Rakouská linka útoku v Christchurch. Tarrant poslal peníze Identitariánům

Orgány činné v trestním řízení vyšetřují v sousedním Rakousku vůdce Identitariánů Martina Sellnera. Ten měl loni obdržet nemalý finanční obnos od střelce Brentona Tarranta, který zastřelil desítky lidí na Novém Zélandu. Informuje o tom server Deutsche Welle.

Lídrovi rakouského hnutí Identitariánů Martinu Sellnerovi ve čtvrtek americké úřady nedovolily vstup na území USA. Sellner je doma předmětem vyšetřování kvůli vazbám na střelce Brentona Tarranta, který zabil desítky lidí během nedávného útoku na mešity v novozélandském městě Christchurch.

Rakouská policie provedla v tomto týdnu u Sellnera domovní prohlídku. Úřady už zjistily, že obviněný Australan loni poslal Sellnerovi 1500 eur (39 tisíc korun). Sellner na sociální síti uvedl, že Američané mu nepovolili vstup kvůli osobním problémům, nikoliv kvůli jeho politickému aktivismu.

„Plánovali jsme se nadcházející léto v USA vzít a zatím jsem vždy vstoupil na území USA bez problémů,“ řekl Sellner na svém youtubovém kanálu. Loni však byl jemu a jeho snoubence Brittany Pettiboneové zakázán vstup do Velké Británie. Tamní úřady to zdůvodnily tím, že by jejich pobyt v zemi nijak nepřispěl veřejnému blahu.

Americká ambasáda ve Vídni a americké ministerstvo vnitra se k celé kauze odmítly vyjádřit. Není tedy jasné, zdali bude Sellnerovi ještě někdy umožněn vstup na území USA.

Identitariáni jsou panevropské krajně pravicové hnutí, které původně vzniklo v roce 2003 ve Francii. Rakouská buňka, kterou vede Sellner, je v současnosti nejviditelnější organizací.

Příznivci hnutí prosazují homogenní (bílou) Evropu a věří, že starý kontinent je řízeně měněn v islámskou zemi. Proto šíří konspirační teorie, které se zakládají na vymyšlených statistikách a nepodložených demografických studií. Zároveň se však brání jakýmkoliv nařčením z rasismu.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz řekl ve středu novinářům, že jeho kabinet plánuje zasáhnout proti extremismu bez ohledu na to, zdali jde o radikální islamismus nebo krajně pravicový fanatismus. „Chceme rovněž zjistit, jestli je možné hnutí Identitariánů rozpustit,“ dodal.

Státní zástupci řekli serveru Deutsche Welle, že se k případu Sellnera nemohou vyjadřovat, jelikož je stále předmětem vyšetřování v souvislosti s vazbami na střelce z novozélandského Christchurch.

Související

Více souvisejících

Rakousko Brenton Tarrant (útočník z Christchurch) Identitární hnutí Rakouska (IBÖ)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

Schwarzenbergové, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů Evropy

Dne 9. prosince se koná pohřeb Karla Schwarzenberga, význačného politika a diplomata. Rod Schwarzenbergů se řadí mezi vůbec nejstarší šlechtické rody v Evropě a rovněž mezi ty nejvýznamnější. Schwarzenbergové byli po staletí hybateli evropských dějin a svou nesmazatelnou stopu zanechali i na našem území.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy