Berlín - Německá vládní koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) se nerozpadne kvůli sporům o šéfa civilní kontrarozvědky, je přesvědčena německá kancléřka Angela Merkelová (CDU). Podle německých médií to dnes řekla novinářům ve Vilniusu. O budoucnosti šéfa Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) Hanse-Georga Maassena kvůli jeho výrokům o situaci v Chemnitzu (Saské Kamenici) budou špičky koalice znovu jednat v úterý.
"Ač je post prezidenta Spolkového úřadu na ochranu ústavy důležitý, je jasné, že se tato koalice nerozpadne kvůli otázce prezidenta jednoho podřízeného úřadu," řekla dnes Merkelová, a snažila se tak zklidnit obavy z toho, že její vláda míří do další vážné krize. Ta první - týkající se vracení části běženců z německých hranic - ji v červnu a červenci zasáhla tak tvrdě, že nebylo jisté, jestli bude pokračovat.
Nynější spory se týkají Maassena a jeho nepravdivých výroků k Chemnitzu i údajně příliš úzkých kontaktů s opoziční Alternativou pro Německo (AfD). Odvolání šéfa kontrarozvědky požaduje SPD, za Maassenem naopak dále stojí ministr vnitra Horst Seehofer (CSU). Merkelová se zatím jasně nevyjádřila. Její mluvčí ale opakovaně odmítl potvrdit, že má v šéfa kontrarozvědky stále důvěru. Čtvrteční jednání trojice předsedů stran žádný jasný výsledek nepřineslo.
Maassen vyvolal na německé politické scéně bouři svým nepodloženým tvrzením o dění v Chemnitzu, kde se po vraždě Němce, z níž jsou podezřelí tři přistěhovalci, odehrály demonstrace i útoky na cizince. Jeden z nich zachytilo i hojně zveřejňované video, které šéf kontrarozvědky zpochybnil s tím, že mohlo jít o cíleně šířenou nepravdivou informaci. Později ale musel připustit, že video je autentické.
Odchod šéfa kontrarozvědky si podle průzkumu pro server Spiegel Online přeje 51 procent Němců, 41 procent je opačného názoru. Nejvyšší podpory se Maassenovi dostává od příznivců AfD (92 procent), nejnižší od voličů SPD a Zelených (okolo osmi procent).
Související
Kallasová, Merkelová, Seagal nebo Depardieu? Evropa hledá vyjednavače pro Rusko
Angela Merkelová prozradila, o co Trumpovi vlastně jde
Angela Merkelová , Konzervativní unie CDU/CSU , Hans-Georg Maassen , Německo , Sociálnědemokratická strana Německa (SPD)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
před 2 hodinami
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
před 3 hodinami
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
před 4 hodinami
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
před 5 hodinami
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
před 5 hodinami
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
před 6 hodinami
Policie vznesla obvinění z vraždy v případu čtvrtečního napadení v Pardubicích
před 6 hodinami
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
před 7 hodinami
Turecko a Austrálie odhalily ústřední téma letošního klimatického summitu COP31
před 8 hodinami
Projekt mucholapka: Jak americká armáda trénuje obranu před drony z Běloruska?
před 8 hodinami
NATO by se nakonec mohlo podílet na znovuotevření Hormuzského průlivu, připustilo Švédsko
před 9 hodinami
Trump je zklamaný. NATO čeká jeden z nejdůležitějších summitů v historii, varoval Rubio
před 10 hodinami
Ne znamená ne. Grónsko jasně vzkázalo Trumpovi, že není na prodej
před 11 hodinami
Elektřina je vzácnost, o seniory se nikdo nestará. Jak se žije lidem na Kubě pod americkou blokádou?
před 12 hodinami
Chlapec předškolního věku z Ostravy zemřel na záškrt. Nebyl očkovaný
před 13 hodinami
Rutte představil plán, jak udržet USA v NATO
před 13 hodinami
Chybí i rukavice nebo roušky. Na současné epidemii eboly má velký podíl Trump, shodují se experti
před 14 hodinami
Kuba představuje pro Spojené státy hrozbu, prohlásil Rubio. Podle odborníků se schyluje k válce
před 15 hodinami
Žena, která přežila hantavirus, promluvila o nesnesitelných bolestech. Nezvládla ani sáhnutí na vlasy
před 16 hodinami
Počasí rozdělí Česko. Místy hrozí tropy, jinde bude výrazně chladněji
Je před námi poslední pracovní den před víkendem, jenž může přinést jednu letošní premiéru. Potvrzuje to i nejnovější předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na nadcházející volné dny.
Zdroj: Jan Hrabě