Slovenská policie předvolala k výslechu organizátory dřívějších mohutných protivládních demonstrací. Učinila to kvůli oznámení, že tito lidé organizovali státní převrat a že je platí americký finančník George Soros. Policejní prezident Milan Lučanský v reakci řekl, že policie je povinna prověřit každé trestní oznámení. Na svém webu to napsal list Denník N. Policie později uvedla, že svolavatelé demonstrací mohli být zneužiti. Organizátoři mítinků z iniciativy Za slušné Slovensko označil postup policie za šikanu.
Zmiňované největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 se konaly po únorové vraždě novináře Jána Kuciaka, která v zemi vyvolala politickou krizi. V zájmu jejího řešení v březnu podal demisi premiér Robert Fico, koalice pak vytvořila novou vládu. Předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Fico již z pozice premiéra tvrdil, že vývoj na Slovensku po Kuciakově vraždě byl řízen ze zahraničí. Kritizoval také organizátory demonstrací, prezidenta Andreje Kisku zase v souvislosti s návrhy na rekonstrukci vlády či vypsání nových voleb nařkl ze snahy o změnu mocenských poměrů ve státě.
Policie již vyslýchala několik organizátorů demonstrací, včetně Juraje Šeligy a Karolíny Farské, kteří mítinky moderovali. Výslechy dalších osob by měly následovat. Vyšetřovatel od nich podle listu žádal výpisy ze soukromých účtů.
"Všechny transakce máme zveřejněné na transparentním účtu. Vidíme za tím šikanu, o nic jiného nejde," napsala na sociální síti iniciativa Za slušné Slovensko k postupu policie.
"Není reálné, abych věděl o každém trestním oznámení, neznám ani toto. Policie je ovšem povinna každé trestní oznámení prověřit. Do postupu vyšetřovatele zasahovat nemohu," řekl slovenský policejní prezident Lučanský.
Policie pak v prohlášení uvedla, že na základě anonymního oznámení z 10. září prověřuje podezření z možné korupce zatím neztotožněných osob. Trestní stíhání v případu dosud nebylo zahájeno.
"Vyšetřovatel předvolal osoby, které mohly být podle trestního oznámení zneužity, tedy svým způsobem poškozeny. Požádal je o doplnění informací, a to o nahlédnutí do výpisů z účtů s cílem vyhodnotit pravdivost trestního oznámení," informovala policie.
Organizátorů protestů se mezitím zastaly některé nevládní organizace, bývalá slovenská ministryně spravedlnosti i nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita. Ta postup policie přirovnala k období komunismu, kdy podle strany státní moc zastrašovala všechny, kteří měli jiný názor na správu státu.
Fico dříve portálu echo24.cz řekl, že organizátoři zmiňovaných demonstrací byli z organizací, které platí Soros. Ještě z pozice premiéra Fico kritizoval Kisku za jeho loňské setkání se zmíněným finančníkem. V červnu zase slovenský expremiér oznámil přípravu zákona, na jehož základě budou muset nevládní organizace zveřejňovat podrobnosti o svém financování, včetně peněz přijatých ze zahraničí. Vůči Ficovým výrokům proti občanským aktivistům se dnes opět vymezil Kiska, který má s expremiérem dlouhodobě napjaté vztahy.
V případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky slovenská policie v září zadržela a obvinila čtyři osoby. Mezi nimi je podle prokuratury i střelec, který novináře a jeho snoubenku zavraždil. Z dřívějších nepotvrzených zpráv médií vyplývá, že vraždu investigativního reportéra si zřejmě objednal kontroverzní podnikatel Marian Kočner, o kterém Kuciak opakovaně psal a který je teď ve vazbě kvůli jinému případu.
Související
Křídou proti práskačství. Fico a spol. se na Slovensku se bojí o moc
"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou
Demonstrace na Slovensku , Slovensko , George Soros
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Počasí v Česku může ovlivnit zajímavý jev. Jisté to ještě není
včera
Pavel odcestoval do zahraničí. Do práce se vrátí po víkendu
včera
Ústavní soud posvětil snížení důchodů představitelům minulého režimu
včera
Orbán se pustil do Kyjeva a zmínil údajnou hrozbu pro maďarskou energetiku
včera
Napadená taxikářka ze Šumperka podlehla zraněním v nemocnici
včera
Českého lva letos doprovodí hudba skladatele Adriána Čermáka
včera
Babišova vláda se zabývala prevencí vzniku závislostí a zrušila několik orgánů
včera
Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život
včera
Fico opět kritizuje Kyjev. Dodávky ropy na Slovensko se obnoví až v březnu
včera
Japonsko odhalilo, kdy nasadí rakety na ostrově u Tchaj-wanu
včera
Policie chce vědět, co se na svahu stalo. Hledají se svědci tragédie v Harrachově
včera
Britská policie ukončila činnost v někdejším sídle bývalého prince Andrewa
včera
Jarní počasí začíná úřadovat. Meteorologové nastínili výhled na měsíc dopředu
včera
Tragédie v řadách policie. Potápěč se nevynořil při výcviku na Vysočině
včera
Norský expremiér se pokusil vzít si život. Uškodily mu Epstein Files
včera
Policejní manévry v Havířově. Muž, který střelbou zranil policistu, je po smrti
včera
Měl závratě a bolesti. Ministr Klempíř popsal pondělní nehodu
včera
Trump se chválil a vyjmenovával úspěchy. Írán označil za největšího sponzora teroru
včera
Počasí: Jaro přišlo do Česka. Teploty ještě tento týden vyrostou až na 17 stupňů
24. února 2026 21:07
Experti: Rusko bude schopno pokračovat v invazi po celý rok 2026. Hrozba pro Evropu narůstá
Rusko bude schopno pokračovat v invazi na Ukrajinu po celý rok 2026, a to i přes narůstající ekonomické potíže a tlaky na trhu práce. Podle analýzy předního vojenského institutu IISS (International Institute for Strategic Studies) existuje jen málo náznaků, že by se schopnost Moskvy vést válku i v jejím pátém roce nějak výrazně snižovala. Zároveň se zvyšuje hrozba, kterou pro Evropu představují ruské rakety a drony.
Zdroj: Libor Novák