Ve Slovinsku pustili pravicového radikála, je obviněn z pokusu o puč

Lublaň - Vůdce slovinské krajní pravice Andrej Šiško, zadržený minulý týden kvůli podezření z podněcování ke státnímu převratu, je opět na svobodě. Jeho propuštění z vazby dnes podle agentury STA nařídil vyšetřující soudce.

V sobotu prvního zářijového týdne se u Mariboru konalo shromáždění takzvané "dobrovolné ozbrojené skupiny svobodných lidí země Štýrsko". Zúčastnilo se ho kolem šesti desítek lidí v maskáčích a někteří z nich měli v rukou i zbraně.

Záběry z této akce se záhy objevily na internetu a vyvolaly vlnu negativních reakcí ve veřejnosti i v politických kruzích. Účastníci diskusí poukazovali na nepřípustnost existence takové ozbrojené polovojenské skupiny ve Slovinsku. Zároveň zazněly důrazné výzvy, aby zasáhly orgány činné v trestním řízení.

Ve čtvrtek náčelník mariborské policie Robert Munda sdělil, že v souvislosti s touto událostí byli zadrženi dva podezřelí. Jedním z nich byl právě Šiško. Ze záznamů z uvedené akce, které se šířily na sociálních sítích, bylo podle Mundy patrné, že hlavní podezřelý vyzýval účastníky ke svržení nejvyšších představitelů státu. Z toho kriminalisté nabyli přesvědčení, že byla naplněna skutková podstata trestného činu vyzývání k násilné změně ústavního pořádku.

Vyšetřující soudce, před nímž dnes Šiško stanul, ale jejich názor nesdílel. Po výslechu, který trval pět hodin, nevyhověl návrhu prokurátora na uvalení vazby kvůli nebezpečí, že obviněný bude pokračovat v trestné činnosti, a pravicového extremistu pustil na svobodu. Prokuratura podle mínění soudce dostatečně nepodložila podezření ze spáchání trestného činu.

Související

Jaderná elektrárna, ilustrační foto

Slovinsko kvůli úniku odstavilo svou jedinou jadernou elektrárnu

Jediná slovinská jaderná elektrárna Krško, ležící přibližně 100 kilometrů východně od slovinské metropole Lublaň, byla ve čtvrtek preventivně odstavena pro únik v ochranné budově. K ohrožení zaměstnanců, obyvatelstva ani životního prostředí nedošlo.

Více souvisejících

Slovinsko Andrej Šiško (slovinský neonacista) extremismus Věznice

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy