Řecko po Velikonocích převeze 2380 migrantů z ostrovů na pevninu

Řecko převeze v příštích dvou týdnech na pevninu na 2380 migrantů z přeplněných táborů na svých ostrovech v Egejském moři, aby je ochránilo před nákazou koronavirem, informovalo dnes ministerstvo pro migraci. Podle deníku Kathimerini přesun začne po Velikonocích, které pravoslavní Řekové slaví tento víkend.

Kvůli svátkům zvýšila řecká policie svou přítomnost v ulicích a na silnicích, kde bude kontrolovat dodržování omezení volného pohybu nařízeného minulý měsíc vládou kvůli koronaviru.

Po Velikonocích začnou řecké úřady z ostrovů v Egejském moři přesouvat dvě stě migrantů starších 60 let a 1730 chronicky nemocných běženců s jejich rodinami. Ubytováni budou v uprchlických centrech či hotelech na řecké pevnině, píše Kathimerini. K přesunu migrantů z ostrovů vyzývají už několik týdnů humanitární organizace, protože v přeplněných táborů jsou špatné hygienické podmínky a těžko tam lze kvůli nebezpečí nákazy dodržovat bezpečnou vzdálenost.

V Řecku se podle posledních údajů, oznámených ministerstvem zdravotnictví ve středu večer, dosud potvrdilo 2192 případů nákazy koronavirem a 102 lidé z nakažených zemřeli. Testováno bylo dosud v zemi 50.771 lidí.

Následující dny budou podle deníku Kathimerini pro Řeky stran šíření nákazy klíčové. Čekají je velikonoční svátky a počasí má být až na občasné přeháňky slunečné, meteorologové předpovídají kolem 20 stupňů Celsia. Očekává se proto, že lidé budou chtít vyrazit na procházky.

Od 23. března smí ale Řekové z domu jen kvůli práci, do lékárny, k lékaři, do banky, na nákup nutného zboží či na pohřeb. Venčit psa či běhat smí jen v blízkosti domu, navštěvovat se mohou jen lidé, kteří potřebují pomoc, či děti rozvedených rodičů. Omezení má platit do 27. dubna.

Tisíce policistů budou o víkendu v Řecku kontrolovat lidi na silnicích a v ulicích, zda jsou venku z povolených důvodů. Využijí k tomu v Aténách a dalších velkých městech i helikoptéry a drony, informuje server ekathimerini.com. Policisté takto chtějí dohlížet i na možné krádeže a vloupání do obchodů. Většina z nich je totiž kvůli koronaviru zavřená.

Řecký úřad pro civilní letectví ve středu také oznámil, že se prodlužuje zákaz letů do a z šesti evropských zemí do 15. května. Týká se to Itálie, Španělska, Turecka, Británie, Nizozemska a Německa. Výjimku mají některé přímé lety z Německa do Atén a humanitární lety, nákladní doprava či lety s personálem unijní agentury pro vnější ochranu hranic EU (Frontex). Řecko též prodloužilo zákaz vstupu lidí ze zemí mimo EU.

Související

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

Více souvisejících

uprchlíci Řecko uprchlické tábory Atény Řecko Drony Velikonoce policie Řecko

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 59 minutami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

Schwarzenbergové, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů Evropy

Dne 9. prosince se koná pohřeb Karla Schwarzenberga, význačného politika a diplomata. Rod Schwarzenbergů se řadí mezi vůbec nejstarší šlechtické rody v Evropě a rovněž mezi ty nejvýznamnější. Schwarzenbergové byli po staletí hybateli evropských dějin a svou nesmazatelnou stopu zanechali i na našem území.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy