V Nizozemsku byli v pondělí spolu s kolegy z dalších zemí zadrženi tři čeští aktivisté za práva zvířat poté, co pronikli do chovu prasat na farmě ve městě Boxtel. Propuštěni byli po 14 hodinách strávených v cele, vyplývá z informací, které dnes ČTK poskytl mluvčí českých aktivistů Lukáš Vincour. Podle agentury DPA bylo předběžně zadrženo dohromady 77 osob. Řízení s mnohými z nich bude podle nizozemské prokuratury pokračovat.
V Nizozemsku se v pondělí konala akce Meat the Victims. Téměř 120 aktivistů z 26 zemí, včetně Česka a Slovenska, se dostalo do chovu prasat v Boxtelu, zatímco další zhruba stovka aktivistů zůstala venku a podporovala své kolegy uvnitř pokřiky a zpěvem, uvedl Vincour. Aktivisté podle něj chtěli ukázat, v jakých podmínkách žijí zvířata ve velkochovech.
Podle DPA aktivisté násilně vnikli do výkrmny a až pozdě večer se policii podařilo akci skupiny Meat the Victims ukončit. Mezitím se u zařízení shromáždilo k protiakci mnoho farmářů. Policie vyšetřuje jak neoprávněné vniknutí na cizí pozemek ze strany aktivistů, tak i poškození jejich automobilů, z nichž některé byly podpáleny. Jeden odpůrce veganské akce poškodil i policejní vůz.
Podle nizozemské prokuratury byli 64 aktivisté a jeden protestující proti nim posláni domů s tím, že se budou dál zpovídat ze svých přečinů. Dalších sedm aktivistů dostalo pokutu. V srpnu se má uskutečnit řízení s devíti nizozemskými aktivisty a zvlášť s 55 cizinci, kteří pocházejí z Česka, Británie, Polska, Německa, Řecka, Finska, Norska či Švédska.
Podle Vincoura byli aktivisté uvnitř farmy s prasaty deset hodin a prostřednictvím internetových streamů přenášeli, jak podle nich zvířata uvnitř trpí. Na místo údajně dorazilo velké množství ozbrojených policistů, kteří aktivisty chránili před "rozzuřenými farmáři".
"Uvnitř našli zraněná a mrtvá zvířata. Kolem farmy se začaly shromažďovat desítky agresivních farmářů z okolí. Aktivistům převrátili několik aut vzhůru nohama, propichovali pneumatiky, najížděli do aktivistů traktory, napadali policii a zablokovali cestu k farmě, aby se tam nemohla dostat média, která byla na cestě," popsal dění Vincour.
Poté byla většina zatčených aktivistů převezena na policejní stanici v Eidhovenu, kde strávili 12 až 17 hodin. Zatčení byli i tři aktivisté z České republiky, které propustili po 14 hodinách v cele, sdělil Vincour.
Akci veganských aktivistů odsoudili nejen nizozemští farmáři. Nizozemský ministr zemědělství v úterý oznámil, že dotyčného chovatele prasat ze solidarity navštíví.
Související
Tesla slaví. První evropská země schválila autonomní řízení FSD
Rusko musí přijmout fakt, že svět má pravidla, prohlásil Zelenskyj. Poslanci mu tleskali ve stoje
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
včera
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
včera
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
včera
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
včera
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
včera
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
včera
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
včera
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
včera
Česko trápí sucho. Za poslední dva měsíce spadlo nejméně srážek za 66 let
včera
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
včera
Trump se rozhodl zasáhnout evropskou ekonomiku. Zvyšuje cla na dovoz aut z EU
včera
Předčasný letní víkend. Předpověď se nezměnila, očekává se slunečno a teplo
1. května 2026 21:57
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
Problémy úspěšného filmu Sbormistr pokračují. Další soud totiž potvrdil stopku pro jeho televizní vysílání. Soud konstatoval, že pro tvůrce, kteří se věnují trestným činům inspirovaným skutečnými událostmi, platí zvýšené nároky ve vztahu k obětem trestné činnosti.
Zdroj: Jan Hrabě