Valletta - Do přístavu maltské metropole dnes vplula loď Aquarius se 141 uprchlíky. Rozdělí si je několik zemí EU. Většina migrantů zachráněných v pátek asi 45 kilometrů od Libye pochází z Eritreje a Somálska, je mezi nimi i 70 dětí.
Skupina SOS Méditerranée, která Aquarius provozuje společně s Lékaři bez hranic (MSF), v podvečer na twitteru uvedla, že všechny přepravované osoby se vylodily. V přijímacím centru budou uprchlíci rozděleni podle zemí, které souhlasily s tím, že je přijmou. Jde o Francii, Německo, Lucembursko, Portugalsko a Španělsko. Maltská vláda dnes informovala, že k této pětici se přidala Itálie.
Státy EU si kromě zmíněných 141 osob rozdělí také dalších 114 migrantů, kteří byli v pondělí dopraveni na Maltu. Ta uvedla, že 60 lidí z této skupiny poputuje na evropskou pevninu. Z celkových 255 migrantů má po 60 převzít Španělsko a Francie, nejvýše 50 Německo a 30 Portugalsko.
SOS Méditerranée tuto dohodu zemí unie přivítala. "Aquarius má samozřejmě v úmyslu a je to jeho povinnost vydat se opět co nejdříve na moře k libyjským břehům," řekla agentuře AFP představitelka nevládní organizace Verena Papkeová.
Podle vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Filippa Grandiho neměla nikdy současná situace nastat a přístup "loď od lodi" je třeba naléhavě ukončit. "Je nesprávné, nebezpečné a nemorální nadále nutit záchranářské lodě, aby se toulaly po Středozemním moři, zatímco se vlády předhánějí v tom, aby se zbavily svých zodpovědností," uvedl v prohlášení Grandi
Související
EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům
Jak překonali migranti opevněnou hranici? Proč zamířili zrovna do Ceuty? Otázky, na které se ptá celý svět
uprchlíci , malta , SOS Méditerranée (neziskovka) , EU (Evropská unie) , Itálie
Aktuálně se děje
včera
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
včera
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
včera
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
včera
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
včera
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
včera
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
včera
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
včera
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
včera
Trump podepsal zavedení nových cel
včera
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
včera
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
včera
Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí
včera
Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům
včera
Bude až 34 stupňů. Meteorologové očekávají návrat tropického počasí
6. srpna 2026 22:01
České oscarové hlasování je v plném proudu. Šanci má pět filmů
6. srpna 2026 20:10
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
6. srpna 2026 18:56
Knížáka posmrtně rehabilitovali. Za minulého režimu strávil měsíce ve vazbě
6. srpna 2026 18:03
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
6. srpna 2026 17:18
V NATO nikdy nebudeme, míní bývalý šéf ukrajinské armády Zalužnyj
6. srpna 2026 16:14