Vyhoštění německého velvyslance? Evropa musí zostřit sankce proti Madurovi, reaguje Guaidó

Venezuelský opoziční předák a desítkami zemí uznávaný prozatímní prezident Venezuely Juan Guaidó vyzval Evropu k zesílení finančních sankcí vůči režimu venezuelského vůdce Nicoláse Madura. V rozhovoru s německým zpravodajským magazínem Der Spiegel tak 35letý politik reagoval na středeční události, kdy venezuelská vláda označila německého velvyslance v Caracasu Daniela Krienera za nežádoucí osobu a vyzvala, aby do 48 hodin odcestoval. Mluvčí šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové dnes řekla, že Evropská unie doufá v přezkoumání kroku Caracasu, a německý ministr zahraničí Heiko Maas zdůraznil, že německá podpora prozatímnímu prezidentovi Guaidóovi trvá.

"Venezuela žije pod diktaturou, toto počínání představuje výhrůžku vůči Německu. Maduro zastává prezidentský úřad ilegálně. Nemá oprávnění vyhlašovat velvyslance nežádoucí osobou," řekl Guaidó a poděkoval Německu za poskytnutou humanitární pomoc.

"Režim ohrožuje velvyslance nejen verbálně, ohrožena je i jeho fyzická nedotknutelnost," dodal vůdce venezuelské opozice, kterého německý velvyslanec společně s několika dalšími diplomaty otevřeně podpořil při jeho návratu z režimem nepovolené cesty do zahraničí. Maduro ambasadora obvinil z vměšování do vnitřních záležitostí země.

Evropské země by nyní měly nejdřív vykázání německého velvyslance jasně odmítnout. "Pak by měly především zostřit finanční sankce vůči režimu," prohlásil Guaidó.

El Embajador de la República de Alemania en Venezuela, Daniel Kriener, cuenta con nuestro total respaldo y reconocimiento. Hemos sido testigos de su absoluto compromiso con nuestra democracia, su respeto a nuestra constitución y su solidaridad con el pueblo venezolano.

— Juan Guaidó (@jguaido) 6. března 2019

Německý ministr zahraničí Heiko Maas už ve středu označil krok Venezuely za nepochopitelný a zdůraznil, že Německo a další evropské země budou nadále podporovat Guaidóa. Kriener se podle něj vrátí do Berlína ke konzultacím. Guaidó však Spiegelu řekl, že německého diplomata požádal, aby ve Venezuele zůstal.

Dnes Maas prohlásil, že pondělní přítomnost zahraničních diplomatů na caracaském letišti pomohla zabránit zatčení Guaidóa po jeho příletu ze zahraničí. Krienera výslovně požádal, aby se k ostatním diplomatům na letišti připojil.

Maas zdůraznil, že podpora německé vlády Guaidóovi trvá. "Tato podpora je nezvratná a tak to i zůstane," podotkl Maas. Rozhodnutí Madurova režimu prohlásit Krienera za nežádoucí osobu je podle něj pro spolkovou vládu zcela nepochopitelné a také nepřijatelné. Kriener by se měl do Německa vrátit v sobotu.

Unseren Botschafter aus Venezuela auszuweisen, ist eine unverständliche Entscheidung, die die Lage verschärft und eben nicht entspannt. Unsere Unterstützung für Guaidó ist ungebrochen. Botschafter Kriener leistet in Caracas, gerade in den letzten Tagen, hervorragende Arbeit. pic.twitter.com/dc0sIzeGpy

— Heiko Maas (@HeikoMaas) 6. března 2019

Evropská unie dnes prostřednictvím mluvčí Mogheriniové vyjádřila nad vypuzením německého velvyslance politování a vyjádřila naději, že rozhodnutí bude přezkoumáno.

Podle Guaidóa chce Maduro vyhoštěním velvyslance pouze ukázat, že má stále moc. "Ale těmi jedinými, kdo za ním ještě stojí, jsou ozbrojené síly," poznamenal. Zároveň však upozornil, že i vojákům se daří den ode dne hůř. "Přes 80 procent chce změnu. Nedokážou žít ze svého žoldu, jsou pronásledováni," poznamenal Guaidó.

Související

Maduro, Nicolas

Maduro zneužívá epidemii k umlčení opozice, sklidil posměch za očkovací plán

Venezuelská vláda ode dneška opět zpřísnila karanténní opatření proti koronaviru, omezila pohyb lidí a zastavila i meziměstskou dopravu. Důvodem tohoto kroku může být podle agentury EFE i snaha zamezit demonstracím, k nimž od úterý vyzval lídr opozice Juan Guaidó. Ten předsedá parlamentu, v němž má od voleb z prosince 2015 většinu opozice a jehož funkční období by dnes mělo skončit. O Vánocích ale tento parlament schválil prodloužení svého fungování o rok.
Maduro, Nicolas

V referendu o Madurově vládě hlasovalo víc lidí než ve volbách

V referendu, které tento týden uspořádala venezuelská opozice v reakci na parlamentní volby, které považuje za nesvobodné, hlasovalo téměř 6,5 milionu lidí. To je více, než kolik voličů přišlo minulou neděli k volbám, které velká část opozice bojkotovala a které neuznala řada zemí, Organizace amerických států (OAS) ani Evropská unie. Deník El Nacional ale dnes připomněl, že opozice zatím nezveřejnila výsledky referenda, ani neuvedla, jaké budou její další kroky.

Více souvisejících

Juan Guaidó Venezuela Nicolas Maduro Německo Heiko Maas

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Slavia potrestala hříšníky z posledních zápasů. Bořil a Chorý zaplatí pokutu

Ještě před několika týdny to vypadalo s fotbalovou pražskou Slavií růžově, málokdo ze slávistických příznivců si dovedl připustit, že si sešívaní nějak zkomplikují cestu za ligovým titulem. Na poslední dva ligové zápasy by ale nejraději zapomněli. Především proto, že se její náskok na druhou Spartu ztenčil už na pět bodů. Slavia navíc v posledních zápasech obdržela hned tři červené karty. Dvě z nich byly za blikance v podobě údajného plivnutí na soupeře ze strany Tomáše Chorého v duelu proti Plzni a za výlev vůči rozhodčímu Daliboru Černému ze strany Jana Bořila v závěru zápasu s Hradcem Králové. Přestože ani jednoho neminul či nemine disciplinární trest, oba si vyslechli interní klubový trest.

včera

včera

včera

včera

včera

Agrofert

Babišova Agrofertu si opět všímají v zahraničí. Znovu může čerpat evropské dotace

Zemědělský koncern Agrofert, který je úzce spjat s premiérem Andrejem Babišem, má podle rozhodnutí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) nárok na čerpání evropských dotací. Fond ve středu oznámil, že po právním posouzení shledal společnost jako způsobilého příjemce finanční podpory z unijních zdrojů, čehož si všimla i zahraniční média, jako server Politico.

včera

včera

Kanye West

Ostuda Česka: Kontroverzní Kanye West má vystoupit v Praze, zbytek Evropy mu koncerty zrušil

Kontroverzní americký rapper Kanye West, v současnosti známý jako Ye, se zřejmě letos v létě skutečně představí českému publiku. Podle webu Page Not Found se na jeho vystoupení dohodla soukromá Chuchle Aréna Praha s produkční společností HUGO productions. Přestože oficiální program arény zatím o koncertu mlčí, ředitelka areálu Zuzana Rambová plány potvrdila s tím, že v umělcově vystoupení nevidí žádný problém.

včera

Petr Fiala

Odvolejte nekompetentního Klempíře a stáhněte ten paskvil, vyzval Babiše Fiala

Bývalý předseda vlády Petr Fiala vyzval současného premiéra Andreje Babiše k okamžitému odvolání ministra kultury Oty Klempíře. Důvodem je kritika připravovaného zákona o médiích veřejné služby, který by měl podle návrhu zrušit stávající systém poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas. Fiala považuje tento legislativní počin za nebezpečný a ohrožující nezávislost veřejnoprávních médií.

včera

včera

včera

Írán, ilustrační foto

Experti: Írán je jednotnější než před válkou. Trump situaci v zemi vůbec nepochopil

Americký prezident Donald Trump nedávno označil íránský režim za vážně roztříštěný. Toto tvrzení použil jako vysvětlení pro to, proč se Írán nezúčastnil druhého kola mírových rozhovorů v Pákistánu, kam se nedostavila íránská delegace. Bílý dům argumentuje, že právě nejednotnost vedení v Teheránu znemožňuje dosažení dohody o příměří.

včera

včera

včera

Jaro na Petříně

Počasí se začne oteplovat, v neděli se ale teploty propadnou

Nadcházející víkend nabídne převážně jasné až polojasné počasí, které v pátek a v sobotu přinese příjemné teploty dosahující až 21 stupňů Celsia. V severních a severovýchodních oblastech se mohou ojediněle vyskytnout přeháňky, přičemž v horských polohách se v závěru víkendu může objevit i sněžení. Neděle přinese citelnější ochlazení s denními maximy v rozmezí 10 až 15 stupňů a přechodnou oblačností.

22. dubna 2026 21:15

Energetika

Evropská unie představila plán na boj s energetickou krizí

Evropská unie hodlá snížit daně z elektřiny a nabídnout spotřebitelům nové pobídky k přechodu od vozidel a kotlů spalujících paliva. Tento plán je reakcí na energetickou krizi vyvolanou válkou v Íránu, která urychlila odklon ke čistému hospodářství. Brusel chce pomocí těchto opatření nejen snížit účty domácnostem, ale také podpořit konec závislosti na dovážených fosilních zdrojích.

22. dubna 2026 19:55

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro americkou televizi CNN varoval před odkládáním jednání o ukončení ruské agrese. Přiznal, že pozornost mezinárodního společenství se nyní výrazně přesunula k válce v Íránu, což považuje za velké riziko pro svou zemi. Domnívá se, že vyjednávání o budoucnosti Ukrajiny nelze podmiňovat tím, až skončí konflikt na Blízkém východě.

22. dubna 2026 18:38

Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou

Německý ministr obrany Boris Pistorius představil první komplexní vojenskou strategii Bundeswehru, která reaguje na zásadní proměnu bezpečnostní situace v Evropě. K těmto změnám přispěl ruský útok na Ukrajinu, napětí ve vztazích s USA a aktuální konflikt na Blízkém východě. Berlín se nyní snaží jasně vytyčit svůj nový vojenský kurz, aby odpovídal aktuálním výzvám.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy