Řecko stěhuje uprchlíky: Do Atén dorazila další skupina migrantů z ostrova Lesbos

Do aténského přístavu Pireus dnes ráno dorazila další skupina migrantů z přeplněného tábora Moria na ostrově Lesbos, kde v neděli při požáru zemřela žena. Informovala o tom stanice ERT. Na palubě trajektu s migranty bylo 215 lidí, zejména rodiny s dětmi a osoby se zdravotními problémy. Řecká vláda v pondělí rozhodla, že z ostrova Lesbos převeze do konce října do pevninského Řecka nejméně 3000 lidí.

Kvůli nedělnímu požáru v uprchlickém táboře se jeho obyvatelé střetli s policií, při potyčkách bylo zraněna nejméně desítka lidí. Oheň vypukl nejspíše ve stanové části tábora a později se rozšířil k obytným kontejnerům, zachvátil jich osm. Úřady později vyloučily, že by požár mohl být dílem žháře, jak informovala některá média. Oheň velmi pravděpodobně způsobil zkrat na elektrickém vedení nebo se rozšířil z kuchyně.

V souvislosti s požárem řecké úřady původně informovaly o dvou mrtvých - ženě a dítěti, nyní už hovoří pouze o jedné potvrzené oběti. Zraněných bylo 16.

Na kritickou situaci v přeplněných táborech na ostrovech v Egejském moři upozorňují humanitární organizace dlouhodobě. Například v Morii nyní pobývá kolem 12.000 lidí, což je čtyřikrát více, než činí kapacita tohoto zařízení. Vláda proto začala s přesuny migrantů do pevninského Řecka už v minulých týdnech - například v pátek odjelo z ostrova Lesbos 350 osob, dalších 400 má následovat v neděli.

Na krizové schůzce, kterou v pondělí svolal premiér Kyriakos Mitsotakis, se její účastníci shodli, že je také třeba zrychlit proceduru zpracování žádostí o azyl a do konce roku 2020 vrátit nejméně 10.000 neúspěšných žadatelů do Turecka. Mezitím ale na řeckých ostrovech dál velkým tempem přibývá nových migrantů. Podle pondělních údajů mezi páteční a nedělní půlnocí z Turecka na ostrovy Lesbos, Samos a Chios připlulo 374 migrantů.

Počet nových migrantů v Řecku se během jarních a letních měsíců výrazně zvýšil. Zatímco v dubnu v táborech na ostrovech pobývalo asi 14.000 lidí, v září to bylo už 30.000, uvedla agentura DPA.

Související

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

Více souvisejících

uprchlíci uprchlické tábory Atény Řecko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy