V Itálii zuří spor o veřejnoprávní média. Novinářka prý urazila Salviniho

Poslanci italské vládní strany Liga žádají, aby novinářka Cristina Parodiová, která podle nich urazila šéfa strany Mattea Salviniho, odešla z veřejnoprávní vysílací společnosti RAI. Napsal to dnes list Corriere della Sera. Salvini teď zastává post ministra vnitra a vicepremiéra. Šéf druhé vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S) Luigi Di Maio znovu pohrozil, že noviny přijdou o veřejné peníze. List La Repubblica pak zopakoval, že tisk veřejné peníze nedostává od roku 2012.

"Čemu vděčí Salvini za svůj vzestup? Tomu, že lidé byli rozezlení. Skutečnosti, že ze slíbených věcí se jich příliš neuskutečnilo. Strachu a ignoranci. Ten druh politiky, který se zakládá na rozdělování (společnosti) a budování zdí, ve mně vyvolává strach. Přála bych si takovou politiku, která by vycházela vstříc těm nejslabším a pomohla této zemi se vzchopit jiným způsobem," řekla Parodiová v noci na středu v rozhlasové stanici RAI Radio2.

Parodiová moderuje na sesterské stanici RAI 1 pořad Per la prima volta (Poprvé), kde obyčejní lidé líčí svůj životní příběh a svůj velký sen, kterého chtějí "poprvé" dosáhnout.

"Je-li Cristina Parodiová z politiky tak rozčarovaná, ať vyklidí pole a hlavně ať odejde z RAI," reagovalo v prohlášení sedm poslanců Ligy. "Tato novinářka a manželka starosty města Bergamo Giorgia Goriho z Demokratické strany svými urážkami Mattea Salviniho zneužila veřejnoprávní rozhlasovou a televizní službu. Místo ohledu na různorodé informace přistoupila k politické propagandě, což je nepřijatelné," dodává skupina zákonodárců. Ti také žádají, aby se Parodiová za své výroky zodpovídala dozorčí komisi RAI.

Proti médiím vystoupil minulý týden i druhý z vicepremiérů a šéf populistů Luigi Di Maio. Zaútočil na italský tisk, zejména na deník La Repubblica a týdeník L'Espresso. Šíří podle něj falešné zprávy, nikdo je nečte, a proto se v nich propouští. Jeho tvrzení odsoudily všechny zbylé významné italské listy, například La Stampa ze stejné skupiny, Corriere della Sera či Il Fatto Quotidiano.

Ve středu Di Maio zopakoval, že noviny přijdou o veřejné peníze. List La Repubblica dnes uvedl, že noviny o příjmy z veřejných peněz připravila reforma z roku 2012, která se netýkala pouze novinářských sdružení. Deník připomíná, že k tomuto tématu se Di Maio pravidelně vracel už během předvolebního boje.

Značnou kontroverzi vyvolal v poslední době i nový prezident RAI, novinář Marcello Foa. Prosadila jej vládní koalice, kterou podpořila strana Silvia Berlusconiho Vzhůru, Itálie (FI). Opoziční strany však pro něj odmítaly v parlamentu hlasovat a poukazovaly například na jeho výrazně euroskeptické názory, náklonnost ke konspiračním teoriím či proruské postoje.

"Marcello Foa šířil tvrzení, že Hillary Clintonová se zúčastnila satanistické večeře. Na svém blogu zveřejnil zprávu, že Spojené státy se chystají na plnou mobilizaci, která se nikdy nekonala. Fanoušek ruského lídra Vladimira Putina a host stanice Russia Today pochybuje o důkazech, že moskevští rozvědčíci otrávili bývalého sovětského špiona, protože je to ́až příliš nasnadě́. Teď je pan Foa nejvlivnější mediální figurou italské vlády," konstatoval ve svém článku deník The New York Times.

Související

Více souvisejících

Itálie Matteo Salvini (Liga severu) novináři Cristina Parodi (novinářka) Liga Severu (Itálie) Media

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 41 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

včera

včera

FBI se dostala do mobilu střelce na Trumpa. Pomohli Izraelci

Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje. FBI se podle nejnovějších informací dostala do mobilu střelce Thomase M. Crookse, který byl na místě zneškodněn tajnou službou. Zásadně k tomu pomohla izraelská technologie, informuje web Times of Israel

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy