Libye - Nelegální pokusy o překročení hranic pokračují, tento týden v moři zemřelo zhruba 300 migrantů. Lidé údajně nacházejí nové způsoby, jak se dostat do evropských států. Migranti se skrývají ve speciálních prostorech velikostí rakví, přičemž za přepravu těchto předmětů platí až 2 000 za jednu osobu. Britská agentura pro kriminalitu upozorňuje, že odmítnutí Itálie přijímat uprchlické lodě způsobilo v Libyi obrovské davy lidí čekajících na přepravu.
700 000 migrantů skončilo v Libyi, kde čekají na své lodě, aby se mohli dostat do Evropy. Nový italský ministr vnitra Salvini odmítá přijímat uprchlické lodě a navrhuje zpřísnění podmínek pro poskytnutí azylu pro migranty z Afriky. Britská agentura pro kriminalitu říká, že taková politika způsobila obrovské zácpy lidských davů v Severní Africe.
„Přistěhovalci nacházejí nové způsoby, jak se skrývat. Migranti se skrývají ve speciálních „rakvích“, jejichž přepravu většinou mají na starosti řidiče z organizovaných zločineckých skupin. Velká auta přepravují lidí přes Francii až do Velké Británie,“ řekl Tom Dowdall z Britské agentury pro kriminalitu. Jeden člun z Afriky do Evropy může činit až 300 000 liber.
Mezi Německem, Itálii a Rakouskem se tento týden uskuteční diskuze o tom, jak zabránit uprchlíkům nelegálně cestovat Evropou. Úkolem také bude posílení kontroly ve Středomoří. Úřad Angely Merkelové minulý týden souhlasil se zpřísněním migrační kontroly na hranicích s Rakouskem.
Související
Metnar řešil situaci ve španělské Ceutě. Česko vyzvalo ke změnám v ochraně hranic EU
Musíme posílit hranice Evropské unie, napsala von der Leyenová do Madridu
migrace , migrační krize , EU (Evropská unie) , uprchlické tábory , uprchlíci
Aktuálně se děje
před 5 hodinami
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
před 6 hodinami
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
před 8 hodinami
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
včera
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
včera
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
včera
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
včera
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
včera
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
včera
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
včera
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
včera
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
včera
Trump podepsal zavedení nových cel
včera
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
včera
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
včera
Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí
včera
Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům
včera
Bude až 34 stupňů. Meteorologové očekávají návrat tropického počasí
6. srpna 2026 22:01
České oscarové hlasování je v plném proudu. Šanci má pět filmů
6. srpna 2026 20:10
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
6. srpna 2026 18:56
Knížáka posmrtně rehabilitovali. Za minulého režimu strávil měsíce ve vazbě
Česko se v pátek - tedy již zítra - rozloučí s Milanem Knížákem. Rodina zesnulého umělce obdržela během náročného období alespoň jednu dobrou zprávu. Jeden z pražských obvodních soudů Knížáka definitivně rehabilitoval za vazební stíhání v dobách komunistického režimu.
Zdroj: Jan Hrabě