Babiš není jediný, kdo má průšvih? OLAF zvažuje vyšetřování Nigela Farage

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) by měl v blízké době rozhodnout o tom, zda zahájí formální vyšetřování proti někdejšímu lídrovi UKIPu a současnému vůdci Strany pro brexit – Nigelu Faragovi. Ten měl údajně od velice významného podnikatele obdržet dar nezanedbatelné hodnoty.

Jeden z nejvýraznějších britských politiků těchto dní - Nigel Farage, bude v následujících dnech možná čelit obvinění a vyšetřování ze strany unijní agentury proti podvodům.

Důvodem možného vyšetřování je údajný dar, který měl Farage obdržet od jednoho z největších britských pojistných magnátů a byznysmenů Aarona Bankse. Banks, který byl zároveň jedním ze spoluzakladatelů kampaně Leave.EU hájící odchod Spojeného království z EU, měl Faragovi údajně věnovat dar v hodnotě £450,000 liber. O této skutečnosti informoval již minulý týden britský program Channel 4 News.

Mluvčí OLAFu sdělil serveru Politico, že si je vedení unijní agentury plně vědomo tiskových zpráv a veřejných prohlášení ohledně dané záležitosti. Dodal, že se agentura aktuálně soustředí na analýzu prvků vedoucích k možnému podezření z podvodu, korupce nebo jakékoliv jiné ilegální aktivity, která by mohla mít vliv na finanční zájmy Evropské unie. OLAF bude dále zjišťovat, zda potenciální nálezy budou spadat do působnosti vyšetřovací politiky agentury.

Proces je nyní ve fázi „počátečního vyhodnocování“, kdy není možné tvrdit, zda se Farage dopustil protiprávního jednání či nikoliv. OLAF v této fázi zdůrazňuje respektování tzv. presumpce nevinny. Nigel Farage jakékoliv protiprávní jednání odmítá.

Související

Ilustrační fotografie.

Čech poprvé povede unijní úřad OLAF. Rozhodla Evropská komise

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) nově povede Čech Petr Klement, dosavadní náměstek evropské nejvyšší žalobkyně. O jeho jmenování rozhodla Evropská komise. Jde o historicky první případ, kdy se do čela tohoto prestižního protikorupčního úřadu postaví zástupce České republiky.
Čapí hnízdo je areál, který se nachází v části obce Dvůr Semtín v katastrálním území Tomice u Votic v obci Olbramovice ve Středočeském kraji, na okraji Přírodního parku Džbány-Žebrák. Areál staveb, určený k rekreačním a odpočinkovým účelům, vlastní podle zdrojů prostřednictvím několika firem politik a podnikatel Andrej Babiš.

Nezveřejnit zprávu OLAF o Čapím hnízdu bylo nezákonné, uvedl soud

Rozhodnutí ministerstva financí neposkytnout žadatelům zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o dotační kauze Čapí hnízdo bylo nezákonné. Dnes to uvedl Městský soud v Praze. Pravomocně tak vyhověl správní žalobě organizace Kverulant. V kauze čelí obvinění premiér Andrej Babiš (ANO).

Více souvisejících

OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům) The Brexit Party Korupce Nigel Farage EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Izraelská armáda, ilustrační fotografie

Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán

Izrael a Spojené státy zahájily v sobotu ráno údery proti Íránu. Tuto informaci potvrdil izraelský ministr obrany Israel Katz a dva američtí představitelé. Nad íránským hlavním městem Teheránem byl po explozích spatřen stoupající sloup kouře.

před 1 hodinou

Jaro, ilustrační fotografie

Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní

Začíná víkend, kdy skončí meteorologická zima a zároveň únor a odstartuje meteorologické jaro a březen. Počasí má být podobné jako v posledních dnech, denní maxima budou stoupat nad 10 stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Petr Nečas

Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou

Definitivní tečku za vztahem, jenž sehrál důležitou roli i ve vrcholné české politice, napsali bývalý premiér Petr Nečas a jeho druhá manželka Jana Nagyová. Někdejší životní partneři se rozvedli. Již loni se Česko dozvědělo, že už netvoří pár. 

včera

včera

včera

včera

Princ Andrew

Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa

V Británii se po nedávném zadržení bývalého prince Andrewa začíná intenzivněji řešit, co se dělo, když mladší bratr současného panovníka byl v roli zvláštního zástupce pro mezinárodní obchod. Podle tvrzení bývalého státního úředníka mu platili daňoví poplatníci za masáže a drahé zahraniční cesty. 

včera

Jaro, ilustrační fotografie

Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů

Česko má sice před sebou ještě jeden den meteorologické zimy, ale už na konci února u nás panuje jarní počasí. V pátek dokonce poprvé v letošním roce vyšplhala teplota alespoň na 20 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Nejasný pokrok v jednáních mezi USA a Íránem. Rozhovory mají pokračovat

Američtí a íránští zástupci dosáhli značného pokroku během rozhovorů o íránském jaderném programu. Podle BBC však není jasné, zda bude dosaženo dohody, která by odvrátila konflikt mezi oběma zeměmi. Jednání mají po konzultacích obou delegací v hlavních městech pokračovat příští týden ve Vídni. 

včera

včera

Hillary Clintonová

Clintonová prý Epsteina nikdy nepotkala. Vyzvala k výslechu Trumpa

Šest hodin ve čtvrtek vypovídala bývalá americká ministryně zahraničí a neúspěšná prezidentská kandidátka Hillary Clintonová před kongresovou komisí, která vyšetřuje zločiny sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Někdejší politička řekla, o zločinech nevěděla. Zákonodárce vyzvala, aby vyslechli také současného prezidenta Donalda Trumpa. 

včera

včera

Počasí bude i o víkendu nadále jarní

Poslední únorový víkend přinese do České republiky velmi proměnlivé počasí, které bude zpočátku připomínat spíše jaro. V sobotu se očekává převážně polojasná až jasná obloha. První ranní hodiny však mohou řidičům i chodcům zkomplikovat místní mlhy nebo nízká oblačnost, které mohou být vlivem nízkých teplot i mrznoucí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy