Skotská první ministryně o kandidátech na konzervativního lídra

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová nedávno vyjádřila, že zbývajících deset kandidátů, kteří se utkají o post budoucího konzervativního a zároveň vládního lídra, je pro Spojené království nepřijatelných. Čelní představitelka Skotska tak neschvaluje ani nepodporuje žádného z nich.

Nicola Sturgeonová označila boj o britské premiérské křeslo za „hororovou show“. Všichni kandidáti, kterých je nakonec deset, podle ní pro zemi představují strašlivé vyhlídky.

Sturgeonová dále vyjádřila: „Boris Johnson, Michael Gove, Dominic Raab – toto jsou osoby, které oklamaly Spojené království v průběhu referenda o brexitu.“ Jsou to právě oni, kteří jsou podle ní zodpovědní za zmatek a nejistotu, která aktuálně v Británii panuje.

Sturgeonová by pro Skotsko chtěla, aby si svoji budoucnost vybralo samo – dlouhou dobu požaduje, aby si Skotové sami rozhodli o tom, zda chtějí z EU vystoupit se zbytkem Spojeného království či nikoliv. Země by si podle ní měla sama určit své budoucí směřování před tím, než bude vystavena „diktátorství“ někoho, jako je Boris Johnson.

Skotská ministryně Sturgeonová Bruselu nadále zdůrazňuje, že si Skotsko přeje být evropskou zemí a že by si přálo zůstat v srdci evropského dění - tam, kde se nachází zbytek evropské rodiny národů. Sturgeonová tvrdí, že se od skotského referenda v roce 2014 mnoho změnilo, především ze strany unijních institucí. Nyní podle ní instituce EU pohlíží na možnost nezávislosti Skotska zcela odlišně, než jak se k němu stavěli před několika lety.

Související

Více souvisejících

Skotsko Velká Británie Konzervativní strana (VB) EU Brexit Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP) Boris Johnson Michael Gove (UK ministr) Dominic Raab

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

Zelenskyj na poslední chvíli zrušil projev před americkým Senátem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na poslední chvíli zrušil plánovaný úterní projev pro americké senátory, které měl informovat o současné situaci na Ukrajině. Oznámil to lídr demokratů v Senátu Chuck Schumer. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy