal.
Spolková vláda dnes USA vyzvala, aby výroky svého diplomata o posilování konzervativců vysvětlila. "Evropští občané a občanky si nenechají od Trumpova vazala říkat, jak mají volit. Americký diplomat, který se takto vměšuje do demokratického boje, prostě nemá na svém místě co dělat," uvedl dnes na twitteru místopředseda německé vládní sociální demokracie Thorsten Schäfer-Gümbel. Bývalý předseda SPD Martin Schulz řekl, že Grenell "se nechová jako diplomat, ale jako pravicově extremistický koloniální důstojník".
"Myšlenka, že bych (přímo) podpořil kandidáty nebo strany je směšná. Stojím si za svým komentářem, že zažíváme probouzení mlčící většiny - těch, kteří odmítají elity a jejich bublinu. Vede ho Trump," napsal v reakci na kritiku velvyslanec.
Spiegel také uvedl, že Grenell pozval na 13. června rakouského kancléře Sebastiana Kurze na oběd do své rezidence, což je rovněž hodnoceno jako nestandardní postup. Pozvánku údajně dostali i blíže neupřesnění vysoce postavení němečtí činitelé. Grenell se sympatiemi vůči Kurzovi nijak netají, v rozhovoru s portálem Breitbart News označil rakouského kancléře za rockovou hvězdu a sebe pak za jeho fanouška.
Poprask vyvolal Grenell už krátce po svém příjezdu do Německa na počátku května. Na twitteru tehdy krátce po Trumpově oznámení o vypovězení jaderné dohody s Íránem napsal, že "německé firmy, které působí v Íránu, by měly své obchody okamžitě omezit".
Související
Česká diplomacie tragicky přišla o pracovníka. Zahynul v Chile
Trumpovi dochází trpělivost. Írán opět varoval před ničivými americkými útoky
diplomacie , Německo , Richard Grenell (diplomat) , USA (Spojené státy americké) , Breitbart News
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
před 2 hodinami
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
před 3 hodinami
Chceme další ročník MS ve fotbale, uspořádáme jej sami, vyzval Trump šéfa FIFA a poradil mu, jak nenaštvat ostatní
před 4 hodinami
Babiš omylem ukázal notičky na Pavla. Prezidenta má podle podkladů ignorovat
před 5 hodinami
Místo uznání je doma bijí. Čemu čelí ukrajinští vojáci po návratu z fronty?
před 7 hodinami
Rusko zaútočilo na tureckou civilní obchodní loď. Deset lidí zemřelo
před 8 hodinami
Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán
před 9 hodinami
Počasí tento týden: Objeví se déšť, studená rána i tropy
Aktualizováno před 16 hodinami
Sledovali jsme ONLINE: Finále MS ve fotbale vyhrálo Španělsko, Argentinu porazilo 1:0
včera
Darovat, nebo zlevnit. V EU začal platit zákaz likvidace neprodaného oblečení, firmy už jej nesmí vyhazovat
včera
Když Putin nechce mír dobrovolně, Kyjev si ho vynutí. Zelenskyj oznámil zahájení klíčových schůzek ke konci války
včera
Natankujte ještě dnes. Strop na pohonné hmoty končí, ceny paliv od zítřka porostou
včera
Není důvod, aby ceny ropy rostly. Hormuzským průlivem lodě normálně proplouvají, tvrdí USA
včera
Volby v USA se blíží. Trumpova podpora je na historickém minimu, Demokraté ale vyhráno nemají
včera
Nikopol. Ukrajinské město, o kterém jste nikdy neslyšeli, by mohlo obranu před drony učit celý svět
včera
Supernemocnice v Letňanech nebude. Místo toho chce Babiš opět komplexní vládní čtvrť
včera
Okamura míří na na pracovní cestu do Číny. Může jednat o zadrženém občanovi
včera
Anglie slaví první cenný kov od roku 1966. Bronz získala po zvládnuté přestřelce s Francií
včera
Při íránském útoku zemřeli dva američtí vojáci. USA provedly v odvetě další sérii úderů
včera
Lístek za dva miliony dolarů? Skutečným vítězem MS ve fotbale je FIFA, ceny vstupenek jsou nejdražší v historii
Nedělní finále mistrovství světa ve fotbale mezi Argentinou a Španělskem na MetLife Stadium v New Jersey je na nejlepší cestě stát se nejnákladnější sportovní událostí historie, co se týče cen lístků. Původní částky stanovené federací FIFA přitom už při spuštění prodeje šokovaly veřejnost, když nejlevnější místa na horní palubě vyšla na 4 210 dolarů a lístky blíže k hrací ploše stály 6 730 dolarů. Postupně je navíc organizátoři u nejvyšší kategorie zvýšili až na 10 990 dolarů.
Zdroj: Libor Novák