Před jednou z kanceláří německé protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) včera vybuchla bomba. Policie vyšetřuje, zda šlo o politicky motivovaný útok.
V saském městě Döbeln včera večer někdo odpálil výbušninu před tamní pobočkou krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD).
Ta je známá svojí protiimigrační rétorikou, a policisté proto nyní zkoumají, zda byl útok politicky motivován. Informace o možných podezřelých zatím kriminalisté neposkytli. O incidentu informovala stanice Deutsche Welle (DW).
Podle policie „byla neznámá látka odpálena“ před půl osmou večer. Výbuch poškodil dveře a okna kanceláře a fasádu budovy, poničena byla také auta zaparkovaná v okolí a dva sousední domy. Při incidentu nebyl nikdo zraněn.
Útok veřejně odsoudil saský vicepremiér Martin Dulig ze sociálně demokratické SPD. „Nic nemůže ospravedlnit útok na kancelář AfD v Döbelnu,“ napsal na svém twitterovém účtu.
Für den Anschlag auf das AfD-Büro in Döbeln gibt es keine Legitimation. Gewalt gehört nicht zu den Mitteln der Demokratie. Die AfD muss politisch bekämpft werden und nicht mit Sprengkörpern. Dieser Anschlag hilft der AfD und schadet der Demokratie.
— Martin Dulig (@MartinDulig) 4. ledna 2019
„Násilí není prostředkem demokracie. S AfD musíme bojovat politicky, ne pomocí trhavit. Tento útok jen pomůže AfD a poraní demokracii.“
V polovině prosince někdo poškodil kancelář AfD v saském městě Borna. V září se zase terčem vandalismu stala kancelář člena Spolkového sněmu za tuto protiimigrační stranu v Chemnitzu.
Při většině podobných útoků v Sasku jde podle policie o trestné činy proti majetku. Zvláštnost útoku v Döbelnu spočívá v tom, že jeho strůjci museli počítat s tím, že při něm k újmě přijdou i lidé.
Související
Kudy unikají citlivé informace z EU? Kremlu donáší německá AfD, obávají se politici
AfD má plán, jak uspět ve volbách. Distancuje se od Trumpa
Alternativa pro Německo (AfD) , Bombové útoky , Německo , výbušniny
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Chybí i rukavice nebo roušky. Na současné epidemii eboly má velký podíl Trump, shodují se experti
před 1 hodinou
Kuba představuje pro Spojené státy hrozbu, prohlásil Rubio. Podle odborníků se schyluje k válce
před 2 hodinami
Žena, která přežila hantavirus, promluvila o nesnesitelných bolestech. Nezvládla ani sáhnutí na vlasy
před 3 hodinami
Počasí rozdělí Česko. Místy hrozí tropy, jinde bude výrazně chladněji
včera
OBRAZEM: Sudetští Němci dorazili do Brna. I se synem Wintona uctili židovské oběti
včera
Zraněný Fico se omlouval novinářům. Vysvětlil, co se mu stalo
včera
Kriminalisté uzavřeli případ z obchodního domu v Hradci Králové. Navrhli obžalobu
včera
Knihovnu Václava Havla rozděluje spor. Vyjádřila se i bývalá první dáma
včera
Velké pražské výročí. Je to 145 let, co začal fungovat první místní telefon
včera
Tragické napadení v Pardubicích. Napadená dívka podlehla zraněním
včera
Trapas britského rádia. Oznámilo smrt krále, teď se omlouvá za chybu
včera
Finové deklasovali hledající se Američany, Kanada nedopustili překvapení. Němci se trápí
včera
Víkendové počasí může nabídnout jednu letošní premiéru, naznačili meteorologové
včera
Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA
včera
Rutte vysvětlil, jaký bude mít stažení amerických vojáků vliv na obranu Evropy
včera
Politico: Ukrajina by měla být v NATO, prohlásil český náčelník generálního štábu
včera
Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení
včera
„Budete čelit zdrcující reakci.“ Rutte varoval Putina před použitím jaderných zbraní proti Ukrajině
včera
USA se jednoduše rozhodly, že epidemii eboly nezastaví, varují experti
včera
Právní proces s politickým podtextem. Americké ministerstvo po 40 letech obvinilo Castra
Americké ministerstvo spravedlnosti oficiálně obvinilo čtyřiadevadesátiletého bývalého kubánského prezidenta Raúla Castra a dalších šest osob. Žaloba se týká incidentu z února roku 1996, kdy kubánská armáda sestřelila dva neozbrojené civilní letouny provozované exilovou organizací Brothers to the Rescue. Při tomto útoku zahynuli čtyři lidé, z nichž tři byli občany Spojených států. Floridský prokurátor Jason A. Reding Quiñones k případu uvedl, že uplynutí dlouhé doby nemůže smazat spáchanou vraždu. K tomuto právnímu kroku dochází v momentě, kdy Washington stupňuje tlak na kubánskou republiku s cílem dosáhnout změny tamního politického systému.
Zdroj: Libor Novák