Spolupředseda protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Alexander Gauland si ve střednědobém horizontu a za určitých okolností dokáže představit vládní koalici s Křesťanskodemokratickou unií (CDU). Strana, v jejímž čele nyní stojí kancléřka Angela Merkelová, ale musí být znovu konzervativní, zdůraznil Gauland v rozhovoru, který v pondělí otiskne deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Z CDU se předtím ozval vstřícný hlas vůči AfD z úst nového předsedy frakce křesťanských demokratů v saském zemském sněmu Christiana Hartmanna. Ten nevyloučil koalici s AfD po zemských volbách v Sasku v příštím roce.
Právě v Sasku se přitom musí CDU podle aktuálních průzkumů obávat, že pokračování nynější koalice se sociálními demokraty (SPD) nebude možné. AfD je přitom v této východoněmecké spolkové zemi obzvlášť silná. Ve volbách do Spolkového sněmu tam dokonce těsně předstihla CDU.
"Nevěřím, že AfD může ve volbách získat 50 procent. Proto potřebujeme koaličního partnera," řekl 77letý politik, který byl téměř 40 let členem CDU. Se Zelenými, krajně levicovou Levicí a sociální demokracií (SPD) podle něj koalice není možná a vůči spolupráci s liberální FDP je skeptický. "Proto nám jako partner zůstává jen CDU, která se vydá rozumným směrem," prohlásil Gauland.
Kancléřka Merkelová a další čelní politici CDU a sesterské bavorské CSU spolupráci s AfD zatím striktně odmítají. Gauland, který je zároveň předsedou frakce své strany ve Spolkovém sněmu, zase vždy varoval před brzkým podílem AfD na vládě.
Související
Proč se plán Francie a Německa na stavbu stíhačky budoucnosti rozpadá? Problém je v požadavcích i velení
Jaderné zbraně rezonují Evropou. Polsko zvažuje vlastní, Německo o nich jedná s Francií
Německo , Alternativa pro Německo (AfD) , Konzervativní unie CDU/CSU , Alexander Gauland
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
před 1 hodinou
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
před 2 hodinami
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
před 3 hodinami
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
před 3 hodinami
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
před 4 hodinami
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
před 6 hodinami
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
včera
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
včera
Írán se na poslední chvíli snaží zachránit zbytky jaderného programu
včera
Svět si připomíná důležitý milník. Je to 130 let, co byla objevena radioaktivita
včera
Začalo meteorologické jaro. Předpověď slibuje stabilní počasí po celý týden
včera
Po íránské párty Trumpa s Netanjahuem může přijít zničující kocovina
včera
EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu
včera
Vláda se vyslovila pro zrušení nominačního zákona, chce přísnější postihy za neplacení výživného
včera
Kvůli situaci v Íránu pošle vláda do ulic policisty s dlouhými zbraněmi
včera
Írán patří mezi nejsilnější státy Blízkého východu. Proč je proti Izraeli zcela bezbranný?
včera
Kuvajt sestřelil tři americké stíhačky F-15
Americké centrální velitelství Centcom potvrdilo, že nad územím Kuvajtu došlo k sestřelení tří amerických stíhaček F-15. Podle oficiálního prohlášení byly stroje zasaženy kuvajtskou protivzdušnou obranou během operací souvisejících s íránskými aktivitami. Incident je prozatím klasifikován jako nechtěná střelba do vlastních řad, ke které došlo v rámci probíhajícího ozbrojeného konfliktu.
Zdroj: Libor Novák