Bratislava - Více než o třetinu levněji pořídila lehká obrněná vozidla Iveco slovenská armáda proti české, která je odkázána na soukromé zprostředkovatele. Informuje o tom páteční vydání deníku E15.
Slováci jednali přímo s výrobcem. Jeden transportér je v přepočtu stál 27 milionů korun, Čechy 43 milionů. Oba údaje obsahují DPH. „V roce 2010 bylo dodáno slovenským ozbrojeným silám deset vozidel Iveco. Průměrná cena za kus byla 1,051 milionu eur, včetně devatenáctiprocentní daně z přidané hodnoty,“ reagovalo na dotaz deníku E15 slovenské ministerstvo obrany. Média dosud srovnávala ceny, za něž italské obrněnce nakupovaly jiné země, například Norsko či Slovinsko. I když i tam je rozdíl proti Česku propastný, není zřejmé, zda kalkulace zahrnují daň.
Slovenským ministerstvem zveřejněná čísla zcela popírají tvrzení bývalého šéfa českého rezortu obrany Martina Bartáka, který se Slováky uzavřel memorandum o společném nákupu. Barták ujišťoval, že tento postup cenu sníží. Exministr tak obhajoval skutečnost, že na zakázku nevypsal výběrové řízení, ale přímo oslovil obchodní firmy Praga Export a Omnipol. Jak se však nyní ukázalo, slovenská armáda si společný nákup představovala úplně jinak než Barták, protože se soukromými zprostředkovateli vůbec nejednala. „Tam je zpravidla zakopaný pes,“ poznamenal v narážce na vysokou provizi, kterou si tyto firmy účtují, mluvčí slovenského ministerstva Milan Lukáš. Dodal, že nákup deseti transportérů uskutečnil Vojenský opravárenský podnik Trenčín, který je stoprocentně vlastněn státem.
„Podnik vozidla Iveco obstaral přímo od jejich výrobce a zabudoval do nich speciální vybavení požadované armádou,“ uvedl Lukáš.
Barták koncem roku 2009 uzavřel smlouvu na dodávku plných devadesáti obrněnců s norskými zbraňovými věžemi Kongsberg za 3,6 miliardy korun. Dalších 300 milionů budou stát rušičky a jiné vybavení. Ministerstvo obrany se už dříve hájilo tvrzením, že za samotná vozidla zaplatí „asi jen“ dvě miliardy korun, zbytek podle úřadu připadá na věže a DPH. To znamená, že právě zbraňové systémy dodávané Omnipolem cenu českých transportérů výrazně prodražily. Slováci si přitom vystačí s věžemi, které vznikly ve spolupráci českého VOP 026 Šternberk a slovenské firmy EVPÚ Nová Dubnica. Z auditu zakázek, jenž nařídil šéf rezortu obrany Alexandr Vondra, vyplynulo, že Praga Export a Omnipol si naúčtovaly marži přes devatenáct procent.
Související
Světový řád se rozpadl, tvrdí slovenský premiér Fico
Babiš odhalil plány na příští týden. Pojede i na jednání koalice ochotných
Slovensko , Armáda , státní zakázky
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump vyzval Íránce ke svržení režimu a ukončení vlády Chameneího
před 2 hodinami
Chameneí označil Trumpa za zločince. Přiznal, že při protestech umírají tisíce lidí
před 3 hodinami
Lavina v Alpách smetla skupinu Čechů. Tři na místě zemřeli
před 4 hodinami
Počasí: Do Česka se vrátí silné mrazy, příští týden bude až -15 stupňů
včera
Trump chce rozhodnout o tom, zda může Netflix koupit Warner Bros
včera
Nové vedení nestačí, říká pro EZ po prvním dni sjezdu Černochová. Členům poslala rázný vzkaz
včera
Trump zavede cla proti evropským zemím. Pokud mu neprodají Grónsko, od léta se zvýší
včera
Koalice SPOLU jde k ledu. Kupka ji dál rozvíjet nehodlá
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Zvrat na sjezdu ODS: Červíček se vzdal kandidatury, prvním místopředsedou je Portlík
včera
Česko pošle Ukrajině bojové letouny, slíbil podle tamních médií Pavel v Kyjevě
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Předsedou Pirátů zůstává Hřib. Pozici obhájil hned v prvním kole
včera
Piráti zvolili kompletní předsednictvo. Místopředsedy jsou Šmída i Richterová
včera
ODS hledala dokonalého šéfa. Našla ho? Jak delegáti grilovali Kupku a Ivana
včera
Další bizarní krok Okamury: Z kanceláře nechal odstranit vlajku Evropské unie
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Předsedou ODS se stal Martin Kupka
včera
Zavřené školy, teploty hluboko pod nulou. Ukrajinci čelí jedné z nejnáročnějších zim za poslední desetiletí
včera
ODS se nesmí smířit s udržovacím stylem, prohlásil Kupka. Ivan v projevu nešetřil Fialu, zkritizoval porušování slibů
včera
Fiala mluvil bez obav, že mu nedají hlas. Bilancoval i nastínil, jak vidí novou ODS
včera
Piráti volí nové vedení. Hřib se chce zaměřit na dostupné bydlení a levnější potraviny
včera
Ve Francii se rodí návrh na okamžité vystoupení z NATO
Vztahy mezi Paříží a Washingtonem procházejí jednou z nejhlubších krizí v novodobé historii. To, co bylo dříve považováno za nepředstavitelný politický scénář, se nyní stává reálným tématem veřejné debaty. Vůbec poprvé byl totiž na půdu francouzského Národního shromáždění předložen konkrétní parlamentní návrh, který požaduje okamžité vystoupení Francie ze Severoatlantické aliance. Tato iniciativa, v jejímž čele stojí vlivná levicová poslankyně Clémence Guetté, odráží rostoucí frustraci Francouzů z dominance Spojených států.
Zdroj: Libor Novák