Nedaleko Atén vypukly tři požáry. Lidé prchají, dým zakryl oblohu až nad Akropolí

Atény - V okolí řecké metropole dnes vypukly tři velké lesní požáry, kvůli kterým musely být evakuovány stovky lidí. Žádné oběti hlášeny nejsou, šest lidí ale bylo hospitalizováno s popáleninami. Západně od řecké metropole ohnivý živel již zničil desítky domů a aut. Podle meteorologů se očekává, že kvůli silnému větru a vysokým teplotám se požáry dál rozšíří.

Řecký premiér Alexis Tsipras, který předčasně ukončil návštěvu v Bosně a vrací se do vlasti, označil situaci ze velmi vážnou. Řecká civilní obrana oznámila, že požádá o pomoc Evropskou unii. Tsipras vyjádřil znepokojení nad tím, že se požáry rozšířily v jediném dni. Náměstek ministra vnitra Nikos Toskas předtím vyslovil podezření, že mohly být založeny úmyslně. Podle řeckých médií zadržela policie nejméně jednoho člověka pro podezření ze žhářství.

S ohnivým živlem zápolí kolem 300 hasičů, informovala řecká média. Ze vzduchu je podporuje několik cisternových letadel a vrtulníků. Hašení ale komplikuje silný vítr, který v nárazech dosahuje více než 60 kilometrů v hodině, a vysoké teploty kolem 40 stupňů Celsia. Teprve v noci by se proudění vzduchu mohlo uklidnit.

Nejhorší je situace v hornaté oblasti zhruba 50 kilometrů západně od Atén, kde požár donutil stovky místních obyvatel opustit své domovy, zejména letní sídla. Dým z něj zakryl v průběhu dopoledne oblohu až nad aténskou Akropolí, která byla na několik hodin uzavřena turistům.

Na hašení požáru severně od města Kinéta bylo podle nejnovějších informací nasazeno 225 hasičů, 64 hasičských vozů, pět protipožárních letadel a sedm helikoptér. Hašení podle úřadů hatí silný vítr, který plameny rozdmýchává. 

Záběry řecké televize Skai ukazuje oblaka dýmu, hořící zahrady u domů a obyvatele, kteří z místa ujíždí ve vozech a na mopedech. Přítomnost nedýchatelného hustého kouře vedla také k uzavření dálnice spojující Atény s Korinthem, což způsobilo v oblasti dopravní zácpy.

Odpoledne vypukl požár také na svazích pohoří Pendeli severovýchodně od Atén, kde bylo nasazeno v úvodu 50 hasičů s 20 protipožárními vozidly. Plameny se snažila uhasit také tři cisternová letadla a jeden vrtulník. Oheň se ale už dostal do obytné zástavby a spálil řady domů. Odtud jsou hlášeni zranění s popáleninami. V Aténách byly uvedeny do pohotovosti tři nemocnice pro příjem případných dalších popálených lidí.

V ohrožení je už přímořská obec Nea Vutza, kde začala evakuace turistických kempů. Večer vypukl další požár severně od Atén u letoviska Kalamos, kde se rovněž zdržuje i mnoho zahraničních turistů.

Stovky lidí v oblasti mezi městem Nea Makri a přístavem Rafina na východním pobřeží Attiky, kde byl kvůli postupujícímu požáru přerušen silniční provoz, uvízly na tamních plážích. Řecké vojenské lodě vybavené lékařským personálem zahájily jejich evakuaci po moři.

Lesní požáry jsou v Řecku během suchých a horkých let běžné. Dosud nejhorší požár si v roce 2007 vyžádal na jihu Řecka více než 60 obětí.

Související

Ilustrační fotografie.

Největší zaznamenaný požár zuří v Řecku dál. Hasiči dostali posily

Řecké úřady se ve čtvrtek rozhodly vyslat další posily na severovýchod země, kde hasiči zápasí s největším lesním požárem od doby, co si Evropská unie začala před více než dvěma desítkami let dělat o podobných událostech záznamy. Plameny se šíří už třináct dní, aktuálně hrozí evakuace obyvatel z dalších oblastí. 

Více souvisejících

požáry v Řecku Atény Řecko Řecko

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 56 minutami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

Schwarzenbergové, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů Evropy

Dne 9. prosince se koná pohřeb Karla Schwarzenberga, význačného politika a diplomata. Rod Schwarzenbergů se řadí mezi vůbec nejstarší šlechtické rody v Evropě a rovněž mezi ty nejvýznamnější. Schwarzenbergové byli po staletí hybateli evropských dějin a svou nesmazatelnou stopu zanechali i na našem území.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy