Slovinský radikál Šiško podněcoval k násilnému puči, soud ho ztrestal

Soud v Mariboru dnes uznal vůdce slovinské krajní pravice Andreje Šiška vinného z podněcování k násilné změně ústavního pořádku a uložil mu za to trest osmi měsíců vězení. Rozsudek byl vynesen v prvoinstančním řízení a je zatím nepravomocný. Informovala o tom agentura STA.

Případ vyvolal loni ve Slovinsku velkou pozornost. Týká se shromáždění takzvané "dobrovolné ozbrojené skupiny svobodných lidí země Štýrsko", které se konalo v září u Mariboru. Zúčastnilo se ho na šest desítek lidí v maskáčích a někteří měli i zbraně. Záběry z akce se objevily na internetu a vyvolaly vlnu negativních reakcí ve veřejnosti i v politických kruzích.

Organizátorem byl právě Šiško a policie ho v rámci vyšetřování zadržela. Náčelník mariborské policie Robert Munda k tomu řekl, že ze záběrů, které se šířily na sociálních sítích, bylo patrné, že hlavní podezřelý vyzýval účastníky ke svržení nejvyšších představitelů státu.

Andreju Šišku osem mesecev zapora https://t.co/JsFLATPzwv #Šiško #Maribor

— Dejan Turk (@naobrobju) 29. března 2019

Šiško se během soudního řízení hájil tvrzením, že nástup v lese byl pouze míněn jako provokace, která měla poukázat na špatnosti ve slovinské politice a ve sdělovacích prostředcích. Soudkyně ale takovou obhajobu rázně odmítla.

Konstatovala přitom, že demokracie není dána jednou provždy. "Proto jsou stanoveny jasné hranice, aby se zabránilo podkopání jejích základů," uvedla soudkyně v odůvodnění verdiktu.

O mimořádné sledovanosti případu svědčí skutečnost, že rozsudek v reakci ocenil i ministr zahraničí Miro Cerar. Osmiměsíční vězení pro Šiška přitom podle STA označil za úspěch právního státu.

Související

Jaderná elektrárna, ilustrační foto

Slovinsko kvůli úniku odstavilo svou jedinou jadernou elektrárnu

Jediná slovinská jaderná elektrárna Krško, ležící přibližně 100 kilometrů východně od slovinské metropole Lublaň, byla ve čtvrtek preventivně odstavena pro únik v ochranné budově. K ohrožení zaměstnanců, obyvatelstva ani životního prostředí nedošlo.

Více souvisejících

Slovinsko Andrej Šiško (slovinský neonacista)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 26 minutami

před 55 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Trojnásobná vražda v Hořovicích: Policie už zná příčinu smrti obětí

Policie pokročila ve vyšetřování trojnásobné vraždy ve středočeských Hořovicích, kterou se zabývá od uplynulého víkendu. Podle dostupných informací proběhla pitva. Kriminalisté mají nadále pracovat s vyšetřovací verzí, ve které je ze spáchání hrůzného činu podezřelý partner zavražděné ženy. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Černý kašel v Česku: Případů už je přes tisíc, mezitýdenně je jich stále víc

Případů černého kašle v Česku nadále přibývá. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) už se od začátku roku potvrdilo přes 1200 případů nemoci, která představuje nebezpečí zejména pro novorozence a plně neočkované kojence.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy