Berlín - Rozepře ohledně uprchlíků mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU) a ministrem vnitra Horstem Seehoferem (CSU) postoupila do další fáze. Ve středu večer se oba pokusili dobrat kompromisu, což se jim ale nepodařilo. A na stole už leží další návrhy.
Již několikátá pře obou politiků ohledně migrace se týká Seehoferových plánů vracet hned na německých hranicích zpět běžence, kteří už byli registrováni v jiném státu EU, ve Švýcarsku nebo v Norsku.
Zatímco německé právo s takovým postupem obecně počítá, podle některých odborníků by odporoval evropským předpisům, a proto se proti němu staví i Merkelová, za kterou se dnes postavilo vedení sesterské Křesťanskodemokratické unie
Další návrh dnes představilo vedení CDU. Počítá s tím, že by Německo přímo ze svých hranic posílalo zpět migranty, jejichž žádost o azyl už byla ve spolkové republice dříve zamítnuta. Zároveň ale křesťanští demokraté vyjádřili podporu kancléřce a jejím snahám vyhnout se jednostranným krokům.
Je podle nich nutné o vracení uprchlíků vyjednávat s ostatními zeměmi EU. Za Merkelovou, která chce čas do summitu EU na konci června, v zásadě stojí také koaliční sociální demokraté.
Naproti tomu politici CSU, které na podzim čekají zemské volby v Bavorsku, a proto chtějí v oblasti migrace působit rozhodně, už ztrácejí trpělivost. Seehofer dnes podle německých médií dokonce pohrozil tím, že rozhodnutí vracet běžence přímo z hranic učiní sám bez ohledu na kancléřku.
Ve středu večer se Merkelová a Seehofer pokusili dobrat kompromisu, což se jim ale nepodařilo, i když oba přišli s upravenými návrhy. "Nepovažuji to za správný postup, protože je to jednostranné opatření," dala dnes večer šéfka německé vlády znovu najevo svůj názor na návrhy ministra vnitra.
Změna dosavadního německého postoje by vedla k tomu, že by spolková republika vracela běžence například přímo na hranicích s Rakouskem nebo Českou republikou. Kolika uprchlíků by se to ročně mohlo týkat, zatím není zřejmé.
Související
Angela Merkelová prozradila, o co Trumpovi vlastně jde
Boj o migraci v Německu pokračuje. Merkelová se tvrdě opřela do Merze, spor trvá dekády
Angela Merkelová , Horst Seehofer , Německo , uprchlíci , Konzervativní unie CDU/CSU
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Ikonický kamion Coca-Cola odstartoval letošní turné po republice
před 1 hodinou
Tlak na Madura eskaluje. Americké síly zadržely u Venezuely "největší" ropný tanker, oznámil Trump
před 1 hodinou
Babiše čekají nelehké čtyři roky. Česko se musí připravit na krušné časy
před 2 hodinami
Island se připojuje k bojkotu Eurovize kvůli účasti Izraele
před 3 hodinami
Éra bezpečnostních záruk skončila. Evropa řeší, jak přežít bez pomoci USA
před 5 hodinami
Rostoucí ceny online reklamy nutí malé podniky hledat alternativy. Tisk plakátů se vrací do hry
před 5 hodinami
Evropští lídři kvůli Ukrajině volali Trumpovi. Zelenskyj chystá jednání s Koalicí ochotných
před 6 hodinami
Rusové chystali druhé 11. září, do letadel chtěli umístit bomby, zjistili zpravodajci
před 7 hodinami
Česko a další státy EU požadují kvůli migraci omezení zákonů o lidských právech
před 7 hodinami
Machadová uprchla z Venezuely. Míří do Osla, kde měla převzít Nobelovu cenu
před 8 hodinami
Fiala je přesvědčen, že Česko předává Babišovi ve skvělé kondici
před 9 hodinami
Trump rozhodl. Američané přitvrdí proti obyčejným turistům
před 9 hodinami
Důchody vyplácené poštou od ledna zdraží. Existuje možnost, jak ušetřit
před 10 hodinami
Tanečky kolem Turka. Exprezident Klaus nechápe, co se děje
před 11 hodinami
Nejočekávanější předpověď v roce. Meteorologové naznačili, jak bude o Vánocích
před 12 hodinami
V případu vraždy na ulici v Brně padlo obvinění. Muži hrozí až 20 let
před 12 hodinami
NATO se musí vzpamatovat jako celek. Adaptace na boj s teroristy už nestačí
před 13 hodinami
Piráti zřejmě nezmění kurz. Hřib bude v lednu obhajovat funkci
před 13 hodinami
Studenti v Ústí zburcovali policii. Obavy z útoku ve škole se nepotvrdily
před 14 hodinami
Na Ukrajině mohou být do tří měsíců volby, Zelenskyj není proti
Ukrajina je připravena uspořádat volby v příštích 60 až 90 dnech, pokud její spojenci zajistí bezpečnost pro hlasování. V úterý to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Reagoval tak na kritiku ze strany amerického protějška Donalda Trumpa.
Zdroj: Lucie Podzimková