Atény Řecko

Požár

U Atén vypukl lesní požár, hasiči evakuovali SOS dětskou vesničku

Na jižním okraji Atén evakuovali dnes SOS vesničku s dětmi a letní tábor kvůli dýmu z nedalekého lesního požáru. Informoval o tom deník Kathimerini. Podle něj jde o preventivní opatření a nikdo z evakuovaných neutrpěl žádná zranění. Požár suché trávy a nízké vegetace se ale kvůli silnému větru rychle šíří.
Řecko schválilo zákon o protestech, tisíce proti němu manifestují

Řecko schválilo zákon o demonstracích, tisíce lidí proti němu protestují

Řecký parlament ve čtvrtek schválil zákon regulující pouliční demonstrace, proti kterému v centru Atén zároveň protestovaly tisíce lidí. Legislativu navrhla řecká konzervativní vláda, podle které časté demonstrace ohrožují veřejnou bezpečnost a mají negativní dopady na obchod, píše agentura Reuters.
Řecko

Řecko se otevřelo turistům, přiletět lze do Atén nebo Soluně

V Řecku jsou ode dneška v provozu dvě hlavní letiště - v Aténách a v Soluni. Země dneškem obnovuje turistickou sezonu a bude znovu přijímat zahraniční turisty. Řecko, jež loni navštívilo 33 milionů lidí, doufá v době epidemie koronaviru v návrat aspoň části návštěvníků.
Uprchlíci, ilustrační fotografie

Řecko po Velikonocích převeze 2380 migrantů z ostrovů na pevninu

Řecko převeze v příštích dvou týdnech na pevninu na 2380 migrantů z přeplněných táborů na svých ostrovech v Egejském moři, aby je ochránilo před nákazou koronavirem, informovalo dnes ministerstvo pro migraci. Podle deníku Kathimerini přesun začne po Velikonocích, které pravoslavní Řekové slaví tento víkend.
Ilustrační foto

Řecko stěhuje uprchlíky: Do Atén dorazila další skupina migrantů z ostrova Lesbos

Do aténského přístavu Pireus dnes ráno dorazila další skupina migrantů z přeplněného tábora Moria na ostrově Lesbos, kde v neděli při požáru zemřela žena. Informovala o tom stanice ERT. Na palubě trajektu s migranty bylo 215 lidí, zejména rodiny s dětmi a osoby se zdravotními problémy. Řecká vláda v pondělí rozhodla, že z ostrova Lesbos převeze do konce října do pevninského Řecka nejméně 3000 lidí.
Následek zemětřesení, ilustrační fotografie

Okolí Atén zasáhlo zemětřesení

Řeckou metropoli Atény zasáhlo zemětřesení o síle 3,8 stupně. Otřesy začaly okolo 11:13 místního času (10:13 SELČ), podle tamních hasičů zatím nejsou hlášeny žádné škody ani zranění, informovala agentura Reuters.
Řecko

U Atén udeřilo zemětřesení, vyděšení lidé vybíhali z domů

Řecko dnes ve 14:13 místního času (13:13 SELČ) zasáhlo krátké zemětřesení o síle 5,1 stupně. Jeho ohnisko bylo 22 kilometrů severozápadně od Atén v hloubce 12 kilometrů, informovala evropská agentura pro sledování zemětřesení EMSC. Americký geologický ústav USGC otřesy vyhodnotil na 5,3 stupně. Zatím nejsou hlášeny žádné oběti či vážné škody. Podle českých cestovních kanceláří, které se vyjádřily pro ČTK, v dané oblasti jejich klienti nejsou, většina jich tráví dovolenou na řeckých ostrovech.
Řecko

Útočníci hodili granát na ruskou ambasádu v Aténách, ujeli na motorce

Neznámí pachatelé dnes brzy ráno hodili ruční granát k ruskému konzulátu v Aténách. Podle agentury Reuters o tom informovala místní policie. Nikomu se nic nestalo a k útoku, při kterém vznikly jen malé škody, se zatím nikdo nepřihlásil. Policie ale z něho podezírá ultralevicovou skupinu Lidoví bojovníci.
Hurikán

Na Řecko se žene hurikán, zemi pustoší vichřice a déšť

Silný vítr a déšť zasáhly v noci na dnešek jih Řecka, kde byla na mnoha místech přerušena dodávka proudu. V Aténách i na příjezdových silnicích do metropole dnes ráno kvůli počasí kolabovala doprava, informoval deník Kathimerini. Podle meteorologů dnes vítr a déšť zasáhnou zejména Peloponéský poloostrov a Krétu. Zlepšení počasí se očekává až v neděli v noci.
Řecko

Nedaleko Atén vypukly tři požáry. Lidé prchají, dým zakryl oblohu až nad Akropolí

Atény - V okolí řecké metropole dnes vypukly tři velké lesní požáry, kvůli kterým musely být evakuovány stovky lidí. Žádné oběti hlášeny nejsou, šest lidí ale bylo hospitalizováno s popáleninami. Západně od řecké metropole ohnivý živel již zničil desítky domů a aut. Podle meteorologů se očekává, že kvůli silnému větru a vysokým teplotám se požáry dál rozšíří.
Řecko

Přímá demokracie není nová myšlenka? Minulé pokusy o její zavedení dopadly tragicky

I v Čechách se poslední dobou čím dál tím víc připomíná pojem přímá demokracie a některé strany volají po přidání prvků díky kterým by mohli občané mít přímou a nezprostředkovanou účast na vládě. Jako ideální model bývá často zmiňována vrcholná Aténská demokracie. Jedním z neodmyslitelných prvků aténského systému byl právě ostrakismus a ten by mohl sloužit zastáncům přímé demokracie jako připomenutí toho, že přímá demokracie se může lehce vymknout z rukou na ostrakizaci totiž dost možná doplatil i politik který ji prosadil.
Řecko

Centrem Atén otřásla exploze, pak zněla střelba

Atény - Před odvolacím soudem v Aténách dnes explodovala podomácku vyrobená bomba a na ostrahu justiční budovy také jeden z pachatelů střílel. K incidentu došlo jen několik hodin poté, co řecký parlament rozhodl, že demonstranty, kteří se před soudem pravidelně scházejí s cílem zabránit dražbám zabavených domů, bude postihovat

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 7 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Aktualizováno před 12 hodinami

před 15 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 15 hodinami

před 16 hodinami

před 16 hodinami

před 17 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy