Na Slovensku začal soud s exministrem Ruskem, měl připravovat vraždu

Slovenský soud dnes zahájil líčení s exministrem hospodářství a bývalým ředitelem soukromé televize Markíza Pavolem Ruskem a se třemi dalšími osobami obžalovanými v případu objednání vraždy, ke které nakonec nedošlo. Jeden z obžalovaných Mikuláš Černák, který si odpykává doživotí za jiné vraždy, tvrdí, že Rusko si u něj v roce 1997 objednal vraždu své společnice z Markízy.

Podle dostupných informací jde na Slovensku o první případ, kdy někdejší člen vlády stanul před soudem pro podezření z přípravy vraždy. Ruskovi v případě prokázání viny hrozí doživotí.

Rusko je podezřelý, že si v podsvětí s příslibem odměny ve výši 20 milionů tehdejších slovenských korun objednal smrt své tehdejší společnice Sylvie Volzové s cílem získat její podíl v Markíze a že za vraždu složil zálohu.

"Najednou se rozhodl dostat na svobodu a říká to, co jiní chtějí, aby řekl," uvedl před zahájením líčení Rusko ke svědectví Černáka, který i v případě prokázání viny v projednávaném případu nemůže s ohledem na dřívější odsouzení k doživotí dostat přísnější trest.

Sám Černák před soudem přiznal vinu ve věci přípravy vraždy Volzové. Soud ale jeho doznání nepřijal.

Proces dnes začal za přísných bezpečnostních opatření v bratislavské věznici. Kromě Ruska si zbylá trojice obžalovaných odpykává tresty za závažné trestné činy; vedle Černáka byl na doživotí odsouzen i další obžalovaný Róbert Lališ, jenž vinu v této kauze podle médií také popírá.

Rusko zastával v letech 2003 až 2005 post ministra hospodářství. Z funkce byl odvolán po aféře se směnkami, jejichž prostřednictvím si již jako ministr půjčil 100 milionů slovenských korun. Z politiky se Rusko stáhnul a rovněž prodal svůj podíl v televizi Markíza, která stejně jako česká televize Nova patří do mediální skupiny CME.

Loni byl Rusko spolu s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem obviněn z padělání směnek za desítky milionů eur, jejichž proplacení od Ruska i od Markízy požadovala jedna z Kočnerových firem. Kočnera zase policie letos v březnu obvinila z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka, při které byla zastřelena i Kuciakova přítelkyně.

Související

Pavol Rusko

Obžalovaný slovenský exministr Rusko byl zatčen, soud ho poslal do vazby

Soud na Slovensku dnes poslal do vazby obžalovaného exministra hospodářství Pavola Ruska, který se v úterý v kauze falšování směnek nedostavil k odvolacímu soudu a kterého policie následně zatkla. Novinářům to řekl prokurátor Ján Šanta, jenž Ruskovo vazební stíhání navrhl. Ve zmíněném případu soud první instance Ruskovi a podnikateli Marianu Kočnerovi v únoru vyměřil shodný trest 19 let vězení. Kočner je ve vazbě od června 2018.
Soud, ilustrační foto

Nejvyšší soud SR odročil líčení v kauze padělání směnek. Rusko tvrdí, že byl napaden

Slovenský nejvyšší soud odročil na leden příštího roku líčení o odvoláních v kauze padělání směnek. Jeden z obžalovaných, exministr hospodářství Pavol Rusko, se krátce před začátkem dnešního jednání omluvil s odůvodněním, že byl napaden a ošetřen v nemocnici. Soud nevyhověl návrhu prokurátora a obhajoby, aby líčení pokračovalo s druhým obžalovaným, podnikatelem Marianem Kočnerem.

Více souvisejících

Pavol Rusko Slovensko soudy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

5. srpna 2026 21:12

Benjamin Netanjahu

Trumpův mírový plán pro Gazu kolabuje. Netanjahu jej nepodepsal

Mírový plán amerického prezidenta pro Gazu se ocitl v ohrožení poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu veřejně odmítl navrhované podmínky odzbrojení hnutí Hamás. Zatímco šéf Bílého domu dříve tvrdil, že Izrael je s předběžnou dohodou spokojen, izraelská vláda dala jasně najevo, že finální text nepodepsala.

5. srpna 2026 19:55

5. srpna 2026 18:31

německá policie

Na německém letišti našli dron s výbušninou. Policie nasadila robota

Německá policie musela na letišti v Lipsku nasadit protibombového robota poté, co byl v zabezpečeném prostoru nákladní zóny objeven dron vybavený výbušným zařízením. Incident se odehrál v bezprostřední blízkosti ukrajinského nákladního letounu a vyžádal si dočasné přerušení provozu i odklonění několika letů.

5. srpna 2026 17:17

Počet mrtvých po ruském útoku stoupá. Ukrajině chybí interceptory

Rozsáhlý noční útok ruských bezpilotních letounů a balistických střel si v ukrajinském hlavním městě a jeho okolí vyžádal sedmnáct lidských životů. Další oběti na životech a desítky zraněných hlásí také regiony Charkiv a Doněck, přičemž celková bilance dosavadních střetů vzrostla na nejméně dvacet jedna mrtvých.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy