Europarlament si nového šéfa napoprvé nezvolil, Sassolimu post těsně unikl

Nový Evropský parlament v dnešním prvním kole nezvolil svého předsedu. Nejvíce hlasů získal italský socialista David-Maria Sassoli, kterého podpořilo 325 poslanců nejsilnějších europarlamentních skupin. K potřebné většině z 662 odevzdaných hlasů mu chybělo sedm. Druhý skončil český konzervativec Jan Zahradil, pro něhož hlasovalo 162 poslanců, třetí byla německá spolupředsedkyně frakce zelených Ska Kellerová se 133 hlasy. Druhé kolo tajné volby začne krátce před polednem.

Hlavním favoritem zůstává třiašedesátiletý politik italské Demokratické strany Sassoli, který má vedle své frakce i podporu části početně nejsilnějších lidovců a o možnosti hlasovat pro něj hovořili i liberálové. Sassoli před volbou prohlásil, že chce přispět k jednotě unijních zemí, které jsou v pohledu na řadu témat jako klimatické změny či migrace rozděleny. "Evropský parlament by měl stát v čele nutných změn, které musí posílit a modernizovat Evropu," řekl europoslancům Ital.

Zahradil získal vedle šesti desítek hlasů své frakce ECR rovněž podporu stovky členů jiných skupin či nezařazených poslanců. Ve svém kandidátském projevu zdůraznil, že je jediným politikem ze zemí střední a východní Evropy, který se po úterním summitu uchází o vrcholnou unijní funkci. "Zažil jsem již pět předsedů parlamentu, což mi dává jistou zkušenost," prohlásil český politik, který je členem EP nepřetržitě od roku 2004.

Europoslanci budou vybírat předsedu ve druhém kole, do něhož jsou přihlášeni stejní kandidáti. Vedle zmíněné trojice je to ještě Španělka Sira Regiová, kterou nominovala levicová skupina GUE/NGL a která v prvním kole získala 42 hlasů.

Kolega @ZahradilJan získal 162 hlasů ve volbě předsedy @Europarl_CS, což není vůbec špatný výsledek s ohledem na velikost frakce.

— Tomáš Zdechovský ?? (@TomZdechovsky) 3. července 2019

Pokud nebude nový šéf EP znám ani po druhém kole, dojde na třetí hlasování podle stejných pravidel. Do případného čtvrtého kola by postoupili dva nejsilnější kandidáti a předsedou se stane ten, který bude mít větší podporu.

Po volbě předsedy vyberou europoslanci 14 místopředsedů. Na jeden z postů dnes liberální frakce RE nominovala českou zástupkyni Ditu Charanzovou (ANO).

Související

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Hokejový trenér Vladimír Růžička má nové angažmá. Bude za Rajchlovo PRO kandidovat do europarlamentu

Po posledním nevydařeném a velice krátkém angažmá ve Slovanu Bratislava se o hokejovém trenérovi Vladimíru Růžičkovi může říct, že si našel nové angažmá. Tentokrát ho ale neangažoval žádný hokejový klub, ale politická strana. V nadcházejících volbách do Evropského parlamentu bude totiž kandidovat v barvách strany Právo Respekt Odbornost (PRO) vedenou Jindřichem Rajchlem.

Více souvisejících

evropský parlament David-Maria Sassoli EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy