Nizozemský odvolací soud dnes potvrdil bezmála 11letý trest vězení pro muže, který na internetu obtěžoval desítky mladých dívek, včetně nezletilé Kanaďanky, která nakonec spáchala sebevraždu. Informovala o tom agentura AP. Případ z roku 2012 přitáhl celosvětovou pozornost a podnítil debatu o šikaně v kybernetickém prostoru.
Amsterodamský odvolací soud dnes potvrdil maximální trest deset let a osm měsíců vězení, který osmatřicetiletému Nizozemci Aydinovi Cobanovi loni v březnu uložil soud nižší instance. Trest je za kyberšikanu a za vydírání desítek mladých dívek a homosexuálů kvůli intimním fotkám.
Coban předstíral, že je kluk nebo dívka a přesvědčil své oběti, aby se před webkamerou obnažily. Pak snímek zveřejnil na internetu nebo obětem vyhrožoval, že tak učiní.
Patnáctiletá školačka z kanadského Vancouveru Amanda Michelle Toddová v důsledku šikany spáchala v roce 2012 sebevraždu. Několik týdnů předtím umístila na internet osmiminutové video, ve kterém líčila své utrpení. To začalo, když se nechala od Cobana přemluvit, aby se svlékla před webovou kamerou. V Kanadě kvůli tomu Coban čelí samostatnému soudnímu procesu za kyberšikanu.
Coban, který má i turecké občanství, veškerá obvinění odmítá. Matka zemřelé dívky už dříve uvedla, že se domnívá, že na šikaně se podílelo víc lidí.
Související
Gérard Depardieu je vinen. Za obtěžování ale vyvázl jen s podmínkou
"Říkal, že jsme jako Ježíš a Máří Magdaléna." Známý kněz Jaluška čelí obvinění z obtěžování, v církvi končí
Sexuální obtěžování , Nizozemí , šikana , internet
Aktuálně se děje
před 36 minutami
OBRAZEM: Sudetští Němci dorazili do Brna. I se synem Wintona uctili židovské oběti
před 50 minutami
Zraněný Fico se omlouval novinářům. Vysvětlil, co se mu stalo
před 1 hodinou
Kriminalisté uzavřeli případ z obchodního domu v Hradci Králové. Navrhli obžalobu
před 2 hodinami
Knihovnu Václava Havla rozděluje spor. Vyjádřila se i bývalá první dáma
před 3 hodinami
Velké pražské výročí. Je to 145 let, co začal fungovat první místní telefon
před 3 hodinami
Tragické napadení v Pardubicích. Napadená dívka podlehla zraněním
před 4 hodinami
Trapas britského rádia. Oznámilo smrt krále, teď se omlouvá za chybu
před 4 hodinami
Finové deklasovali hledající se Američany, Kanada nedopustili překvapení. Němci se trápí
před 5 hodinami
Víkendové počasí může nabídnout jednu letošní premiéru, naznačili meteorologové
před 5 hodinami
Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA
před 6 hodinami
Rutte vysvětlil, jaký bude mít stažení amerických vojáků vliv na obranu Evropy
před 7 hodinami
Politico: Ukrajina by měla být v NATO, prohlásil český náčelník generálního štábu
před 7 hodinami
Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení
před 8 hodinami
„Budete čelit zdrcující reakci.“ Rutte varoval Putina před použitím jaderných zbraní proti Ukrajině
před 9 hodinami
USA se jednoduše rozhodly, že epidemii eboly nezastaví, varují experti
před 10 hodinami
Právní proces s politickým podtextem. Americké ministerstvo po 40 letech obvinilo Castra
před 10 hodinami
Ukrajina je vojenskou velmocí. Evropa se musí rozhodnout, zda skončí v ruských rukou, varuje Estonsko
před 11 hodinami
Mír v Evropě není samozřejmostí. Dějiny na nás čekat nebudou, není čas ztrácet čas, cituje světový tisk Pavla
před 12 hodinami
Nervozita v Grónsku stoupá. Trumpův zmocněnec pronesl v závěru nezvané návštěvy nepříjemnou hrozbu
před 13 hodinami
Česká diplomacie si opět trhla ostudu. Jako jediná z EU nepodpořila rezoluci OSN k ochraně klimatu
Valné shromáždění Organizace spojených národů schválilo rezoluci zaměřenou na ochranu globálního klimatu. Tento krok navazuje na dřívější snahy, kdy bylo uznáno právo na čisté a zdravé životní prostředí jako lidské právo a soud byl požádán o vyjasnění povinností jednotlivých zemí. Nově přijatý dokument má za cíl převést dřívější právní závěry do konkrétní politické a praktické roviny, což by mělo zintenzivnit celosvětové úsilí v boji proti klimatickým změnám.
Zdroj: Libor Novák